۱۰ ایستگاه قطار زیبای جهان

محمد حسین غفاری
چهار شنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۳۰
۱۰ ایستگاه قطار زیبای جهان
فکر می‌کنید از بدترین اتفاقات ناخواسته‌ای که ممکن است برای یک جهانگرد رخ دهد چه باشد؟ ممکن است یکی از پاسخ ها انتظار طولانی برای سوار شدن به قطار و بازگشت به خانه باشد که بسته به شرایط، واقعا می‌تواند تجربه‌ی بدی را رقم بزند مخصوصا اگر به طور مثال،  پایان تعطیلات سال نو است و در نتیجه کسی نمی‌خواهد در ایستگاه قطاری در یک کشور خارجی جا بماند. اما صبر کنید! پس از اینکه با لیست ۱۰ نمونه از بهترین ایستگاه‌های قطار جهان که در اینجا آورده ایم، آشنا شدید حتما درک خواهید کرد که چرا بعضی از گردشگران دوست دارند تا مدت زمان بیشتری را در اینگونه ایستگاه‌ها سپری کرده و حتی ساعاتی دیرتر حرکت کنند. با کجارو همراه باشید.

۱. ایستگاه آتوکا (Atocha)، مادرید، اسپانیا

Estación_de_Atocha_-_felipe_gabaldon Invernadero_de_Atocha,_Madrid_-_view_2 اینجا چه جایی است؟ یک جنگل کوچک است یا یک باغ گیاه شناسی؟ این پرسش بسیاری از گردشگرانی است که برای اولین بار به بازدید از ایستگاه اصلی راه آهن مادرید می روند. اینجا تنها یک ایستگاه ساده زیر یک سقف شیشه ای بزرگ است که این امکان را فراهم کرده تا گیاهان متنوع و رنگارنگ و درختان پالم در آن به سهولت رشد و نمو کنند. محیطی این چنینی که شبیه به یک بهشت استوایی است، برای بسیاری از گردشگران، فضایی ایده آل برای نوشیدن چند فنجان قهوه و انتظار برای سوار شدن به قطار مربوط به خود است.

۲. ایستگاه چاتراپاتی شیواجی (Chhatrapati Shivaji Terminus)، مومبای، هند

1280px-The_Chhatrapati_Shivaji_Terminus_(CST) 7pl498k494p;jip; یک ساختمان تاریخی که در فهرست بناهای تاریخی دنیا در یونسکو ثبت شده، در حال حاضر به عنوان ایستگاه راه آهن اصلی شهر مومبای مورد استفاده قرار می‌گیرد. نام اولیه این ساختمان زمانی که هند به عنوان یکی از مستعمره‌های انگلیس بود، ایستگاه ویکتوریا نام داشت که پس از آن به نام یکی از مشاهیر ملی هند نامگذاری شد. یک گنبد چشم نواز، برج‌های ترکیبی و بخش های کمانی شکل، ظاهری غیرمعمول را به نمای بیرونی ایستگاه داده اند و نمای داخلی آن نیز، بیانگر طرحهای ویکتوریایی است. دکوراسیون این نمای داخلی، شامل کنده کاری‌های چوبی و قاب بندی های زیبای فولادی است. تمام این ها انسان را یاد داستان های قدیمی می اندازند.

۳. ایستگاه یونیون (Union)، شیکاگو، امریکا

Denver_union_station union-station-chicago ایستگاه شیکاگو فقط محلی برای تعویض قطار یا گذراندن وقت بین دو قطار قبلی و بعدی نیست. مدل ساختمان این ایستگاه از نوع رونسانس امریکایی است که در آن نقش برجسته های کلاسیک بسیار باشکوهی ایجاد شده و اکثرا از آن به عنوان یک سالن تشریفاتی بزرگ برای برگزاری مراسم و جشن های گوناگون استفاده می شود. بنابراین نگران این نباشید که حرکت قطار به تاخیر بیفتد و مجبور باشید زمان بیشتری را در این ایستگاه سپری کنید. کافی است بازدیدی از طبقات سنگ مرمر و اتصالات ساخته شده از فلز برنج آن داشته باشید.

۴. ایستگاه پیکرینگ (Pickering)، یورک شایر، بریتانیا

NYMR_Pickering PickeringStation مدت زمان زیادی از تعمیر و بازسازی این ایستگاه در منطقه شمال یورک شایر نمی گذرد و هم اکنون هر گردشگری که به این ایستگاه می آید شیفته ی یک ایستگاه راه آهن قدیمی بریتانیایی می شود. می توانید فضای داخلی متناسب با قرن اخیر و مجهز به بسیاری از لوازم شیک و آنتیک را ببینید. اگر بازگشت به فضای نیم قرن قبل یورک شایر در این ایستگاه برایتان کافی نیست، در ماه اکتبر می توانید از نمایشگاه سالانه "آخر هفته نظامی (Military Weekend)" بازدید کنید که در آن، محلی ها لباسهای مربوط به دهه چهل میلادی را به تن کرده و به ایستگاه می آیند.

۵. ایستگاه یوشوآیا (Ushuaia)، تیه را دل فوئگو (Tierra del Fuego)، آرژانتین

Cruzada_en_La_Macarena Ingreso_al_Tren_del_Fin_del_Mundo ایستگاهی بر لبه دنیا – جمله ای است که بر روی یک پوستر نصب شده روی یک قاب چوبی در ورودی ایستگاه قرار دارد. ایستگاه راه آهن یوشوآیا در حاشیه پارک ملی تیه را دل فوئگو قرار داشته که این منطقه در حقیقت انتهایی ترین منطقه قاره آمریکای جنوبی است. بنابراین قابل درک است که چرا در اوایل قرن .....، برای زندانیانی که برای کار در کمپ های کارگری به این مکان آورده می شدند، به عنوان آخر دنیا به نظر می رسید.

