محور ورودی پاسارگاد براساس سبک معماری هخامنشی ساماندهی می‌شود

تیم کجارو | چهار شنبه, ۱۶ دی ۹۴ ساعت ۱۳:۰۰

 محور ورودی میراث جهانی پاسارگاد قرار است براساس معماری مطابق با دوره هخامنشی ساماندهی شود تا فضای بصری ورودی به این محوطه تاریخی براساس معماری هخامنشی برای گردشگران جذاب‌تر باشد. با کجارو همراه باشید.

  مجموعه پاسارگاد به عنوان یکی از باارزشترین محوطه‌های تاریخی- فرهنگی کشور به شمار می‌­آید. این مجموعه به دلیل ویژگی­‌ها و شاخصه­‌های معماری، هنری و شخصیت سازنده آن (کوروش) در شهریور ماه سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۹ در فهرست آثار ملی جای گرفت. مجموعه پاسارگاد با شماره ۱۱۰۶ در سال ۱۳۸۳ برابر جولای ۲۰۰۴ در اجلاس بيست و هشتم در کشور چين به ثبت جهانی رسيد.

از شاخص‌ترین بناهای موجود در این محوطه تاریخی می توان به آرامگاه کوروش، کاخ‌های دروازه، بارعام، اختصاصی، برج سنگی، استحکامات تل تخت، آب‌نماهای باغ شاهی، پل، کوشک‌­ها، محوطه مقدس و کاروانسرای مظفری اشاره کرد. تمام بناهای پاسارگاد درون پردیس زیبایی قرار داشته که به وسیله جوی‌های سنگی آبیاری می‌شدند.

در حال حاضر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد قصد دارد که محور ورودی به این محوطه عظیم تاریخی را براساس معماری متناسب با این میراث تعریف کند.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد در این رابطه  گفت:

خیابان منتهی به مجموعه میراث جهانی پاسارگاد منشعب از جاده اصلی شیراز ـ اصفهان به عنوان محور اصلی گردشگری منطقه پاسارگاد، سالانه محل گذر حدود نیم‌میلیون گردشگر داخلی و خارجی  است. عدم وجود خط لبه تعریف‌کننده جداره‌ها و پیاده رو، عدم وجود الگوی ساخت‌وساز و در نتیجه کم‌توجهی و بی‌احترامی به معماری بومی، استفاده از مصالح نامتجانس با بافت روستایی-شهری و دپوی مصالح ساختمانی در طول مسیر از جمله معمول‌ترین مشکلات این محور ورودی است که مسیر ورودی به محوطه را زشت و بدمنظر کرده است.

وی بیان کرد که با توجه به آسیب‌شناسی صورت گرفته روی این محور، در سال جاری به منظورشکل‌دهی به این محور ورودی و بازتعریف‌کردن آن به عنوان مهمترین خیابان شهر(خیابان منتهی به آرامگاه کوروش)، سازمان میراث فرهنگی با اختصاص بودجه‌ای بالغ بر چهارمیلیارد ریال، ساماندهی محور مذکور را در دستور کار قرار داده است.

 از جمله مهمترین اهداف در این ساماندهی می‌توان به ایجاد سیمای جذاب گردشگری، بسترسازی به منظور ایجاد اشتغال با تعریف فضاهای خدمات‌دهی به گردشگر و افزایش زمان حضور و اقامت گردشگران درمنطقه اشاره کرد. پس از مطالعات و بررسی‌های به‌عمل‌آمده در خصوص طراحی فضای مذکور و نحوه اجرا و مکان‌یابی‌های صورت‌گرفته، طرح مذکور در ابتدای شهر مادرسلیمان و بعد از پل روستای کردشول به طول ۷۵۰ متر و عرض ۱۰.۵ متر در دو طرف جاده و با نگاهی ویژه به محور گردشگری منطقه پاسارگاد به مرحله اجرایی رسیده است. هم اکنون این طرح با مشارکت سازمان میراث فرهنگی و همکاری شهرداری مادرسلیمان در حال انجام است.

نگاه به عناصر معماری هخامنشی، استفاده از مصالح نجیب مانند فضای سبز، آب و مصالحی مانند سنگ که در انواع مختلف در طراحی به کار رفته، از مشخصات بارز طرح مذکور به حساب می‌آید.

 با توجه به معبر ۴۵ متری که برای این طرح در نظر گرفته‌شده، کلیات این طرح شامل رفوژ وسط جاده به عرض دو متر، معبر۱۰.۵ متری سواره‌رو و کانال سنگی برای دفع آب و آبیاری درختانی که داخل آن کاشته می‌شود در طرفین طرح، چهارمترعرض مسیر پیاده‌رو برای پیاده‌روی افراد و گردشگران و فضاهایی برای استراحت چندساعته گردشگران و همچنین مکان‌هایی برای ورزش صبحگاهی جوامع محلی و گردشگران در نظر گرفته شده‌است.

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب‌ها هخامنشیان

دیدگاه  

    تبلیغات