رییس‌جمهوری فرانسه: در عمده مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی با ایران همفکر هستیم

تیم  کجارو
جمعه، ۹ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰
رییس‌جمهوری فرانسه: در عمده مسائل  منطقه‌ای و بین‌المللی با ایران همفکر هستیم

رئیس جمهور فرانسه با بیان اینکه می‌خواهیم آینده بهتری را در روابط دو کشور بسازیم، تاکید کردکه در عمده مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی با ایران همفکر هستیم.

  حجت الاسلام حسن روحانی و فرانسوا اولاند عصر پنجشنبه در نشست هیات‌های عالی‌رتبه دو کشور در پاریس تاکید کردند که باید آینده روابط دو کشور بر پایه‌ای مستحکم بنا شود تا هر دو ملت از آن سود ببرند.

حسن روحانی در این نشست، فرانسه را کشوری با ملت بزرگ و تاثیرگذار در اروپا و جهان توصیف کرد و گفت:

ایران اسلامی برای مناسباتش با فرانسه اهمیت و جایگاه ویژه ای قائل‌ بوده و آماده است این مناسبات را در همه عرصه‌ها، در جهت منافع دو ملت گسترش دهد.

روحانی با اشاره به اینکه "باید از فضای پسابرجام برای گسترش همکاری‌های مشترک و جبران گذشته بهره گرفت"، اظهارداشت:

دسترسی به توافق هسته‌ای ساده و آسان نبود اما نشاگر اراده جدی و واقعی دو طرف برای عبور از یک مرحله دشوار و سخت بود که انجام شد و اکنون همه نگاه‌ها باید به آینده متمرکز شود.تحریم‌ها بازی باخت – باخت را برای دو کشور رقم زد اما اکنون زمان برای جبران گذشته و گسترش همکاری‌ها در همه بخش ها بویژه همکاری‌های اقتصادی مهیا است و البته امضای اسناد همکاری مشترک، نشان روشنی از اراده مستحکم دو کشور برای توسعه این همکاری‌ها است.

روحانی در ادامه به سابقه همکاری‌های فرهنگی دو کشور اشاره کرد و گفت:

تقویت همکاری‌های فرهنگی و دانشگاهی میان دو کشور در کنار انتقال تجربیات در عرصه‌های گردشگری، ضروری است. فرانسه برای ما یادآور انقلاب و حضور امام خمینی (ره) در نوفل لوشاتو است؛ محلی که از آن صدای ملت ایران به گوش جهانیان می‌رسید و این پیوسته در حافظه تاریخی ملت ایران باقی خواهد ماند.

روحانی سپس به موضوع تروریسم و ضرورت همکاری همه کشورها برای مبارزه با این پدیده شوم بویژه در منطقه اشاره کرد و اظهار داشت:

ملت ایران از قربانیان بزرگ تروریسم در جهان است؛ جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم بسیار جدی است و همکاری‌های دو کشور در این عرصه و دیگر حوزه‌های مرتبط با ثبات منطقه‌ای ضروری است.

رییس جمهور فرانسه نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه "در فضای پسابرجام، فصل و صفحه جدیدی از روابط تهران – پاریس و بلکه مناسبات ایران با جامعه جهانی گشوده شده است"، گفت:

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فرانسه به عنوان صاحبان دو تمدن بزرگ مصمم هستند روابط خود را تعمیق بخشند. قطع همکاری‌های ایران و فرانسه در سال‌های گذشته به ضرر هر دو کشور بوده و ما می‌خواهیم آینده بهتری را در روابط دو کشور بسازیم؛ آینده‌ای که بر پایه اعتماد و دوستی متقابل بنا شده باشد.

وی با تاکید بر اینکه "ما می‌خواهیم روابطی با زیربنای مستحکم با ایران بنا کنیم و شرکت‌های بزرگ فرانسوی آماده حضور فعال در ایران هستند"،  گفت:

ما باید زمینه‌های رفاه و توسعه ملت‌هایمان را فراهم کنیم و باید از طریق تبادلات فرهنگی، اقتصادی ، علمی ، اجتماعی و فناوری به اهدافمان برسیم. فرانسه همچنین آماده گسترش همکاری‌های دانشگاهی میان دو کشور است و تقویت امکانات و ابزارهای دانشگاه‌ها بخشی از این همکاری‌ها خواهد بود.

وی با اشاره به مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی و تاکید بر این نکته که فرانسه نیز همانند جمهوری اسلامی ایران کشوری مستقل در عرصه بین‌المللی است، تصریح نمود:

ایران و فرانسه در عمده مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی بویژه در خصوص تقویت پایه‌های صلح در منطقه و جهان و ضرورت مبارزه مشترک با تروریسم، همفکر هستند.

منبع: خبرگزای مهر

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه