بازار دوشابچی خانا ارومیه ثبت ملی شد

تیم  کجارو
سه شنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۳۰
بازار دوشابچی خانا ارومیه ثبت ملی شد

مطابق اعلام معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، بازار شیره‌فروشان یا همان دوشابچی خانا در ارومیه با شماره ۳۱۳۶۹ در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.

 معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت:

 بازار 'دوشابچی خانا' در میدان ولایت ارومیه دارای ۸۱ متر طول، ۵ متر و ۳۰ سانتیمتر عرض و ۷ متر و ۵۰ سانتیمتر ارتفاع است. حدود ۷۰ مغازه در دو طرف این بازار قرار دارد و قدمت تاریخی آن متعلق به دوره صفویه است. تاکنون در استان آذربایجان غربی دو اثر 'بیدمشک' و 'نقل' ارومیه به همراه ۱۶ اثر معنوی دیگر در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده و چهار اثر دیگر نیز در آستانه ثبت قرار دارد.

چهار اثر معنوی چاقوسازی، منبت، علم گردانی و واحدهای سنتی سنجش سطح در استان نیز جزو آثاری است که پرونده آنها برای ثبت ارسال شده است.

پرونده چهار اثر طبیعی این استان نیز شامل زرینه رود، چمن متحرک، کوه نبی کندی و کوه میان تهی برنجه تکاب جزو آثار طبیعی برای ثبت در ردیف آثار ملی تهیه و به سازمان میراث فرهنگی ارسال شده است.

وشابچی خانا یکی از مشهورترین محلات قدیمی ارومیه به شمار می‌رود که از گذشته‌های دور محل تهیه، فرآوری و فروش لوازم مربوط به تهیه دوشاب در ارومیه بوده است.

این محله امروزه هم گرچه دیگر رونق گذشته در دوشاب‌پزی را ندارد، اما همچنان افرادی به این امر مشغول هستند.

دوشاب یا همان شیره انگور از جمله فرآورده‌های جانبی انگور محسوب می‌شود که از دیرباز در شهر ارومیه و اطراف آن تهیه و تولید می‌شود.

آذربایجان غربی و به خصوص شهر ارومیه به عنوان یکی از قطب‌های مهم تولید انگور با بیش از ۵۰ رقم انگور، ظرفیت زیادی برای تولید شیره انگور دارد.

شیره انگور تولیدی در استان آذربایجان غربی قهوه ای رنگ و تا حدودی شبیه عسل غلیظ بوده و مردم استان آن را به همراه کاهو و ماست مصرف می‌کنند.

منبع:ایرنا

برچسب‌ها ثبت ملی

دیدگاه