مراکش کجاست؟

نیلوفر دوشیری
شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰
مراکش کجاست؟

مراکش به عنوان کشوری که پایتخت آن رباط یا شهر سرخ نیز شناخته می‌شود، کشوری واقع در قاره‌ی آفریقا است که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

معرفی

مراکش یا مغرب، در شمال غربی آفریقا است. مراکش ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس دارد که از شمال به جبل‌الطارق و دریای مدیترانه می‌رسد. پایتخت مراکش شهر رباط است.

مراکش

نام مراکش از نام پایتخت کهن یعنی شهر مراکش برگرفته شده است، که واژه‌ای بربر به معنای «سرزمین خدا» است.

تاریخ کهن

قبایل بربری یا آمازیغ ساکن منطقه‌ی شمال آفریقا از دیرباز دارای روابطی گسترده با ملل و تمدن‌های کهن فنیقی، کارتاژی، رومانی، وندالی و بیزانسی بوده‌اند. با این وجود هیچ‌یک از این تمدن‌ها توانایی تسلط کامل بر منطقه را نداشتند. چرا که قبایل ساکن آن دارای صفات متمایزی چون ایستادگی و مقاومت و همچنین آزادی‌خواهی و پایبندی به فرهنگ و زبان خود بودند.

مراکش

با رسیدن دعوت اسلامی به آن منطقه در سال ۵۰ هجری قمری، ساکنان منطقه پس از آشنایی با دین اسلام آن را پذیرفتند. ساکنان و حکمرانان مراکش، گذشته از تفاوت‌های قبیله‌ای و ریشه‌ای خود، همواره کوشیده بودند تا دین اسلام را نه تنها در سراسر کشور بلکه در مناطق جنوب و دیگر سرزمین‌های آفریقایی و همچنین در مناطق شمال و کشور‌هایی چون اسپانیا، پرتغال و جنوب فرانسه گسترش دهند.

جغرافیا

بندر‌های کازابلانکا، طنجه، ناظور، محمدیه، آسفی و اگادیر مهم‌ترین بنادر این کشور هستند. مراکش از شمال به دریای مدیترانه و جبل‌الطارق (۴۶۸ کیلومتر) و از غرب به اقیانوس اطلس (۲۷۰۰ کیلومتر) منتهی می‌شود همچنین از شرق با الجزایر (۱۵۵۹ کیلومتر) و از جنوب با سرزمین مورد اختلاف صحرای غربی (۴۴۳ کیلومتر) هم‌مرز است. بر اساس نظر دولت و مردم مراکش که صحرای غربی را به طور تاریخی از آن خود می‌دانند، این کشور در جنوب با موریتانی هم‌مرز می‌شود.

مراکش

به طور کلی مراکش دارای آب‌وهوایی معتدل و بارانی است. این کشور در مناطق شمالی تحت تاثیر آب‌وهوای مدیترانه‌ای و در مناطق غربی و شمال غرب متاثر از آب‌وهوای اقیانوس اطلس است. در مناطق داخلی، مراکش دارای آب‌وهوای قاره‌ای بوده و در رشته کوه‌های اطلس بارش برف و باران بیشتر می‌شود. مناطق جنوبی دارای آب‌وهوای گرم و بیابانی است.

مکان‌های دیدنی

قصر باهیه

این قصر نمایانگر زندگی مردم مراکش در قرن نوزدهم میلادی است. گفته می‌شود که این قصر محل زندگی حرم احمد ابن موسی بوده است. همچنین این قصر علاوه بر کاشی‌کاری‌ها و تزئینات زیبا، دارای هشت هکتار باغ است.

بیابان و تپه‌های شنی

شترسواری و بیابان‌گردی یکی از تفریحات محبوب میان گردشگران در مراکش است و تنها با دو روز پیاده روی می‌توانید به دومین صحرای بزرگ دنیا برسید.

مراکش

مسجد کتیبه

این مسجد بزرگ‌ترین مسجد مراکش است که حدود قرن یازده ساخته شده است. با این‌که مکانی مذهبی و مخصوص آداب مذهبی است اما یکی از بهترین و زیبا‌ترین مکان‌های دیدنی مراکش است که در صورت داشتن پوشش مناسب، به شما اجازه‌ی بازدید از مسجد داده می‌شود.

باغ ماژورل

این باغ‌های گیاه‌شناسی غیرعادی در دهه‌ی بیست توسط یک هنرمند فرانسوی به نام ژاک ماژورل طراحی شدند و یکی از زیبا‌ترین مکان‌های دیدنی در مراکش است که آرامشی دلپذیر به دور از شلوغی و همهمه‌ی شهر برای شما فراهم می‌کند. همچنین مکانی مناسب برای عکاسی است. طراحی این باغ‌ها با آب‌نما‌های مختلف و بیش از سیصد گونه‌ی گیاهی از جمله انواع کاکتوس بسیار هوشمندانه بوده است.

مراکش

از دیگر مناطق دیدنی و زیبای کشور مراکش می‌توان از گذرگاه کوهستانی تیزی نتیشکه، باغ‌های مناره، قصر البدیع، مقبره‌های سعدیان، بازار‌ها و مدرسه‌ی علی ابن یوسف نام برد.

آدرس

شمال غربی قاره‌ی آفریقا، مراکش

مسیر دسترسی

برای سفری آسان‌تر می‌توانید با یکی از تور‌های به مقصد مراکش همراه شوید و از دیدن مکان‌های دیدنی این کشور، لذت ببرید.

مراکش

برچسب‌ها آفریقا کجاست

دیدگاه