لایه های باستانی محوطه میرک در سمنان ۶۳ هزار ساله است

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۰
لایه های باستانی محوطه میرک در سمنان ۶۳ هزار ساله است

ادامه کاوش‌های باستان‌شناسی و نتایج آزمایش‌های گاه‌نگاری محوطه پارینه‌سنگی میرک سمنان نشانگر ۶۳ هزار ساله بودن قدیمی‌ترین لایه‌های استقراری این محوطه است.

«حامد وحدتی نسب» سرپرست هیئت دومین فصل کاوش در محوطه پارینه سنگی میرک گفت:

در دومين فصل کاوش در محوطه پارینه سنگی میرک سمنان، هیئت باستان‌شناسی-زمین‌شناسی ایرانی و فرانسوی به نتایج قابل توجهی دست یافت.

دانشیار گروه باستان‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس افزود که بر اساس كاوش‌های انجام شده، گروه کانی‌شناسی هیئت موفق شد تا منبع ماده خام مورد استفاده ساکنین محوطه در ادوار پارینه سنگی را در حوالی ۲ کیلومتری جنوب شرق محوطه شناسایی کند.

این باستان‌شناس گفت که شواهد زمین‌شناختی نشانگر اين است که منابع ماده خام مورد استفاده برای ابزارسازی از شمال دست کوه‌های مشرف به شهر سمنان شسته و در مسیر رودخانه به مجاورت محوطه رسیده و توسط انسان عصر پارینه‌سنگی مورد استفاده قرار گرفته است.

وحدتی نسب، ردیابی نهشته‌های فرهنگی مرتبط با فعالیت‌های انسانی در دورتادور تپه شماره هشت را از دیگر دستاوردهای گروه در روزهای گذشته اعلام کرد و افزود: به این ترتیب مشخص شد مکانی که امروزه به شکل تپه شماره هشت میرک مورد کاوش باستان‌شناسان قرار گرفته، در ادوار پارینه‌سنگی به صورت پشته‌ای کم‌ارتفاع در میان تالابی کم‌عمق و گسترده بوده است.

این باستان‌شناس، پیش‌تر و بر اساس گاه‌نگاری فصل نخست کاوش میرک که نخستین محوطه روباز پارینه سنگی ایران به شمار می‌رود قدمت لایه ای زیرین آن را ۴۰ هزار سال اعلام کرده بود.

کاوش در محوطه پارینه‌سنگی میرک با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و حمایت مالی و همکاری همه‌جانبه اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان در حال انجام است.

قرار است، «فرانسوا سنمو» سفیر کشور فرانسه در ایران فردا جمعه (هفتم آبان ماه) با هیئت همراه برای بازديد از کاوش در میرک به استان سمنان سفر كند.

منبع ایسنا
برچسب‌ها باستان شناسی

دیدگاه