۲۲۰ زائر در رمی جمرات کشته شدند؛ آمار کشته‌شدگان به ۱۳۰۰ نفر رسید (به‌روزرسانی)

ساحره چمنی
پنجشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۵
۲۲۰ زائر در رمی جمرات کشته شدند؛ آمار کشته‌شدگان به ۱۳۰۰ نفر رسید (به‌روزرسانی)
گزارش‌ها حاکی است در اثر ازدحام جمعیت در رمی جمرات در منا تاکنون ۳۱۰ نفر از زائران خانه خدا کشته و حدود ۴۵۰ نفر مجروح شدند که از این میان ۱۲ کشته و ۲۴ مجروح ایرانی بودند.
بر اساس گزارش گاردین، تعداد کشته‌ها ۳۴۵ و زخمی ها ۱۰۰۰ نفر اعلام شده، اما هنوز هویت و ملیت کشته و زخمی‌ها فاش نشده است. در همین حال تمام بیمارستان ها در مکه مکرمه به حال آماده باش درآمدند. خبرگزاری رویترز اعلام کرد حدود دو میلیون نفر از زائران خانه خدا در دره منا جمع شده بودند و احتمال دارد شمار تلفات این حادثه افزایش یابد. اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت هم در گفتگوی زنده با شبکه خبر اعلام کرد:
به دلیل سوء مدیریت مسئولان عربستانی تعداد زیادی از حجاج کشته شدند.
اوحدی گفت:
به دلیل تراکم جمعیت در منا کمک رسانی با آمبولانس به سختی امکان پذیر است.
رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر، آمار اولیه زایران ایرانی کشته شده درحادثه رمی جمرات در منا را ۱۲ نفر و مجروحان شناسایی شده را ۲۴ تن اعلام کرد. {به‌روز رسانی} رسانه‌های خبری از افزایش تعداد کشته‌شدگان فاجعه رمی جمرات به ۴۵۳نفر خبر دادند. شبکه اسکای نیوز عربی اعلام کرد، به دلیل ازدحام در رمی جمرات در مناسک حج، تاکنون ۴۵۳ زائر کشته و بیش از ۷۱۹ نفر نیز زخمی شده‌اند. مسوولان بیمارستانی عربستان اعلام کردند که زخمی‌های این حادثه به هشت بیمارستان منتقل شده‌اند و تلاش برای شناسایی هویت کشته‌شدگان و زخمی‌ها ادامه دارد. بنا به گفته مسوولان عربستانی، مناسک حج با روال طبیعی خود و با احتیاط‌های لازم ادامه خواهد داشت و نیروهای نظامی و امنیتی این کشور برای تامین هر چه بهتر این مناسک به مناطق پرازدحام اعزام شدند. این چندمین اتفاقی است که طی دو هفته اخیر برای زائران در عربستان اتفاق افتاده که مُهر تاییدی بر ناتوانی آل‌سعود در تامین امنیت جان زائران است. پیش از این سقوط جرثقیل در مسجدالحرام موجب کشته شدن بیش از ۱۱۷ زائر از جمله ۱۱ایرانی شد. روز گذشته (چهارشنبه) نیز بیش از ۲۰۰ نفر از حجاج به دلیل خرابی درهای قطار در مکه مکرمه دچار حالت خفگی و بیهوشی شدند. همچنین حادثه آتش‌سوزی هتل حجاج در مکه نیز منجر به زخمی شدن تعدادی از آنها و تخلیه ۱۵۰۰ نفر از حاجیان شد. بروزرسانی : متاسفانه اخبار جدید حاکی از این است که تعداد کشته‌ها به رقم وحشت‌ناک ۱۳۰۰ نفر رسیده است و متاسفانه نزدیک به ۱۲۵ نفر از هم میهنانمان در میان کشته‌شدگان بوده‌اند. منبع: ایسنا  

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات