انتقال آب از گرجستان به ایران برای رفع کم‌ آبی دریاچه ارومیه

تیم  کجارو
شنبه، ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۵
انتقال آب از گرجستان به ایران برای رفع کم‌ آبی دریاچه ارومیه
بر اساس طرح مطرح شده در رابطه با انتقال آب از گرجستان به ایران، رییس مجلس شورای اسلامی اظهار امیداوری کرد که این موضوع در زمینه گسترش مبادلات اقتصادی دو کشور موثر خواهد بود و می‌توان مشکل برخی مناطق ایران مانند دریاچه ارومیه که از کم‌آبی رنج می‌برد را مرتفع کرد.
رئیس مجلس انتقال آب از گرجستان به ایران را یکی از طرح‌های قابل انجام میان ایران و این کشور دانست. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با “دیوید اوسو پاشویلی” رئیس مجلس گرجستان، این کشور را دوست خوب ایران عنوان و از سطح مناسب روابط دو کشور استقبال کرد. وی با بیان اینکه روابط صمیمانه بین دو کشور می‌تواند زمینه‌ساز گسترش روابط فرهنگی و اقتصادی شود، از گسترش و توسعه روابط پارلمانی ایران با گرجستان استقبال کرد. رئیس مجلس با بیان اینکه طرح انتقال گاز ایران به اروپا از طریق گرجستان می‌تواند برای این کشور نیز مفید باشد، نسبت به انجام این پروژه اظهار امیدواری کرد. لاریجانی همچنین انتقال آب از گرجستان به ایران را طرح دیگر قابل انجام در زمینه گسترش مبادلات اقتصادی دو کشور عنوان کرد و افزود:
با انتقال آب از گرجستان به ایران، می‌توان مشکل برخی مناطق ایران مانند دریاچه ارومیه که از کم‌آبی رنج می‌برد را مرتفع کرد.
همچنین “دیوید اوسو پاشویلی” رئیس مجلس گرجستان نیز با بیان اینکه ما نیز این دو مقوله را که قبلا از طرف ایران مطرح شده بود، بسیار جدی گرفته‌ایم، گفت:
در تدارک سفر نخست وزیر گرجستان به ایران هستیم و دولت گرجستان کارگروهی برای توسعه روابط با ایران تشکیل داده که معاون نخست وزیر این کشور، رئیس این کارگروه و برخی وزرای مهم مانند وزیر انرژی و وزیر خارجه و برخی مدیران پروژه‌های زیر ساختی عضو این کارگروه هستند.
وی ابراز امیدواری کرد با سفر آتی این هیئت گرجستانی به ایران این موضوعات مورد بررسی دقیق قرار گیرد و اجرای آن زودتر عملی شود. رئیس مجلس گرجستان با بیان اینکه در محافل اقتصادی و رسانه‌ای این کشور، موضوع انتقال آب به ایران مدت‌هاست که مطرح است، گفت:‌ مسئولان و کارشناسان اقتصادی با توجه به منابع سرشار و مازاد آب در این کشور از پروژه انتقال آب به کشورهای همسایه استقبال می‌کنند. منبع: oyaglig

برچسب‌ها گرجستان آب

دیدگاه  

    تبلیغات