خارق العاده ترین پل های دنیا در کدام کشورها هستند؟

سارا صریحی | پنجشنبه, ۲۲ مهر ۹۵ ساعت ۱۶:۳۰

ارتباط بین پل‌سازی و انسان قدمت بسیار زیادی دارد. برخی از آن‌ها در طول تاریخ روی رودها، دریاچه‌ها، دره‌ها یا غیره ساخته شدند تا عبور انسان را سهولت بخشند. برخی دیگر هم در دنیا مدرن برای عبور ماشین‌ها، دوچرخه‌ها، عابر پیاده و غیره ایجاد شده‌اند. از قدیمی‌ترین پل‌ها تا امروزی‌ترین آن‌ها، می‌توان شاهد ساختار جالب و متفکرانه‌ی این سازه‌های مفید بود. با کجارو همرا باشید.

پل‌ها همیشه سازه‌های کاملا متفکرانه‌ای بوده‌اند که برای سهولت عبور و مرور ساخته شده‌اند. اما برخی از این سازه‌ها پا را فراتر گذاشته و تبدیل به شاهکارهای معماری در حال یا گذشته‌ی دور شده‌اند.

پل پونت دوگارد، فرانسه

پل پونت دوگارد

این پل در شهر گارد فرانسه واقع شده و ساخته‌ی رومی‌ها است. اینطور گفته می‌شود که این پل بین سال‌های ۱۹ پیش از میلاد تا ۱۵۰ پس از میلاد روی رودخانه‌ی گاردون ساخته شده است. این پل را به عنوان بلندترین و خارق‌العاده‌ترین آب‌گذر ساخته شده توسط رومی‌ها می‌شناسند، از این رو یونسکو آن را جز میراث جهانی خود به ثبت رسانده است. در حال حاضر پونت دوگارد یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور فرانسه محسوب می‌شود.

پل تاور، لندن

پل تاور

پل برج یا تاوربریج روی رودخانه‌ی تایمز ساخته شده و ساختارش چیزی بین پل معلق و متحرک است. نام آن به دلیل شباهتش به برج لندن، تاور بریج انتخاب شده است. در سال‌های حضورش، این پل نماد شهر لندن بوده است، نمادی که روز سی‌ام ژوئن سال ۱۹۸۴ توسط شاهزاده‌ی ولز افتتاح شد.

پل نانپو، شانگهای

پل نانپو

چین همیشه با نوآوری‌ها و آثاری که خلق می‌کند، دنیا را شگفت زده کرده است. پل نانپو نیز یکی دیگر از شگفتی‌های چین بوده که در شانگهای واقع شده است. حالت چرخشی این پل است که آن را در دنیا شناخته شده کرده است. در واقع این حالت ویژه برای ذخیره فضا بکار رفته است. ارتفاع آن به ۴۲۸ متر می‌رسد و در جهان در رتبه‌ی پنجاه و هفتم از نظر درازا می‌ایستد. نکته‌ی جالب دیگر در رابطه با این پل، کابلی بودن آن است.

پل پرل، ژاپن

پل پرل

پرل بریج یکی از شگفت‌انگیزترین پل‌های جهان است، زیرا رکورد بلندترین پل معلق جهان را به نام خود ثبت کرده است. ساخت این پل سال ۱۹۹۱ به پایان رسید. پرل بریج یکی از لینک‌های اصلی پروژه‌ی پل‌سازی هونشو به شیکوکو است که در آن سه مسیر متفاوت در دریای درون‌بوم ژاپن ایجاد شد. جالب است بدانید که قدرت و دوام این پل به قدری است که در زلزله‌ی کوبه در سال ۱۹۹۵ که بخش اعظمی از ژاپن را نابود کرد، خم به ابرو نیاورد.

پل بروکلین، نیویورک

پل بروکلین

پل معلق بروکلین که ساخت آن سال ۱۸۸۳ به اتمام رسید، قدیمی‌ترین پل معلق در جهان است و تا سال ۱۹۰۳ که پل‌های معلق دیگری نیز ساخته شوند، طولانی‌ترین پل اینچنینی بوده است. این پل به عنوان نماد تاریخی ملی و نماد برجسته‌ی تاریخی-مهندسی آمریکا محسوب می‌شود.

پل تسینگ ما، هنگ‌کنگ

پل تسینگ ما

این پل توانسته در زمان ساختش رتبه‌ی دوم را از نظر درازا از آن خود کند. تسینگ ما دارای دو عرشه است که یکی از آن‌ها برای قطار و دیگری برای خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر روی تسینگ ما پیاده‌رویی تعبیه نشده است، اما با وجود سه لاین در هر جهت توانسته به خوبی از پس ترافیک بر بی‌آید.

پل هزاره‌ی گیتسهد، انگلیس

پل هزاره‌ی گیتسهد

به دلیل ساختار منحصربه‌فرد این پل به آن چشم چشمک‌زن نیز می‌گویند. در واقع این سازه تنها پل منحنی دنیا است.

زمانی که پل بالا و پایین می‌شود، به حالت یک چشم در حال باز و بسته شدن درمی‌آید. ملکه‌ی انگلستان این سازه را در سال ۲۰۰۲ به طور رسمی افتتاح و تا بحال به دلیل طراحی نوآورانه و خلاقانه، پل هزاره گیتسهد چندین جایزه را از آن خود کرده است.

پل پونته وچیو، فلورانس

پل پونته وچیو

پونته وچیو روی رود آرنو ساخته شده است و ساختارش ترکیبی از ساختار سگمنتال-قوسی است. پونته وچیو را به مغازه‌های هنری، جواهر و سوغاتی فروشی‌هایش می‌شناسند. این پل که توسط رومی‌ها ساخته شده است، در جنگ جهانی دوم خراب نشد و از دستورات تخریبی هیتلر جان سالم به در برد.

پل هاربر، سیدنی

پل هاربر

پل هاربر که یکی از نمادهای استرالیا شناخته می‌شود، سال ۱۹۳۲ افتتاح شده است. از نظر جنس این سازه باید گفت که هاربر بلندترین پل فولادی و قوس‌دار در دنیا است.

پل گلدن گیت، سانفرانسیسکو

پل گلدن گیت

گلدن گیت قطعا شناخته‌شده‌ترین پل جهان بوده که توسط موسسه‌ی مهندسین شهری آمریکا به عنوان یکی از عجایب دنیای مدرن معرفی شده است. از نظر گردشگران این پل زیباترین پل جهان است که بیشترین حضور در تصاویر گرفته شده را دارد.

منبع frecked

دیدگاه