پایان نخستین نمایشگاه گردشگری، هتلداری و صنایع وابسته در جزیره قشم بدون اختتامیه؛ سالی که نکوست از بهارش پیداست

مینا داودی | دوشنبه, ۲۸ دی ۹۴ ساعت ۱۱:۳۰

نخستین نمایشگاه «گردشگری، هتل‌داری و صنایع وابسته در جزیره قشم» در حالی به کار خود پایان داد که هیچ برنامه اختتامیه‌ای برای آن برگزار نشد تا به قول معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد قشم، این آغاز هیچ پایانی نداشته باشد.

 نخستین نمایشگاه «گردشگری، هتل‌داری و صنایع وابسته» شب گذشته (شنبه ۲۶ دی) در سالن نمایشگاه‌های بین‌المللی قشم به کار خود پایان داد و نمایندگان گردشگری ۲۹ استان کشور، بنیاد سعدی، تعدادی از تورهای خصوصی گردشگری و نمایندگان مناطق آزاد کشور آنچه را در چنته داشتند برای معرفی گردشگری کشور، بخصوص وسیع‌ترین منطقه آزاد ایران که از نظر مساحت از ۲۰ کشور دنیا بزرگ‌تر است، رو کنند.

نمایشگاه گردشگری قشم

هرچند پیش از این مسعود کرباسچی، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری قشم  اعلام کرده بود:

قصد داریم در «نخستین نمایشگاه سراسری گردشگری و هتل‌داری و صنایع وابسته جزیره قشم» یک تبادل نمایشگاهی بین قشم و استان‌های مختلف کشور داشته باشیم، در واقع این نمایشگاه بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.

اما غرفه‌های حاضر شده در این نمایشگاه بیشتر به معرفی مناطق گردشگری، سوغات و در برخی استان‌ها صنایع‌دستی و آداب و رسوم خود پرداخته بودند و غرفه‌های کمی فعالیت در حوزه «هتل‌داری» را نیز جزو اهداف‌ نمایشگاه داشتند.

نمایشگاه قشم

اگرچه مراسم اختتامیه‌ای به صورت رسمی برای پایان کار این نمایشگاه برگزار نشد، اما ایجاد رادیو قشم و راه‌اندازی آن به صورت مستقیم و حضور دو گوینده خبر و پخش زنده آن از نمایشگاه به گونه‌ای مراسم اختتامیه را به سرانجام رساند.

چون مسعود کرباسچی، معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد قشم با حضور در استودیوی این نمایشگاه پایان آن را اعلام و آنچه می‌توانست در مراسم پایانی بگوید، بیان کرد.

* بهترین دستاوردمان ایجاد شادی بین مردم جزیره بود

کرباسچی در سخنانش گفت:

با خِرد جمعی همکاران منطقه آزاد قشم، بخش خصوصی و همه کسانی که در برگزاری «نخستین نمایشگاه گردشگری، هتل‌داری و صنایع وابسته در جزیره قشم» شرکت کردند، بهترین دستاوردشان ایجاد شادی بین مردم این جزیره بود.

او با بیان اینکه همه غرفه‌داران معتقد بودند امسال برایشان بسیار پربرکت بوده است، افزود:

بنابراین باید ببینیم چنین نمایشگاه‌هایی را در چه فصل، فضا و موقعیت‌هایی برگزار کنیم. در واقع معتقدم باید نخست نیاز جامعه را ببینیم، پس مدیریت منطقه آزاد قشم تشخیص دهد که این نمایشگاه برگزار شود. امیدواریم سال آینده با برطرف شدن مشکلات، بسیار بهتر از امسال بتوانیم این نمایشگاه را برگزار کنیم.

نمایشگاه گردشگری قشم

وی با تاکید بر اینکه پس از گذشت چهار روز در اختتامیه نمایشگاه احساس خستگی ندارد، گفت:

پس از پایان کار ضعف‌ها را برای بررسی و کسب تجربه و نقاط قوت را مکتوب می‌کنیم تا در نمایشگاه‌های آینده بتوانیم از آنها استفاده کنیم.

