مذاکرات با شرکت های هواپیمایی بزرگ برای تامین ۵۰۰ هواپیما ظرف ۵ سال

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۵
مذاکرات با شرکت های هواپیمایی بزرگ برای تامین ۵۰۰ هواپیما ظرف ۵ سال

وزیر راه و شهرسازی در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری بخش حمل و نقل در چین، با اشاره به این خبر که تامین ۵۰۰ هواپیما ظرف پنج سال را در برنامه‌های در دست اجرا داریم، گفت: قرارداد خرید ۱۰۰ فروند هواپیما از شرکت ایرباس در سال جاری نهایی می‌شود و با شرکت بوئینگ نیز مذاکرات درحال انجام است.

وزیر راه و شهرسازی ایران عصر سه‌شنبه در نشستی با حضور بیش از ۲۰۰ تن از نمایندگان و فعالان حوزه حمل و نقل چین و همچنین مدیران ارشد شرکت‌های چینی مرتبط با این حوزه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر پکن با بیان اینکه شرایط برای گسترش همکاری های دو کشور ایران و چین در زمینه های مختلف فراهم است، از علاقه‌مندی خود برای بیشتر شدن این مناسبات در زمینه تجارت، سیستم لجستیک و حمل و نقل خبر داد.

«عباس آخوندی» در این گردهمایی که با همت سفارت ایران با عنوان «مجمع سرمایه‌گذاری مسکن، حمل و نقل و ترابری» برگزار شد، گفت که مایل است شرکت های علاقمند به همکاری با ایران علاوه بر ارتباط دولت با دولت، خود نیز در تامین مالی و همچنین نوسازی ناوگان دریایی، هوایی و زمینی فعال شده و سرمایه گذاری کنند.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان همچنین یادآور شد که دو کشور هم اکنون دارای زیرساخت های بسیار خوبی هستند و می‌توانند شرایط و امکانات موجود را در راستای احیای جاده ابریشم نوین نیز بکار بگیرند.

وی یادآور شد که احیای این جاده برای ایران نیز از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و مهم این است که بازسازی و راه‌اندازی دوباره آن با بهره‌وری مناسب از امکانات لجستیک موجود انجام شود.

آخوندی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در نوسازی ناوگان حمل و نقلی اعم از ریلی، هوایی، جاده ای و همچنین توسعه بنادر اشاره کرد و از شرکت‌های چینی خواست مشارکت فعال تری در اجرای این طرح‌ها داشته باشند.

وی اظهار داشت که در بخش سیستم حمل و نقل جاده‌ای طرح‌های متعددی در دست اجرا است و در کنار پروژه‌های زیرساختی زمینی و دریایی، طرح‌های ریلی در ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

آخوندی همچنین به تشریح نوسازی ناوگان هوایی کشور پرداخت و گفت که تامین ۵۰۰ هواپیما ظرف پنج سال از عمده‌ترین برنامه‌های در دست اجرا است که در همین رابطه مذاکراتی نیز با شرکت‌های هواپیماسازی ایرباس و بوئینگ صورت گرفته است.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد:

قرارداد خرید ۱۰۰ فروند هواپیما از شرکت ایرباس در سال جاری نهایی می شود و با شرکت بوئینگ نیز مذاکرات در حال انجام است.

وی در این زمینه به تولید هواپیماهای با برد کوتاه توسط شرکت‌های چینی اشاره کرد و گفت که این شرکت‌ها نیز در صورتی که بتوانند روش‌های مالی ما را تامین کنند می‌توانند در این زمینه مشارکت داشته باشند.

آخوندی همچنین در کنار بحث نوسازی ناوگان هوایی؛ نوسازی ناوگان جاده‌ای را مورد اشاره قرار داد و گفت که خرید ۶۵ هزار کامیون و از رده خارج کردن کامیون‌های قدیمی در اولویت این بخش از برنامه‌ها قرار دارد.

نوسازی و خرید ۲۰۰۰ هزار واگن مسافربری و ۲۰ هزار واگن باری در بخش حمل و نقل ریلی، از دیگر نکاتی بود که وزیر راه و شهرسازی در سخنان خود به آن اشاره کرد اما یادآور شد که مهم‌ترین نکته در این بین برای وی، بحث تامین مالی است.

او ادامه داد که در حال حاضر عمده‌ترین روش مالی که صاحبان صنایع و شرکت‌های چینی در آن مشارکت کرده‌اند، «تسهیلات دولت به دولت» بوده است اما ما در حال حاضر نیازمند روش‌های مالی دیگری هستیم که پیشنهاد ما در این زمینه، روش‌های سرمایه‌گذاری و تامین مالی ترکیبی است.

آخوندی در ارتباط با سرمایه‌گذاری در بخش‌های ریلی، جاده‌ای و توسعه فرودگاه‌ها روش‌های BOT و BT را به عنوان روش‌های مناسب به نمایندگان و مسئولان شرکت‌های چینی حاضر در نشست پیشنهاد کرد و گفت:

چنانچه شرکتی مایل به سرمایه‌گذاری در بحث‌های زیرساختی در ایران است، تاکید ما اجرای روش‌های مورد اشاره می باشد.

وزیر راه و شهرسازی در عین حال یادآور شد که در روش‌های مورد نظر به طور حتم تضامین لازم توسط شرکت‌های ایرانی و دولت جمهوری اسلامی ایران در اختیار علاقه‌مندان گذاشته خواهد شد و چنانچه شرکت‌های چینی مایل به مشارکت در پروژه‌ها و طرح‌های ایران هستند بهتر است ابتدا با بانک‌های خود در خصوص انتخاب روش‌های مالی جدید مذاکراتی داشته باشند.

وی همچنین در خصوص خرید هواپیماها، پروژه‌های نوسازی واگن‌ها و سیستم‌های کامیون‌ها نیز گفت که روش پیشنهادی ایران «لیزینگ فاینانس» است.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا

    دیدگاه