سامانه بارشی جدید از شنبه وارد کشور می‌شود

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
سامانه بارشی جدید از شنبه وارد کشور می‌شود

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی جدید از روز شنبه به کشور خبر داد.

«احد وظیفه» مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به پیش‌بینی بارش باران در روز پنجشنبه برای استان‌های گیلان، برخی نقاط اردبیل، ارتفاعات آذربایجان شرقی و غرب مازندران، گفت:

از روز جمعه تا صبح شنبه افزایش نسبی دما در استان‌های ساحلی خزر و وزش باد نسبتا شدید در گیلان و اردبیل رخ خواهد داد. در ساعات بعدازظهر جمعه نیز در ارتفاعات کرمان، بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود. در سایر مناطق کشور در دو روز آینده جوی آرام حاکم است.

وی از ورود موج بارشی جدید از روز شنبه خبر داد و گفت که در برخی مناطق شمال غرب و استان‌های ساحلی خزر ابرناکی، رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت رخ خواهد داد. روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز این شرایط در استان‌های ساحل خزر تداوم خواهد داشت.

به گفته وظیفه، دریای خزر در روز شنبه مواج است. همچنین مناطق شمال غرب، سواحل شمالی و دامنه‌های البرز مرکزی از روز شنبه و در شمال شرق از روز یکشنبه تا روزهای پایانی هفته شاهد روند کاهش دما خواهند بود.

وی وضعیت آب و هوای استان تهران در روز جمعه را صاف تا کمی ابری، گاهی همراه وزش باد اعلام کرد و گفت: در این روز بیشینه دما ۲۷ و کمینه آن ۱۶ درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی شده‌است. در روز شنبه نیز برای این استان، آسمانی کمی ابری تا نیمه ابری، گاهی همراه با وزش باد دور از انتظار نیست. دمای هوا در سردترین ساعت روز شنبه ۲۶ درجه و در گرمترین ساعت به ۹ درجه سانتی گراد می‌رسد.

در عین حال سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌ای، نسبت به احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها در گیلان، مازندران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، و از اواخر روز شنبه در گلستان هشدار داد.

در این اخطاریه آمده است که بررسی آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی، بیانگر ورود سامانه بارشی در روز شنبه به کشور است که فعالیت آن در این روز به شکل بارش باران گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی و آب‌گرفتگی معابر و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها در گیلان، مازندران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، و از اواخر وقت در گلستان پیش‌بینی می‌شود.

در این اطلاعیه همچنین آمده است:

فعالیت این سامانه در روز یکشنبه به شکل بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر در گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی پیش‌بینی می‌شود. انتظار می‌رود در روز دوشنبه مجددا بر میزان بارش و وزش باد در سواحل دریای خزر افزوده شود که در این خصوص متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد. شایان ذکر است از اواخر شنبه تا دوشنبه با توجه به مواج بودن دریا و اینکه بارش بر روی مناطق ساحلی و بر روی دریای خزر از شدت بیشتری برخوردار است، هنگام تردد قایق‌های سبک احتیاط لازم به عمل آورده شود.

منبع ایسنا
برچسب‌ها هواشناسی بارش

دیدگاه