فالوده شیرازی در فهرست آثار ملی ثبت شد

تیم  کجارو
شنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۵
فالوده شیرازی در فهرست آثار ملی ثبت شد
سه میراث معنوی استان فارس شامل مهارت تهیه فالوده، صنعت دستی جَوَک (بروزن نمک) و سینه زنی قطاری شیراز در فهرست آثار ملی ثبت شد.
میراث معنوی عمدتا به مهارت‌هایی گفته می‌ شود که مختص یک شهر، گروه و صنف خاص است که هدف از ثبت این آثار معنوی، مصونیت و ماندگاری آنها در فهرست آثار ملی است و بنا به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس یکی از وظایف میراث فرهنگی احیای این هنرهاست، از این رو ثبت چنین هنرهایی در فهرست ملی و جهانی در اولویت قرار دارد و باعث احیا و رونق مجدد آن می شود. مصیب امیری اعلام کرد:
بعد از دو سال وقفه نخستین جلسه ثبت میراث معنوی کشور در تهران برگزار شد که از چهار پرونده ارسالی استان فارس، سه اثر میراث معنوی فارس در فهرست ملی ثبت شد.
پالوده که با قراردادن رشته‌های باریک نشاسته در محلول آب و شکر تهیه می‌شود، حتی در جهان هم با نام پالوده شیرازی شناخته می‌شود و با آب لیمو یا شربت آلبالو یا عرقیات مصرف می شود . امیری گفت:
برخی از هنرهای اصیل و بومی استان فارس در آستانه منسوخ شدن قرار دارند که هنر جَوَک کاری نیز یکی از هنرهای سنتی و اصیل شیرازی است که در حال فراموشی بود ولی در حال حاضر احیا شده و به دلیل ویژگی های خاص که داشت در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسید.
جَوَک کاری از جمله رشتههای هنرهای چوبی است که از ترکیبات قطعات هندسی کوچک و آراستن آن بر سطح یک زیر ساخت چوبی و از ایجاد نقوش هندسی با استفاده از چوب های رنگی (معمولاً دو الی سه رنگ) که این نقوش از کنار هم قرار گرفتن قطعات کوچک با مقطع های مختلف مثلث ، مستطیل و لوزی به وجود می آید . جَوَک کاری تا حدودی به خاتم شباهت دارد اما در این هنر مواد مورد استفاده تنها چوب است در صورتی که در خاتم از استخوان ، فیبر و فلزات نیز استفاده می شود. در هنر جَوَک کاری از مواد و مصالحی مانند چسب، نخ، مواد محافظ پوشاننده ( در گذشته از روغن جلا و امروزه از پلی استر) استفاده می شود. مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی فارس گفت:
بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در نخستین نمایشگاه فارس در یک نگاه، هنرجَوَک کاری به صورت اختصاصی معرفی خواهد شد .
مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی فارس با اشاره به آیین سینه زنی قطاری اظهارداشت:
این مراسم از جمله سینه زنی های منحصر به فرد شیراز است که قدمتش به ۱۵۰ سال قبل می رسد.
در این نوع سینه زنی مردم ابتدا می ایستند، دو گام برمی دارند و بر سینه می زنند و می گویند حسین، پس از آن در نیمه سینه زنی نفرات اول به نفرات آخر می رسند و به شکل حلزونی حرکت می کنند. به گفته کارشناسان شورای هیات های مذهبی استان فارس هم اینک این نوع سینه زنی در مسجد بغدادی در محله قدیمی سردُزک شیراز برگزار می شود. پرونده ثبت نشده از میراث معنوی ارسال شده استان فارس به تهران مربوط به تعزیه لامرد است. مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت:
با توجه به اینکه مراسم تعزیه در فهرست ملی و جهانی جای گرفته است تمام مراسم و آداب و رسومی که در شهرستان های سراسر کشور برگزار می شود زیر مجموعه این مراسم محسوب می شوند و به نوعی در فهرست ملی به ثبت می رسند.
منبع: ایرنا

برچسب‌ها ثبت ملی شیراز

دیدگاه