۳۰ هیئت کاوش باستان شناسی خارجی در کشور فعالیت دارند

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰
۳۰ هیئت کاوش باستان شناسی خارجی در کشور فعالیت دارند

همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی بین‌المللی به فعالیت ۳۰ هیئت کاوش باستان‌شناسی خارجی در کشور منجر شده است.

«عبدالکریم شادمهر» معاون اداری مالی و توسعه مدیریت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در یکصدو سی و هفتمین نشست معاونین اداری، مالی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و آموزشی وابسته به وزارت علوم که به میزبانی پژوهشگاه در مجموعه کاخ موزه نیاوران برگزار شد، گفت:

۳۰ هیئت کاوش باستان‌شناسی خارجی در کشور فعالیت دارند.

او با اشاره به اینکه وظیفه پژوهش در هویت فرهنگی تاریخی جامعه ایرانی به عهده سازمان میراث فرهنگی است افزود که از زمان ادغام سازمان میراث فرهنگی با سازمان ایرانگردی و جهانگردی، معاونت پژوهشی سابق و یک بخش اجرایی تحت عنوان پژوهشگاه از سازمان جدا و با پنج پژوهشکده باستان‌شناسی، زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌ها، مردم‌شناسی، ابنیه و بافت‌های فرهنگی-تاریخی، حفاظت و مرمت آثار فرهنگی-تاریخی و ۳ گروه هنرهای ملی (سنتی)، گردشگری و میراث طبیعی فعالیت خود را آغاز کرد.

شادمهر با بیان اینکه جابجایی پژوهشگاه در دولت قبل از تهران به شیراز و اصفهان لطمات زیادی به نیروی انسانی و ساختار اداری پژوهشگاه وارد کرد گفت که سال ۸۸ رتبه پژوهشگاه در وزارت علوم دوم بود که سال ۹۲ این جایگاه به یکی مانده به آخر نزول کرد.

شادمهر اجرای آیین‌نامه جامع مدیریت دانشگاه و موسسات پژوهشی، تشکیل نظام مالی اداری، هیئت رئیسه، شورای پژوهشگاه و... را از اقدامات صورت گرفته در این مرکز اعلام کرد و افزود:

در این شرایط تمام تلاشمان این بود یک نظام مالی اداری و آیین نامه‌ای تهیه کنیم تا راه‌گشای کار یک پژوهشگر باشد تا او بتواند بدون هیچ‌گونه نگرانی به کار علمی خودش ادامه دهد.

او با اشاره به مشکلات پیش آمده برای کارکنان پژوهشگاه در جریان انتقال به شیراز تصریح کرد که بعد از بازگشت پژوهشگاه به تهران تلاش شد پژوهشگاه به جایگاه واقعی خود برسد.

معاون اداری مالی و توسعه مدیریت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به نقش حاکمیتی پژوهشگاه گفت که کار این پژوهشگاه با هیچ پژوهشگاه دیگری قابل مقایسه نیست برای نمونه هیچ پژوهشگاهی به غیر از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری متولی تهیه اطلس میراث فرهنگی نیست.

وی با اشاره به تصویب آیین‌چهارگانه در هیئت امنا و ارتقای وضعیت حقوق همکاران بر اساس آن اظهار داشت که در حال حاضر سیستم حسابداری تعهدی در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال اجرا است.

شادمهر با بیان اینکه تعامل پژوهشگاه با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی مرتبط در سال‌های گذشته بسیار ارتقا یافته است تصریح کرد:

به عنوان نمونه تعاملات بین‌المللی پژوهشگاه منجر به امضای بیش از ۳۰ تفاهم نامه و فعالیت گسترده هیئت‌های کاوش باستان‌شناسی خارجی در کشور شده است.

او رویکرد جدید پژوهشگاه در سند راهبردی را مدیریت فعالیت های پژوهشی در میراث فرهنگی عنوان کرد و گفت که در این راستا پروژه‌های مشترکی را با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی بسیاری آغاز کرده‌ایم و در تلاشیم با بهره‌گیری از نیروی انسانی متخصص برای تحقق اهداف پژوهشگاه قدم برداریم.

«سعید امیریان» مدیر برنامه‌ریزی و آمار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، دیگر سخنران این نشست به بیان بخشی از فعالیت‌های پژوهشگاه در سه سال گذشته پرداخت و گفت:

در سه سال گذشته مدل دکتر عادل آذر (بودجه‌ریزی بر اساس عملکرد) را در دستور کار قرار دادیم که در آن عناصر تدوین سند راهبردی، تدوین برنامه عملیاتی، پیاده‌سازی حسابداری تعهدی و نظام نظارت و ارزیابی عملکرد مورد توجه است.

امیریان با بیان اینکه با تهیه سند راهبردی تحولات زیادی در این مرکز صورت گرفته است اظهار داشت که پیش از تدوین این سند پژوهشگاه یک مجموعه درون‌گرا بود که به فعالیت‌های علمی در حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی و گردشگری می‌پرداخت اما با تدوین این سند و با مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی این مرکز سعی کرد به مجموعه‌ای برون‌گرا تبدیل شود که تحولات خود را در سطوح ملی و بین‌المللی گسترش دهد.

به گفته وی ، در این راستا چهار سطح تعامل در سطوح سازمان میراث فرهنگی، بخش خصوصی میراث، ملی و بین‌المللی و جهانی برای پژوهشگاه تعریف شد که امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در چهارچوب توسعه تعاملات در این چهار سطح اثر بخشی فعالیت‌های پژوهشگاه در تقویت فرهنگ ایرانی اسلامی در گستره ایران فرهنگی، سلامت اجتماعی و رفاه، انسجام سیاسی و وحدت ملی، اقتدار ملی و تعامل سازنده جهانی، توازن و رشد اقتصادی مبنی بر منابع توسعه اقتصاد دانش‌بنیان نمایان شود.

او تصریح کرد که با توجه به سند راهبردی پژوهشگاه که تدوین و به تصویب رسید ۵ برنامه شامل پیگیری وظایف حاکمیتی تعریف شده در سند راهبردی، تهیه اطلس جامع میراث فرهنگی و گردشگری به صورت الکترونیک، ایجاد پایگاه‌های پژوهشی موضوعی میراث فرهنگی، اجرای برنامه راهبردی، توسعه و اجرای تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی در دستور کار قرار گرفت.

منبع مهرنیوز
برچسب‌ها باستان شناسی

دیدگاه