راهکاری برای تسلط در حرف زدن به زبان انگلیسی

هانیه احمدی | دوشنبه, ۲۱ دی ۹۴ ساعت ۱۷:۰۰

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که برای مدت طولانی سعی می‌کردید با سریعتر صحبت کردن و مجبور کردن خود به این کار اغلب دیگران را تحت تاثیر قرار دهید یا روند تسلط خود در حرف زدن  به زبان انگلیسی را سرعت ببخشید، این مقاله کجارو را از دست ندهید. در ادامه دلایلی را عنوان می کنیم که متوجه شوید این روش برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران  یا پیشرفت سریعتر، اصلا ایده‌ی خوبی نیست. 

در واقع اولین چیزی که باید عنوان کنیم این است که سعی نکنید سریع صحبت کنید. این مسئله در فرایندی که باید طی کنید تا به روان حرف زدن برسید، بسیار اهمیت دارد.

می‌دانید این مسئله چگونه اتفاق می‌افتد؟ شما با شخصی انگلیسی صحبت می‌کنید و دوست دارید که او متوجه شود که شما چه قدر خوب حرف می‌زنید و در واقع اینگونه او را تحت تاثیر قرار دهید. حتی اگر شما به اندازه‌ی کسی که زبان مادریش انگلیسی است، سریع صحبت کنید، بازهم به دو دلیل این کار عاقلانه نیست:

 • مردم به هر حال متوجه می‌شوند که شما یک خارجی هستید.
 • شما هیچ‌گاه نباید توانایی خود در زبان انگلیسی را با دیگران مقایسه کنید، زیرا این کار احساس خوبی در شما ایجاد نخواهد کرد! 

شاید بتوان گفت سریع صحبت کردن یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که تمامی خارجی‌هایی که به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، در تمام دنیا مرتکب می‌شوند! 

 • این اولین دلیل است که افراد غیر انگلیسی زبان در پیدا کردن کلمات دچار مشکل می‌شوند. 
 •  اولین دلیل برای اینکه افراد غیرانگلیسی زبان زمانی که شروع به صحبت می کنند، کلمات را به درستی تلفظ نمی کنند.
 • و اولین دلیلی که این امر را به ذهن شما می‌آورد که در مهارت حرف زدن به زبان انگلیسی بسیار بد هستید.

راه حل این مسئله کاملا روشن است و در واقع این مسئله به خود شما بازمی گردد: سرعت صحبت کردن خود را پایین بیاورید!

شاید جامه‌ی عمل پوشاندن به این امر کمی مشکل به نظر بیاید، اما تنها کمی سرعت حرف زدن خود را پایین بیاورید تا متوجه شوید که چه قدر مسلط‌تر هستید. اما با علم به اینکه شما باید کمی آهسته‌تر صحبت کنید، باز هم سعی دارید که سریعتر از توانایی‌تان سخن بگویید. به راستی دلیل این امر چیست؟ درادامه‌ی مقاله دلایل این مسئله را عنوان می کنیم و سپس می‌گوییم  برای حل این مشکل چگونه عمل کنید. با طرح چند سوال شروع می کنیم:

 • چرا سعی می‌کنید که خیلی سریع صحبت کنید؟
 • چرا صحبت کردن سریع برای تسلط شما به زبان انگلیسی مضرر است؟
 • برای غلبه کردن بر این مشکل چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

یکی از دلایلی که دوست دارید سریع صحبت کنید، حس رقابت است

طبیعت بشر اینگونه است که تمایل به رقابت دارد. اما مسئله‌ی رقابت در بحث ما و در میان غیر انگلیسی زبانان چه معنایی دارد؟

کاملا واضح است، زمانی که شما شروع به صحبت با دیگران می‌کنید در وهله‌ی اول احساس می‌کنید که توسط آنها مورد قضاوت واقع شده‌اید و در نتیجه فکر می‌کنید که باید زبان انگلیسی خود را تقویت کنید تا به خوبی  دیگران  یا حتی بهتر از آنها صحبت کنید. این حس رقابت به شدت در ضمیر ناخودآگاه شما ریشه دوانده است به گونه‌ای که خود شما نیز متوجه آن نیستید و به سادگی شروع می کنید به سریعتر صحبت کردن بدون آنکه متوجه باشید که این کار را فقط برای اثبات برتری خود نسبت به دیگران انجام می‌دهید.

و اما دلیل دوم برای این اتفاق این است که باور اشتباهی وجود دارد که سریع صحبت کردن روند یادگیری شما را سرعت می‌بخشد

این  یکی دیگراز فاکتورهایی است که احتمالا سبب می‌شود شما تمایل داشته باشید سریعتر از آنچه که در توان‌تان است، صحبت کنید. دلایل دیگر این امر عبارتند از: 

 • کسانی که زبان مادریشان انگلیسی است، سریع صحبت می‌کنند. 
 • اگر ما خودمان را مجبور کنیم که مانند افراد انگلیسی زبان صحبت کنیم، خیلی زودتر به تسلط در حرف زدن به زبان انگلیسی می‌رسیم.

خود شما در این مورد چه فکری می‌کنید؟

یک باور کاملا غلط دیگر این است که شما می‌توانید با گوش دادن به یک مکالمه‌ی سریع به زبان انگلیسی، سرعت یادگیری خود را افزایش دهید. 

به خاطر داشته باشید که شما می‌توانید سرعت صحبت کردن خود را مرحله به مرحله آزمایش کنید و هر بار سعی کنید فقط کمی سریعتر صحبت کنید، زیرا اصلا حرف ما این نیست که در تمام طول زندگی خود مانند یک دانش‌آموز مبتدی حرف بزنید. بلکه توصیه این است که به مرور سرعت حرف زدن خود را افزایش دهید. اطمینان داشته باشید که گفتار شما به طور طبیعی پیشرفت خواهد کرد و در کنار آن هم، سرعت صحبت کردن‌تان افزایش می‌یابد، پس در واقع هیچ منفعتی در تلاش برای حرف زدن سریعتر از حد نرمال و توان‌تان وجود ندارد. بلکه این کار تنها جنبه‌های منفی دارد از جمله این که با سریع صحبت کردن  ممکن است به حدی سردرگم شوید که دیگر نتوانید چیزی  بگویید.

همانطوری که قبلا هم اشاره کردیم، سریع حرف زدن از دلایل ابتدایی است که موجب می‌شود درهنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی کلمات را به درستی پیدا نکنید. زمانی که شما سعی می‌کنید سریع صحبت کنید و هر آنچه را که در ذهن‌تان است به یکباره بیان کنید، اتفاقی که می افتد تراکم ترافیک است!

تصور کنید اگر تمامی ماشین‌ها در خیابان با سرعتی ثابت حرکت می‌کردند، ترافیک چه قدر روان می‌شد. اما در لحظه‌ای که شخصی تصمیم می‌گیرد که سرعت خود را افزایش دهد و سریعتر از دیگران حرکت کند، به ناچار تراکم ایجاد می‌شود.  دقیقا همین اتفاق نیز در مغز شما می‌افتد.

مغز و دهان شما تنها می‌توانند تعدادی کلمه‌ی انگلیسی را مدیریت کنند و در هر بازه‌ی زمانی مشخص جملاتی را بیان کنند، دقیقا مانند یک جاده، دهان شما هم یک توان عملیاتی مشخصی دارد!

افزایش توان عملیاتی دهان یک فرایند کند است!

توان عملیاتی یک اصطلاح تخصصی است که نرخ پردازش هرچیزی را بیان می کند. اما در این بحث، توان عملیاتی، توان دهان شما برای تولید محتوای کلامی به زبان انگلیسی است و اگر گمان می‌کنید که به آسانی می‌توانید نرخ آن را افزایش دهید، کاملا در اشتباه هستید.

در واقع افزایش توان عملیاتی دهان شما یک فرایند کاملا کند است و در طی چند سال اتفاق می‌افتد. به علاوه به یاد داشته باشید که با مجبور کردن خودتان به سریعتر صحبت کردن نمی‌توانید این فرایند را سرعت بخشید. این مسئله باید روال طبیعی و عادی خود را طی کند، حتی اگر این اتفاق هم نیوفتد، لطفا این نکات را به خاطر داشته باشید:

 • هیچ اشکالی ندارد حتی اگر از حد نرمال کمی آهسته‌تر صحبت کنید و جالب است بدانید که تعداد زیادی از کسانی هم که زبان مادری‌شان انگلیسی است، کاملا آرام و با ریتم کند صحبت می‌کنند. 
 • این تغییر بسیار کند است و حتی ممکن است خود شما متوجه نشوید که نسبت به سه سال پیش کمی سریعتر حرف می زنید!

سریع صحبت کردن تلفظ‌های شما را خراب می‌کند

یکی دیگر از عواقب سریع صحبت کردن، خراب شدن تلفظ کلمات است. در واقع شما با سریع صحبت کردن ریسک اتفاقات زیر را افزایش می‌دهید: 

 • تلفظ اشتباه کلمات
 • درهم آمیخته شدن کلمات
 • قاطی کردن سیلاب‌های کلمات
 • جا انداختن برخی از کلمات

بله دقیقا این‌ها همان اتفاقاتی است که زمانی که سعی می کنید سریع صحبت کنید، دچار آنها خواهید شد.

سعی کنید آرام صحبت کنید! 

مجددا تاکید ما بر این قضیه است که شما نمی‌توانید با افزایش سرعت حرف زدن‌تان تلفظ کلمات انگلیسی خود را بهبود ببخشید.

راه حل این مشکلات بسیار ساده است، آرام و شمرده شمرده صحبت کنید.

زمانی که احساس سردرگمی کرده و نمی‌توانید کلمه مورد نظر خود را پیدا کنید، یکی از راه‌ها این است که  آهسته‌تر صحبت کنید.

عجله نکنید. برای یک یا دو ثانیه صبر کنید. نفس عمیق بکشید. سپس با  گفتن بهترین کلمه‌ای که در انگلیسی برای مکث وجود دارد یعنی "well " صحبت خود را ادامه دهید. در این زمان است که متوجه می‌شوید که آرام صحبت کردن و بیان درست کلمات خیلی بهتر است.

 باورهای غلطی که سبب می‌شوند شما سریعتر صحبت کنید:

۱.مردم تصور می‌کنند که اگر آهسته صحبت کنند، سخنرانان بدی در زبان انگلیسی خواهند بود. اما پاسخ به این باور غلط این است که اگر شما سریع صحبت کنید و در خلال آن دچار اشتباه شوید، آن زمان است که سخنران بدی در زبان انگلیسی خواهید بود.

۲. اگر آرام صحبت کنیم دیگران فرصت گوش دادن به حرف های ما را نخواهند داشت. اما پاسخ این باور غلط نیزاینگونه است که در نظر داشته باشید تنها کاری که قرار است انجام دهید، این است که سرعت حرف زدن خود را ۲۰ درصد کاهش دهید و مطمئنا این کاهش سرعت سبب نمی شود که شما یک جمله را در دو برابر زمان معمول بگویید. بلکه این کارفقط چند ثانیه به زمان صحبت کردن شما می‌افزاید.

۳.باور غلط دیگری که وجود دارد این است که اگر ما به آرامی صحبت کنیم، دیگران متوجه نخواهند شد، زیرا آنها به صحبت کردن سریع افرادی که زبان مادریشان انگلیسی است، عادت کرده‌اند. پاسخ این است که چنین باوری از اساس غلط است. در نظر داشته باشید که احتمال اینکه شما سریعتر صحبت کنید و دراین میان با لکنت کلمات را بیان کنید یا به درستی بیان نکنید و آنها متوجه منظور شما نشوند، بیشتر است.

منبع:englishharmony

برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه  

  تبلیغات