طراحی هواپیمایی متفاوت و نجات جان سرنشینان در هنگام وقوع حادثه

مریم اصلانی | چهار شنبه, ۳۰ دی ۹۴ ساعت ۱۳:۰۰

در طول سال‌های اخیر، امنیت پرواز یکی از دغدغه‌های اصلی خطوط هواپیمایی بوده و هست. از طرف دیگر حادثه خبر نمی‌کند و هر لحظه ممکن است عوامل مختلف دست به دست هم داده و شرایط ناگواری را برای سرنشینان هواپیما رقم بزنند.  اکنون مهندسی اوکراینی راهی برای نجات جان مسافران یافته که در ادامه به مرور طرح او خواهیم پرداخت. با کجارو همراه باشید.

انسان  روزی به آسمان و پرندگانی که آزاد و رها در آن جولان می‌دادند، می‌نگریست و  آرزوی پرواز را در سر می‌پروراند. اما با سعی و تلاش موفق شد به این آرزوی دیرینه جامه‌ی عمل پوشانده و سوار بر پرندگانی آهنین بال، در این قلمروی جدید رفت و آمد کند.

پرواز پرنده

البته این اختراع جدید نیز معضلات و مشکلات خاص خود را داشت. از جمله حوادثی غیر مترقبه که گاهی نیز با سقوط هواپیما و کشته شدن مسافران، پایانی تراژدیک به خود می‌گرفت. در سال‌های اخیر نیز حوادث هوایی ناخوشایندی از جمله مفقود شدن هواپیمای خطوط هوایی مالزی به وقوع پیوسته که تا مدتی خطوط هواپیمایی را  به کانون توجهات جهانی  تبدیل کرد. به همین دلیل ذهن بشر همواره درگیر این پرسش بوده که  چگونه از تکرار فجایعی این چنینی جلوگیری به عمل آورد.

سقوط هواپیما

اما چه می‌شد اگر می‌توانسیتم مسافران را از سقوط هواپیما نجات دهیم؟ اکنون  تاتارنکو  ولادیمیر نیکلاوویچ (Tatarenko Vladimir Nikolaevich) مهندسی  اوکراینی، راه کاری جدید را برای نیل به این هدف معرفی کرده است. طرحی که شاید راهی مناسب  برای افزایش امنیت مسافران هواپیما بوده و اندکی از استرس مسافران بکاهد.

هواپیما

این مهندس نوآور معتقد است که نجات یافتن از یک هواپیمای آسیب‌دیده و در حال سقوط امکان پذیربوده و امری غیر ممکن نیست. او اشاره می‌کند که هم اکنون مهندسان در سراسر جهان در جستجوی راه‌هایی برای افزایش امنیت پروازها هستند، اما آنها نمی‌توانند در مورد فاکتور انسانی کاری انجام دهند. شاید ایده‌ی او در این زمینه مفید واقع شود.

هواپیما

این مهندس هواپیما در طول سه سال گذشته تمام هم و غم خود را معطوف شکل دادن به این ایده‌ی بلندپروازانه کرده است، هواپیمایی با کابین قابل جدا شدن. این کابین در هنگام بروز حوادث غیر منتظره جدا شده و مسافران را به سلامت از کانون حادثه خارج می‌کند.

هواپیمایی با کابین قابل جدا شدن

این کابین می‌تواند هم در خشکی و هم در آب فرود آمده و جان مسافران را نجات دهد. روی سقف کابین چترهایی متصل شده است، همچنین تیوب‌های لاستیکی مخصوصی که در زیر آن تعبیه شده که به شناور ماندن آن روی آب کمک می‌کند. ولادیمیر می‌گوید که از تمامی فناوری‌های روز در طراحی نسخه‌ی اولیه و مفهومی خود استفاده کرده است. فناوری‌هایی که به او در درستی محاسبات مورد نیاز کمک فراوانی کرده‌اند.

هواپیمایی با کابین قابل جدا شدن

هواپیمایی با کابین قابل جدا شدن

 این کابین همچنین دارای محفظه‌ای در قسمت تحتانی خود است که بار مسافران را در خود جای داده و در صورت هر رخدادی، هیچ چیز گم نشده و از دست نخواهد رفت.

هواپیمایی با کابین قابل جدا شدن

 البته این طرح کاستی‌هایی نیز دارد، ابهاماتی که سوالاتی را به ذهن متبادر می‌کنند. به عنوان مثال اگر هواپیما منفجر شده  و یا مورد شلیک قرار گرفته باشد، این طرح مثمر ثمر نخواهد بود. از سوی دیگر هم اکنون بحث فراوانی در مورد اثر این کابین قابل جدا شدن بر ساختار کلی هواپیما وجود دارد، اینکه آیا با وجود این کابین، کلیت ساختمان هواپیما دچار مشکل و عیب نخواهد شد؟ آِیا این ساختار چند تکه، خود باعث ایجاد حس ناامنی در مسافران نخواهد شد؟ به علاوه در این طرح مسافران در کانون توجه قرار دارند، پس وضعیت خلبانان و کادر پرواز چه خواهد بود؟ به علاوه ساخت چنین هواپیمایی قطعا هزینه‌بر بوده و ناگزیر بر قیمت نهایی بلیط تأثیر خواهد گذاشت. با توجه به آمار اندک قربانیان حوادث هوایی، آیا هنوز هم مردم حاضر به پرداخت مبلغی بیشتر برای پروازی امن‌تر خواهند بود؟

هواپیمایی با کابین قابل جدا شدن

در ادامه باید گفت که این نخستین باری نیست که طرحی این‌چنینی مطرح می‌شود. پیش‌تر و درفوریه‌ی سال ۲۰۱۳، شرکت هواپیمایی ایرباس نیز روی طرحی مشابه کار می‌کرد. البته این پتنت بیش از آنکه امن به نظر برسد، به عنوان ایده‌ای عجیب و شگفت‌انگیز توصیف شد.

پتنت ایرباس

 نظر شما در مورد این ایده چیست؟ آیا به نظر شما عملی و قابل اجرا بوده؟ یا نه، هنوز هم باید در انتظار ایده‌های کاربردی‌تری نشست؟ نظرات خود را با ما در کجارو به اشتراک بگذارید؟

 منبع mashable

دیدگاه