۶. ایستگاه چوم (Choum)، موریتانی

Nouhadibou-047 SNIM_Alsthom_CC05_1994_01 در نگاه اول شاید به نظر نرسد ایستگاه چوم محل مناسبی برای گذراندن وقت و انتظار برای رسیدن قطار باشد. کلبه ای کوچک که در حقیقت همان ایستگاه قطار بوده و اطراف آن را کلبه های نه چندان زیبای دیگری احاطه کرده و در آن نیز چای و غذاهای متنوع دیگر به فروش می رسد. اما نگاهی عمیق تر به محیط و صحرای اطراف بسیار لذت بخش است. در همین زمان هم، محلی های دوست داشتنی همیشه با شوخی ها و کارهای خود، برای سرگرم کردن مسافران خسته حاضر هستند.

۷. ایستگاه کوه تانگولا (Tanggula Mountain)، تبت

20060731061434_-_唐古拉站 Qingzang_railway_Train_01 این ایستگاه، مرتفع ترین ایستگاه راه آهن دنیا با ارتفاع ۵۰۵۸ متر از سطح دریاست. در این چنین محیطی، برای کسانی که زندگی و بودن در این ارتفاع را تجربه نکرده اند، تنفس سخت خواهد بود و به همین دلیل، خطوط راه آهن سینو- تبتان (Sino-Tibetan)، مسافران را با واگنهای مخصوصی که مجهز به سیستم تأمین اکسیژن هستند جابجا می‌کند. پس از پیاده شدن از قطار در این ایستگاه، عموما انسان های خاصی را نمی توان مشاهده نمود زیرا دمای هوا در این محل بسیار سرد بوده و ایستگاه در مکانی خالی از سکنه ساخته شده که از این لحاظ، شبیه به هیچ ایستگاه دیگری در دنیا نیست. اما اگر از سرما هراسی ندارید، تماشای کوه تانگولا بخاطر دریاچه ها و یخچال های طبیعی بسیار زیبای آن، ارزش بالایی دارد.

۸. ایستگاه بروکن هیل (Broken Hill)، استرالیا

6_broken_hill_0681 Broken-Hill-Railway-Mineral-+-Train-Museum-DSC00135 IMG_1890 اگر در نظر بعضی از مسافران، استرالیا بهترین مکان بخاطر فرودگاه‌های آن باشد، پس باید به دیدار از ایستگاههای راه آهن آن بروند تا نظرشان کاملا تغییر نماید. ایستگاه راه آهن نیو ساوث ولز (New South Wales) زمانی در سال ۱۸۸۸ساخته شد که این مکان تنها در حد یک شهر معدنی کوچک بود. امروزه این ایستگاه، بیشتر از طرف گردشگرانی بازدید می شود که مشتاق دیدن صحنه هایی زیبا هستند که مهمترین آن در این ایستگاه، نقاشی های دیواری بزرگ آن است. دراینجا دو تصویر وجود دارد که به نظر کاملا واقعی می آیند؛ بدین صورت که به نظر می رسد دیوار از دو جهت خراب شده و قطار به داخل وارد می شود.

۹. ایستگاه حیدرپاشا (Haydarpasa)، استانبول، ترکیه

Haydarpasa_1470090_Nevit DSC05962 ایستگاه شرقی استانبول از این جهت جالب است که سه طرف آن را آب احاطه کرده و این ایستگاه بر روی تقریبا ۱۱۰۰پایه ی چوبی که به ته دریا محکم شده اند قرار گرفته است. این ایستگاه در سال ۱۹۰۸از طرف ویلهلم دوم (Wilhelm II) قیصر آلمان به سلطان عبدالحمید دوم اهدا شده است. پلکان مرمر آن، به یک سردر بزرگ تاریخی که یک ساعت بزرگ با ساختاری جالب بر روی آن نصب شده منتهی می شود. اگر وقت کافی داشتید، برای دیدن دکوراسیون شگفت انگیزی از آجر و سفال، به رستورانی در بخش شرقی آن بروید.

۱۰. ایستگاه دیویسادرو بارانکاس (Divisadero Barrancas)، مکزیک

El Divisadero IMG_0843 IMG_0848 maxresdefault احتمالا هیچ ایستگاه قطاری در دنیا، زیبایی منظره ای را که این ایستگاه اسپانیولی کوچک دارد را نداشته باشد. اینجا مکانی است برای افرادی که می خواهند به بازدید از عمیق ترین دره موجود در این سیاره خاکی بروند. به همین دلیل هیچیک از بازدید کنندگان و مسافران این ایستگاه، به خاطر تأخیر در حرکت قطار شکایتی نمی کند. مسافران مناظر بسیار زیبایی را در حین عبور از لبه پرتگاهها و در ارتفاع های مختلف برای ساعاتی طولانی مشاهده می کنند. در زمان انتظار برای رسیدن قطار نیز می توانید از کیک هایی که محلی ها در همانجا می پزند میل کنید و یا حتی مقداری هم به عنوان سوغات برای خانه ببرید. منبع: Travelvivi

دیدگاه  

    تبلیغات