زندگی در کرمان چگونه است؟

مرتضی گودرزی
جمعه، ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۰
زندگی در کرمان چگونه است؟

استان کرمان، در جنوب شرقی ایران است و، در واقع، ۱۱ درصد از خاک کشور را به خود اختصاص داده است که از این لحاظ، پس از استان خراسان، دومین استان پهناور کشور محسوب می‌شود. 

شهر كرمان با  ارتفاع ۱۷۷۸ متر از سطح دریا دومین شهر مرتفع كشور محسوب می‌گردد و دارای آب و هوایی معتدل است. این کلان‌شهر در طول و عرض جغرافیایی: عرضی شمالی ۲۶ درجه و ۲۴ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۳۲ دقیقه عرض شرقی ۵۶ درجه و ۶ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۱۸ دقیقه است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، استان کرمان دارای ۱۱ شهرستان، ۷ شهر و ۳۱ بخش است. شهرستان‌های آن عبارت‌اند از: بافت، بردسیر، بم، جیرفت، رفسنجان، زرند، سیرجان، شهربابک، کرمان، کوهبنان و کهنوج.

شهر کرمان از قدیمی‌ترین شهرهای فلات ایران است و به گفته بعضی مورخان و پژوهشگران سابقه سكونت و استقرار انسان در آن به هزاره چهارم قبل از میلاد می‌رسد و به شهادت اوراق تاریخ در طی قرون متمادی دوران پرنشیب و فرازی را طی نموده و شاهد دگرگونی‌های زیادی در گذرگاه‌های تاریخ حیات خویش بوده است.

کرمان

کرمان شهری است که در طول تاریخ در اثر حملات و زد و خوردهای متوالی اجانب از یک‌‌سو و خشونت‌های طبیعی چون سیل، زلزله، قحطی، خشکسالی و شیوع بیماری‌های فراگیر از سوی دیگر متحمل خسارات جانی و مالی فراوان شد که آثار شوم آن‌ها بر چهره شهر و مردم آن به جای مانده است.

در عصر داریوش کبیر نام کرمان جزو ولایات تابعه هخامنشی آمده است و در کتیبه بنای شوش کلمه‌ای مشاهده می‌شود که نام چوب درختی بوده است که برای استحکام بنای ساختمان‌ها (شاید همان کاخ) به کار می‌رفته و محل تهیه این چوب کرمان ذکر شده است. در این مورد داریوش می‌گوید: چوب بیش مکن از گنداره (پیشاور) و کرمان حمل شود.

آب و هوای کرمان

آب هوا

استان کرمان دارای آب و هوای متنوعی است. مثلا در قسمت‌های شمالی که نزدیک کویر است، آب و هوای خشک و کویری و در قسمت جنوبی آب و هوایی معتدل و دلپذیر دارد. متوسط ارتفاع شهر کرمان از سطح دریا معادل ۱۷۵۵ متر است. بیشتر نقاط شهر کرمان با کوه احاطه شده است. کرمان شب‌های زمستانی بسیار سردی دارد. کوه‌های جوپار و پلوار و جفتان در جنوب و جنوب شرق کرمان در تمام طول سال برف دارند. متوسط مقدار باران در طول سال در کرمان معادل ۱۳۵ میلی‌متر است. به دلیل نزدیکی کرمان به کویر لوت، این شهر در تابستان گرم و در بهار دارای طوفان‌های شن است، ولی به‌طور کلی آب و هوای این شهر به نسبت خنک است.

قسمت‌های شمالی و شمال شرقی شهر کرمان که در مجاورت کوه‌های صاحب‌الزمان قرار دارد، از آب و هوای معتدل‌تری برخوردار هستند و قسمت‌های جنوبی و غربی شهر به‌واسطه نزدیکی به بیابان، تابستان‌های گرمتری دارد و گرد و غبار هوا نیز بیشتر است.

 بارندگی اغلب به صورت باران است و در محدوده آبان ماه تا اردیبهشت ماه قرار دارد و از بادهای غربی و شمال غربی منطقه تغذیه می‌شود که اغلب موسمی و خشک است و به دلیل در برداشتن انبوه خاک و شن رطوبت نسبی هوا را تقلیل می‌دهد.