کرباسچی با اشاره به اهدای تندیس و لوح یادبود به مسئولان غرفه‌های شرکت‌کننده در این نمایشگاه و در مقابل هر غرفه، درباره برگزاری مراسم اختتامیه بیان کرد: ما به هیچ‌وجه چیزی را ختم نمی‌کنیم، افتتاحیه داریم اما اختتامیه نداریم.

معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد قشم همچنین با اشاره به تجربیاتی که در برخی از اقدامات اجرایی‌اش در استان سیستان و بلوچستان داشته است‌، ادامه داد: آنجا برخی از این مسائل را آسیب‌شناسی کردم، آن منطقه مانند قشم است؛ کارهایی که سرمایه‌گذاران برای ایجاد امید بیشتر در این نوع ازمناطق انجام می‌دهند‌، بسیار خوب است و باید ادامه دار باشند.

کرباسچی با تاکید بر لزوم داشتن برنامه‌های آماری و اطلاعاتی که می‌توانند در آینده گردشگری و تبلیغ منطقه آزاد قشم راهگشا باشند، تاکید کرد: باید برنامه‌هایی مانند این نوع نمایشگاه در بخش‌ها و با موضوعات مختلف برگزار کرد تا بتوانیم حرکتی را انجام دهیم. باید توان‌مان را بالا ببریم تا بتوانیم در آینده برنامه‌های خوبی داشته باشیم.

* وعده ایجاد منطقه تفریحی برای بانوان حوزه خلیج‌فارس

او با اشاره به افتتاح پیست «آفرود سافاری» در چند روز گذشته و پیست موتور سواری «کراس» در منطقه قشم برای جوانان منطقه، وعده و وعیدهایی نیز به زنان قشمی داد و با تاکید بر اینکه نگاه مسئولان منطقه آزاد قشم به دریا بسیار وسیع است، تاکید کرد: به جامعه بانوان حوزه خلیج فارس قول می‌دهم هرچه زودتر اقدامات گسترده‌ای برای ایجاد شرایط مناسب تفریحی برای آنها فراهم کنیم.

نمایشگاه گردشگری قشم

کرباسچی افزود: در منطقه حوزه خلیج‌فارس هیچ پلاژ یا مرکزی که بانوان بتوانند از دریا به راحتی استفاده کننده نداریم، همچنین از آنجایی که دولت‌های همسایه حوزه خلیج‌فارس نیز با این مشکل مواجه هستند، قصد داریم هرچه زودتر برنامه‌ریزی‌هایی انجام دهیم تا بانوان آنها بتوانند با سفر به قشم تفریحات بهتری داشته باشند.

* ایجاد استودیو رادیو در قشم

او در پایان به هنرمندان و گویندگان رادیو در قشم نیز نوید داد تا با اختصاص اعتباری مناسب استودیو رادیو در جزیره قشم را راه‌اندازی کند.

نمایشگاه قشم

در حاشیه؛

* در ساعات پایانی نمایشگاه برخی غرفه‌داران برای بازگشت به استان‌های خود زودتر از زمان پایان نمایشگاه، غرفه‌های خود را تعطیل کرده بودند.

* حضور گروه‌های موسیقی سنتی همراه با برگزاری برخی آئین‌ها در فضای باز نمایشگاه از برنامه‌هایی بود که درصد زیادی از مردم بومی قشم و حتی گردشگران را به سمت نمایشگاه کشانده بود.

* بیشتر از نمایش صنایع‌دستی استان‌های مختلف کشور، خوراکی‌های سنتی در غرفه‌های بیرون نمایشگاه برای بازدیدکنندگان به نمایش درآمده بود.

این نمایشگاه سه‌شنبه ۲۲ دی با حضور علی ربیعی، وزیر کار و امور اجتماعی، مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و مدیران کل و معاونان گردشگری برخی از ۲۹ استان شرکت‌کننده افتتاح شد و شب گذشته (شنبه ۲۶ دی ماه) به کار خود پایان داد.

منبع:ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات