صدور حکم خرید کتاب به جای حبس مجرمان در گنبدکاووس

تیم  کجارو
یکشنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۵
صدور حکم خرید کتاب به جای حبس مجرمان در گنبدکاووس
رئیس شعبه دوم دادگاه کیفری گنبدکاووس، در شرق استان گلستان، حکمی صادر کرده که بر اساس آن افرادی که مرتکب جرایم سبک شده‌اند به جای حبس، به خرید کتاب محکوم می‌شوند.
به گفته‌ی قاضی قاسم نقی‌زاده، یک سری کتاب‌ برای زندان گنبد کاووس خریداری می‌شود که عناوین آنها متنوع است و از کتاب‌های بسیار ساده تا کتا‌ب‌های تخصصی را در برمی‌گیرد. بر اساس دستور قاضی نقی‌زاده، در هر نامه اعزام متهم به زندان هم اعلام می‌شود که به وی ابلاغ کنند تا روز جلسه دادگاه ۵ جلد کتاب مطالعه و خلاصه آن را به همراه یک حدیث ارسال کند. مطابق اصلاحاتی که در سال ۱۳۹۲ در قانون مجازات اسلامی انجام شده، قضات در ایران می‌توانند بنا به تشخیص به جای احکام زندان از مجازات‌های جایگزین استفاده کنند. انجام خدمات عام‌المنفعه و کار رایگان برای نهادهای عمومی مثل سازمان حفاظت از محیط زیست، میراث فرهنگی، هلال احمر و کمیته امداد به عنوان مجازات‌های جایگزین تعیین شده‌اند. قاضی نقی‌زاده می‌گوید:
مطالعه کتاب در زندان علاوه بر مزیت‌های فردی و اجتماعی، از درگیری زندانیان با یکدیگر می‌کاهد.
وی در دفاع از مجازات‌های جایگزین حبس می‌گوید: زندان اثرات مادی و روانی جبران ناپذیری بر مجرم و خانواده او می‌گذارد که با مجازات جایگزین حبس می‌ توان آن را کاهش داد. فراهم کردن امکان پذیرفته شدن محکومان در جامعه و پیشگیری از رفتار ضد اجتماعی آنان، به حداقل رسیدن حس انتقام در فرد محکوم و کاستن از هزینه نگهداری زندانی شامل پوشاک، خوراک و حفاظت مهمترین مزایای مجازات‌های جایگزین حبس است. منبع: bbc

دیدگاه