شهداد که در کویر لوت قرار گرفته، از کانون‌های فراورده مرکبات در ایران است.

باغ‌های پسته رفسنجان، نخلستان‌های بم، موزستان‌های جیرفت همه از کشتگاه‌های بزرگ ایران هستند. مس سرچشمه، مناطق آزاد سیرجان و بم و شهر کرمان هم از مناطق صنعتی این استان‌به‌شمار می‌روند. جیرفت را به خاطر آب و هوای گرمسیری و آب فراوانش، هندوستان ایران نامیده‌اند. جیر در گویش بومی آنجا یعنی زیر و جیرفت یعنی زیر اُفت،‌ زیرا منطقه جیرفت در زیر کوه‌های بلند پارچ (جبال بارز) افتاده است.

جمعیت، دین و زبان مردم کرمان

کلیسا کرمان

کلیسای قدیمی در کرمان

جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ برابر با ۵۳۴٬۴۴۱ نفر بوده است. جمعیت کلان‌شهر کرمان به دلیل عدم رسمی شدن سکونت‌گاه‌های غیررسمی از سوی دولت و استفاده حاشیه‌نشین‌ها از امکانات شهری و عدم تناسب بودجه تخصیص یافته با جمعیت واقعی تا ۷۱۲٬۰۰۰ نفر هم می‌رسد. به دلیل وسعت شهری و جمعیت کرمان، این شهر جزو کلان‌شهرهای ایران طبقه‌بندی شده است. بر اساس همین آمار، کرمان یکی از مراکز جمعیتی و بزرگ‌ترین شهر در منطقه جنوب شرق ایران است.

دین اکثر مردم شهر کرمان اسلام و مذهب مردم شیعه است. جمعیت چند هزارنفری از زرتشتیان و اقلیتی از کلیمیان (یهودیان) نیز در کرمان زندگی می‌کنند. در این شهر اقلیت‌های دینی مراسم‌ و جشن‌های آیینی خود را آزادانه برگزار می‌کنند. جشن باستانی سده که در نوع خود بزرگ‌ترین جشن زرتشتیان است که همه ساله در بهمن ماه در کرمان برگزار می‌شود و جشن سده کرمان در سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار فرهنگی ملی ایران ثبت گردید.

 در شهر کرمان زبان مردم فارسی و لهجه آنان کرمانی است. 

فرهنگ مردم کرمان

کرمان

یک آتشکده زرتشتی در کرمان

روحیه مردم کرمان متاثر از فرهنگ این جامعه است. کرمانی‌ها صبور، قانع، فعال، امین و مهمان‌نواز هستند. احترام به بزرگتر برای آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با وجود اینکه عوامل طبیعی چندان مساعد نیست، تا آنجا که مقدور باشد، برای آباد کردن زمین‌ها و حفر قنات‌ها تلاش می‌کنند. تقریبا تمامی مردم شهر کرمان فارس هستند، اما در قرون گذشته در مواردی اقوام مختلفی خصوصا از اقوام و عشایر ترک آسیای میانه و حتی مغول به مناطقی از استان کرمان کوچ داده شده‌اند.

اقتصاد کرمان

کارخانه کابل سازی کرمان

کارخانه تولید کابل زر؛ کرمان

وسعت زیاد و ساختار تشکیلات زمین ساختی استان کرمان باعث شده این استان مقام اول کشور را در زمینه معادن متعدد و غنی به دست آورد. در استان کرمان معادنی نظیر آهن، مس، سرب و روی وجود دارد که بعضی از آن‌ها دارای پیشینه‌ای کهن و چندین هزارساله در بهره‌برداری هستند. معادن مهم استان عبارت‌اند از: معدن مس سرچشمه، مس میدوک، سنگ آهک گل گوهر سیرجان، زغال سنگ پابدانا، کرومیت اسفندیه و فاریاب و تیتانیوم کهنوج.

فعالیت ساکنین استان کرمان در بخش صنایع به دو صورت صنایع دستی و ماشینی انجام می‌گیرد که بخش صنایع دستی خود به دو نوع صنایع دستی و صنایع کارگاهی تقسیم می‌شود. از صنایع دستی مهم آن می‌توان از شال، پته و ترمه نام برد که البته به غیر از پته دوزی، بقیه از رونق سابق برخوردار نیستند.

صنایع دستی کارگاهی نیز شامل قالی بافی، جاجیم بافی، گلیم بافی و خورجین بافی است که هنوز هم رواج دارند. اما بخش ماشینی استان که این بخش نیز به سه دسته کارگاهی کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می‌شوند و عبارت‌اند از: سیمان، خانه سازی، نوشابه سازی، قند، ذغال سنگ و مس. از بین صنایع ماشینی یاد شده صنعت مس دارای شهرت جهانی است.

معادن استان در تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع کشور نقش ارزنده‌ای را بر عهده دارند. معادن سرشار آهن، ذغال سنگ، مس و دیگر فلزات، چرخ‌های صنعت استان و کشور را به گردش در می‌آورند. معادن ذغال سنگ قسمتی از نیاز کارخانه ذوب‌آهن اصفهان را تامین می‌کنند. معدن مس سرچشمه کرمان که به گواهی کارشناسان از غنی‌ترین و خالص‌ترین معادن مس در جهان به شمار می‌رود، از ویژگی‌های اقتصادی استان کرمان محسوب می‌شود.

معادن کرومیت بافت، جیرفت و کهنوج نیز از مهمترین معادن کرومیت ایران به شمار می‌روند و معدن تیتانیوم کهنوج تنها معدن از این فلز در ایران است .

صرف نظر از منابع معدنی و صنایع استان کرمان و با توجه به شرایط اقلیمی، میزان منابع آب، موقعیت جغرافیایی و روش کشت اراضی، استان کرمان در حوزه کشاورزی به سه منطقه کشاورزی، تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از: مناطق کشاورزی خشک و کویری در شهرهای چون رفسنجان، زرند، سیرجان، مناطق کشاورزی معتدل کوهستانی در مناطقی مانند: بافت، کهنوج و مناطق کشاورزی گرمسیری در نواحی مثل: بم، جیرفت، کهنوج.

از مهم‌ترین محصولات کشاورزی این استان می‌توان به: گندم، جو، سیب زمینی، پسته، حنا، وسمه، پنبه و چغندر قند اشاره کرد. در کرمان انواع محصولات سردسیری شامل گردو، بادام، گلابی، هلو، آلبالو، آلو، گیلاس، سیب و خرما و نیز مرکباتی نظیر پرتقال، لیمو شیرین، نارنگی، نارنج و گریپ فروت تولید می‌شود.

این استان در زمینه تولید پسته در کشور رتبه اول را به خود اختصاص داده است؛ به طوری که بیش از ۹۵ درصد این محصول در این استان و به ویژه شهر رفسنجان با ظرفیت ۷۰ درصد، تولید می‌شود.

نبود خاک حاصلخیز و محدودیت مراتع سرسبز در استان کرمان باعث شده دامپروری در آن از رونق چندانی برخوردار نباشد ولی با این وجود دامداری به سه طریق روستایی، عشایری و صنعتی صورت می‌گیرد.

فرودگاه کرمان

کرمان

وجود ۵ فرودگاه عملیاتی و فعال در سطح استان كه در مقایسه با سایر استان‌ها بیشترین تعداد فرودگاه‌های فعال را دارا است. كریدرهای هوایی استان در انجام پروازهای داخلی و بین‌ المللی موقعیت ارتباطی منحصربه‌فرد را برای استان كرمان فراهم نموده است.

راه‌آهن کرمان

قطار کرمان به خاطر موقعیت مهم خود، کار جابه‌جایی تعداد زیادی از مسافران را بر عهده دارد، همچنین با وصل راه‌آهن سیرجان بافت به کرمان سیرجان بیش از پیش از موقعیت صنعتی و اقتصادی برخوردار خواهد شد و با وصل خط راه‌آهن سیرجان شیراز، سیرجان به‌ همراه کرمان چهار راه بزرگ ترانزیتی ریلی خواهند شد که علاوه بر رشد صنعتی قابل توجه اشتغال‌زایی بی‌نظیری خواهد داشت. 

هزینه مسکن در کرمان

کرمان

کاهش جمعیت در مناطق شرقی کرمان و افزایش ساخت و سازها و تراکم جمعیت در قسمت شمال و به خصوص غرب شهر کرمان این محدودیت‌ها را چند برابر کرده است و عملا امکان اجاره و رهن مسکن در برخی مناطق کرمان از عهده هر کسی بر نمی‌آید و صاحب‌خانه‌ها نیز از رهن به سمت افزایش اجاره‌ها حرکت کرده‌اند و طبق اعلام بنگاه‌های املاک در شهر کرمان نرخ اجاره در کرمان طی چهار سال گذشته تا ۵۰ درصد نیز افزایش یافته و نرخ اجاره نیز نسبت به سال قبل حداقل ۳۰ درصد افزایش یافته است. به دلیل شرایط موجود از جمله آغاز ساخت مسکن مهر و ثبت نام تعداد زیادی از مردم در این طرح و از سوی دیگر افزایش روز افزون قیمت مصالح ساختمانی و دستمزد کارگر میزان ساخت و ساز در شهر کاهش یافته است و اکثرا ساخت و ساز در قالب طرح مسکن مهر انجام می‌شود. رهن واحدهای ویلایی تا ۲۰ تا ۳۰ میلیون نیز افزایش یافته است و برای آپارتمان‌ها نیز شاهد افزایش ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی بوده‌ایم. اما در حقیقت این نرخ به مکان‌های مختلف شهر نیز بستگی دارد.

محله‌های معروف کرمان

از خیابان‌های مشهور کرمان می‌توان از شریعتی، بلوار جمهوری اسلامی، میدان آزادی، هزارویک شب، شفا، الغدیر، شهاب، استقلال، منتظری (جهاد)، احمدی (مطهری)، خورشید، میرزاآقاخان، مولوی، حافظ، سعدی، امام خمینی، سرباز، زریسف، شاه (شاه نعمت‌الله ولی)، بلوار ۲۲ بهمن، ابوذر، رسالت و بلوار ۲۴ مهر یاد کرد.

مسیرهای اصلی دسترسی به شهر کرمان

 • ورودی از سمت سیرجان، شیراز و بندرعباس
 • ورودی از سمت رفسنجان، تهران، یزد و اصفهان
 • ورودی از سمت بم، زاهدان
 • ورودی از سمت زرند و راور و مشهد
 • ورودی از سمت جوپار، بافت و بندرعباس
 • ورودی از سمت بندرعباس، رودان، کهنوج، جیرفت و راین

دانشگاه‌های کرمان

دانشگاه کرمان

 • دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان
 • دانشکده فنی شهید چمران کرمان
 • دانشکده فنی شهید دادبین کرمان
 • دانشگاه پیام نور کرمان
 • مرکز آموزش علمی کاربردی بلدالامین
 • مرکز بین‌المللی تکنولوژی و علوم پیشرفته کرمان

مراکز درمانی کرمان

این استان با کمبود پزشک عمومی به ویژه روستاها مواجه است، همچنین با توجه به وسعت این استان ، به شدت کمبود تجهیزات و آمبولانس به چشم می‌خورد.

 • بیمارستان مهرگان
 • بیمارستان الزهرا
 • بیمارستان ارجمند
 • بیمارستان راضیه فیروز     
 • بیمارستان ۵۷۹ ارتش       
 • بیمارستان سیدالشهدا(ع) ناجا
 • بیمارستان حضرت فاطمه(س)          
 •  بیمارستان آیت‌الله کاشانی    
 • بیمارستان شهید بهشتی       
 • بیمارستان افضلی‌پور

برچسب‌ها مهاجرت کرمان

دیدگاه