تحویل هواپیما به ایران منوط به مذاکرات ایران ایر با بوئینگ و ایرباس است

تیم  کجارو
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
تحویل هواپیما به ایران منوط به مذاکرات ایران ایر با بوئینگ و ایرباس است

به گفته «سید عباس عراقچی» تاخیری که در زمینه تحویل هواپیماها وجود دارد به مذاکراتی که بین ایران ایر و ایرباس و بوئینگ در جریان است مربوط می‌شود که این مذاکرات هنوز به سرانجام نرسیده است.

«سید عباس عراقچی» گفت که معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه با بیان اینکه هم ایرباس و هم بوئینگ هم زمان از وزارت خزانه‌داری آمریکا درخواست مجوز فروش این هواپیماها را به ایران کرده بودند، بیان کرد که طبق برجام دولت آمریکا موظف است که این مجوزها را بدهد چون بخشی از تحریم‌های اولیه است.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان اینکه مشکل عمده تاخیر در صدور این مجوزها بود که صادر شده است، ادامه داد که تحویل هواپیماها به ایران منوط به این است که مذاکرات دوجانبه بین ایران ایر و ایرباس و بوئینگ هم به سرانجام برسد.

عراقچی با بیان اینکه مذاکرات این موضوع مفصل و پیچیده است و ابعاد متعدد فنی و حقوقی را در بر می‌گیرد که در حال اجرا است، متذکر شد:

دوستان ما در هواپیمایی امیدوار هستند که اولین هواپیماها به ایران وارد شود.

وی در پاسخ به این سوال که مصوبات مجلس نمایندگان آمریکا تا قبل از امضای رئیس‌جمهور، آیا نقض برجام محسوب می‌شود یا خیر، پاسخ داد که نه، این‌ها زمانی که بخواهد اجرائی شود نقض برجام محسوب خواهد شد.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با بیان اینکه طبق برجام رئیس‌جمهور آمریکا متعهد است که جلوی چنین مصوباتی را بگیرد، گفت که اگر تحریم جدید هسته‌ای بخواهد علیه ایران برقرار شود، رئیس‌جمهور آمریکا متعهد است که طبق برجام آن‌ها را وتو کند.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان اینکه تا الان موردی نداشته‌ایم که پیشنهاداتی که نمایندگان کنگره ارائه می‌کنند به مرحله تصویب قانون برسد که رئیس‌جمهور بخواهد وتو کند، گفت:

تاکنون این موضوعات در همان مراحل اولیه منتفی شده‌اند یا همان‌جا گیر کرده و هنوز به سرانجام نرسیده است.

منبع ایسنا

دیدگاه