برای حفاران غیرمجاز موزه موقت ایجاد می‌شود

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۰
برای حفاران غیرمجاز موزه موقت ایجاد می‌شود

مدیر پایگاه زیویه و کرفتو خواستار ایجاد موزه‌ی موقت از یافته‌های باستان‌شناسی یک محوطه‌ی تاریخی در شهرستان سقز استان کردستان شد تا بتواند برنامه‌ی فرهنگ‌سازی بین مردم منطقه، با هدف حفاظت از آثار تاریخی را ادامه‌دار کند.

۱۱ شهریور امسال تیم کاوش محوطه تاریخی «مانایی کانی زیرین» در شهرستان سقز در استان کردستان، پس از انجام یک سری کاوش‌ها در این محوطه تاریخی در اقدامی نادر، با برگزاری نشستی برای مردم منطقه، آن‌ها را در جریان کاوش‌های انجام شده قرار داد، نتایج به دست آمده از این اقدام آن‌قدر موفقیت‌آمیز بود که مسئولان این پروژه را به برداشتن قدمی دیگر در این زمینه وادار کند. قدم نخست که با هدف درک بهتر مردم منطقه از چرایی و لزوم حفاظت آثار باستانی انجام شد، باعث توبه‌ی دو تن از حفاران غیرمجاز از این کار شد، و حالا علی هژبری، سرپرست تیم کاوش محوطه‌ی تاریخی «مانایی کانی زیرین» قصد دارد با به نمایش درآوردن یافته‌های حاصل از کاوش انجام شده، بار دیگر اعتماد مردم این منطقه از استان کردستان را برای لزوم حفاظت از آثار تاریخی به دست آورد. وی به شورای شهر شهرستان سقز پیشنهاد داد تا از یافته‌های موزه‌ای «کانی زیرین» نمایشگاهی در شهر سقز برپا کنند که بر این اساس می‌توان موزه‌ای موقت تا زمان راه‌اندازی موزه‌ی دائم شهر ایجاد کرد. وی این یافته‌ها را شامل اشیای فلزی مانند دستبند، مدال، سرپیکان و سرنیزه مفرغی، چاقوی آهنی؛ یک قالب سه وجهی برای ساخت اشیا فلزی؛ آجرهایی با کاربرد سنگ وزنه؛ یک آجر با نقش نمادین، تعدادی ظروف سفالی از سفال‌های کوچک مینیاتوری تا خمره‌های بزرگ دانست که می‌توانند به‌راحتی یک موزه کوچک محلی را تغذیه کنند. هژبری با بیان اینکه تعدادی شی از زیویه نیز می‌توان به این آثار برای ایجاد موزه ی موقت اضافه کرد،‌ افزود:

حتی اگر اجازه‌ی ایجاد این موزه‌ی موقت را نداشته باشیم، می‌توانیم با برگزاری یک نمایشگاه و سخنرانی برای عموم مردم به زبان عامیانه، مردم سقز را با موضوع میراث فرهنگی بیش از پیش آشنا کنیم.

این باستان‌شناس همچنین با اشاره به این نکته که می‌توان اشیای توقیفی از دست قاچاقچیان و اشیای هبه شده توسط مردم را در اختیار موزه قرار داد، اضافه کرد: این کار مهم همت مسئولان شهرستان و همکاری مسولان اداره کل میراث فرهنگی استان را می‌طلبد. منبع: ایسنا

برچسب‌ها موزه

دیدگاه