زابل زیر شن‌های روان مدفون می‌شود

تیم  کجارو
دوشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
زابل زیر شن‌های روان مدفون می‌شود
بادهای موسمی ۱۲۰ روزه و گرد و غبار شدید یکی از مشکلات قدیمی استان سیستان و بلوچستان است و هم‌اکنون نماینده‌ی زابل هشدار داده که به دلیل توفان‌های شدید، این منطقه در حال مدفون شدن در زیر شن‌های روان است.
در چند روز گذشته وزش باد و گرد و غبار شدید باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم منطقه شده است. باقر حسینی، نماینده زابل در مجلس ایران هشدار داده که به علت توفان‌های شدید در سیستان این منطقه، رتبه اول بیماری‌های تنفسی را دارد. نماینده زابل به مشکلاتی که ریزگردها در این سیستان ایجاد کرده اشاره کرد و گفت:
تنها راه حل این بحران بزرگ پیگیری حقابه تالاب هامون از افغانستان است.
بادهای موسمی ۱۲۰ روزه و گرد و غبار شدید یکی از مشکلات قدیمی استان سیستان و بلوچستان است. درعین حال برخی از کارشناسان خشک شدن دریاچه هامون را از دلایل تشدید این وضعیت می‌دانند. گزارش‌ها حاکی است، وزش باد بسیار شدید همراه با گرد و خاک در نقاط مستعد توفان که از روز گذشته نواحی شمالی استان را در برگرفته بود همچنان تا روز دوشنبه در منطقه تداوم دارد. غلظت گرد و غبار طی ۲۴ ساعت گذشته در این خطه با ۳۶۰ میکروگرم به حدود دو و نیم برابر حد مجاز رسید. همچنین مرکز اطلاع رسانی سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران از امدادرسانی به حدود ۴ هزار نفر از "مردم گرفتار در توفان بخش مرکزی شهرستان هیرمند" خبر داده است. اواسط مرداد ماه نیز در پی افزایش شدت طوفان شن در سیستان، شرایط جوی این منطقه بحرانی شد و ادارات دولتی تعطیل شد. منبع: ایرنا

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات