باشکوه‌ترین فواره‌ها در سراسر دنیا

باشکوه‌ترین فواره‌ها در سراسر دنیا

تیم  کجارو
| سه شنبه, ۱۰ شهریور ۹۴ ساعت ۰۹:۰۰
یکی از زیباترین سازه‌های تزیینی شهری، فواره است که تحت هر شرایطی و با هر مشخصاتی باعث شادی بیننده می‌شود. ساخت فواره در انحصار هیچ کشور یا ملیت خاصی نیست و در سراسر دنیا و در گوشه و کنار همه‌ی شهرها به چشم می‌خورد ولی بعضی از این فواره‌ها به دلایل مختلف مثل طراحی منحصربه‌فرد، اندازه، تاریخچه و ... جایگاه ویژه‌ای دارند و حتی می‌توانند به‌تنهایی دلیلی برای سفر به یک شهر باشند. برای آشنایی با باشکوه‌ترین فواره‌ها در سراسر دنیا با کجارو همراه باشید.
در گرمای تابستان یا سرمای ملایم پاییز هیچ‌چیز به‌اندازه‌ی خنکی مطبوع حاصل از ایستادن در نزدیکی یک فواره و قرار گرفتن در معرض قطرات ریز آب جداشده از آن، در کسب آرامش و از بین رفتن اضطراب و نگرانی مؤثر نیست. گذشته از این بعضی از فواره‌ها به لطف ذوق و سلیقه‌ی سازنده به حدی تأثیرگذار هستند که تمام فکر بیننده را به خود مشغول کرده و حالتی نزدیک به خلسه ایجاد می‌کنند. ۱۰ مورد از مشهورترین فواره‌های دنیا به شرح زیر هستند.

۱.      فواره‌ی آتش‌فشان، امارات

فواره‌ی آتش‌فشان امارات اولین عنوان در این فهرست، فواره‌ای به شکل کوه آتش‌فشان در ابوظبی است. فواره‌ی آتش‌فشان در ساحل کورنیش ابوظبی واقع شده و یکی از مهم‌ترین سازه‌های هنری پایتخت کشور امارت به شمار می‌آید. داخل این فواره به‌وسیله‌ی لامپ‌های نارنجی‌رنگ نورپردازی شده تا به امواج آب ظاهری مشابه گدازه‌های آتش‌فشانی بدهد و به همین دلیل به‌خصوص در طول شب بسیار زیبا و تأثیرگذار است.

۲.      فواره‌ی بلاژیو (Bellagio)، آمریکا

فواره‌ی بلاژیو آمریکا فواره‌ی رقصان با بلاژیو یکی از زیباترین فواره‌های ایالات‌متحده است که در شهر لاس‌وگاس قرار دارد و هر روز عصر فعال می‌شود. حرکات بلاژیو هماهنگ با موسیقی کلاسیک یا مدرنی که در محل پخش می‌شود، با ریتم موزونی تغییر می‌کند. این فواره‌ی ۴۰ میلیون دلاری ۱۱۷۵ خروجی پرفشار دارد که آب را تا ارتفاع ۸۰ متر پرتاب می‌کنند و برای نورپردازی آن از ۴۵۰۰ لامپ استفاده شده است. این نمایش بی‌نظیر در ساحل یک دریاچه‌ی مصنوعی انجام می‌شود و دوستداران زیادی دارد.

۳.      فواره‌ی تروی (Trevi)، ایتالیا

فواره‌ی تروی ایتالیا در شهر رم فواره‌ نماد تجمل و شکوه است و در بین انبوه فواره‌های این شهر، تروی شهرت بیشتری دارد. این فواره بر اساس صحنه‌ای از اساطیر مذهبی روم باستان ساخته‌شده که در وسط آن خدای اقیانوس ایستاده بر روی یک صدف بزرگ به چشم می‌خورد و این مرکب افسانه‌ای توسط دو اسب دریایی کشیده می‌شود. بر اساس یک افسانه‌ی باستانی مسافری که می‌خواهد سالم به رم بازگردد، درحالی‌که پشت به فواره دارد باید از بالای شانه‌ی راست خود یک سکه به سمت آن پرتاب کند. بر اساس برآوردهای غیررسمی و باوجود ممنوع بودن این کار، گردشگران روزانه بیش از ۵۰۰ یورو در داخل حوضچه‌ی تروی می‌اندازند که کل این مبلغ صرف امور خیریه می‌شود.

۴.      فواره‌های تیوولی، ایتالیا

فواره‌های تیوولی ایتالیا شهر باستانی تیوولی (Tivoli) دارای تعداد زیادی فواره با شهرت جهانی است که بعضی از آن‌ها عملا عتیقه محسوب می‌شوند. به‌عنوان‌مثال فواره‌ی اژدها در عمارت ویلا داِسته (Villa d’Este) که در سال ۱۵۷۲ ساخته شده است. تیوولی الهام‌بخش ساخت تعداد زیادی فواره در سراسر دنیا است و هنوز هم تعدادی از زیباترین فواره‌های دنیا در این شهر قرار دارند.

۵.      فواره‌ی مجیک، اسپانیا

فواره‌ی مجیک اسپانیا این فواره‌ی درخشان و موزیکال در بارسلونا را می‌توان یکی از عجایب جهان دانست. فواره‌ی مجیک به‌عنوان آخرین بخش نمایشگاه بین‌المللی ۱۹۲۹ بارسلونا توسط کارلز بونگاز (Carles Bungas) ساخته شد ولی بعدازآن هرسال یک نمایشگاه خاص برای این فواره برگزار می‌شود. ویژگی بارز مجیک عملکرد مداوم و بدون نقص مکانیسم‌های پخش موزیک و جلوه‌های تصویری آن به مدت ۸۶ سال است درحالی‌که این فواره فقط برای مدت برگزاری نمایشگاه طراحی شده بود.

۶.      فواره‌ی ژنو، سوئیس

فواره‌ی ژنو سوئیس یکی از بلندترین فواره‌های دنیا در ژنو قرار دارد که خروجی‌های آن، آب را با سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت و به ارتفاع ۱۴۰ متر پرتاب می‌کنند. این فواره ابتدا بر روی رود رُن قرار داشت و زیاد شناخته‌شده نبود ولی به‌محض اینکه مقامات ژنو آن را به نقطه‌ای نزدیک‌تر به مرکز شهر منتقل کردند، به یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری ژنو تبدیل شد.

۷.      فواره‌ی آبشار بزرگ، روسیه

فواره‌ی آبشار روسیه این فواره‌ی منحصربه‌فرد که در کاخ پتروف شهر سنت پترزبورگ قرار دارد، یکی از زیباترین سازه‌های معماری شوروی کمونیست است. آبشار بزرگ که در سال ۱۹۶۴ ساخته شده، از سه آبشار پلکانی مستقل با ۱۷ پله تشکیل می‌شود و با تعداد زیادی آثار هنری مثل ۳۷ کتیبه، ۲۹ نقش‌برجسته و بیش از ۱۵۰ قطعه‌ی تزیینی کوچک آراسته شده است. جریان آب باشکوه و تأثیرگذار این فواره به کمک ۱۴۲ پمپ پرفشار ایجاد می‌شود و ترکیبی کاملا دور از انتظار و غیرقابل پیش‌بینی دارد که بازدیدکننده‌ها آن را مسحورکننده و جادویی توصیف می‌کنند. حتی عده‌ای باور دارند که فواره‌ی آبشار بزرگ انگیزه‌ی اصلی گردشگران برای بازدید از سنت پترزبورگ است.

۸.      فواره -مجسمه‌ی دوستی مردم، روسیه

فواره دوستی روسیه این اثر هنری یکی از نمادهای پایتخت روسیه است که از سال ۱۹۵۴ با نمایش زیبای خود باعث خشنودی بیننده‌ها می‌شود. این فواره-مجسمه توسط دو معمار مشهور و با دقت بی‌نظیری ساخته شده است. به‌عنوان‌مثال حوضچه‌ی آن حدود ۴۰۰۰ مترمکعب ظرفیت دارد یا حدودا ۲۰۰۰ خروجی پرفشار آب در ساخت فواره استفاده شده است. مکانیسم کنترل فواره می‌تواند آب خروجی را با الگوهای مختلف تا ارتفاع ۲۴ متر پرتاب کند. البته اخیرا این سیستم به‌کلی فرسوده شده است و نیاز به تعمیر اساسی دارد و به همین دلیل فواره فقط به‌صورت عادی کار می‌کند.

۹.      فواره‌ی دبی، امارات

فواره‌ی دبی امارات این فواره که توسط شرکت WET Design طراحی شده، نه‌تنها بزرگ‌ترین فواره‌ی دنیا است بلکه با هزینه‌ی ۲۱۷ میلیون دلاری، گران‌قیمت‌ترین فواره‌ی دنیا نیز محسوب می‌شود. این فواره جذابیت‌های زیادی دارد ازجمله پرتاب آب تا ارتفاع ۱۵۲ متری و تغییر رنگ آب به کمک ۲۵ نورافکن رنگی و ۶۶۰۰ فانوس الکتریکی. فواره‌ی دبی که در مجاورت برج خلیفه قرار دارد، ژوئن سال گذشته افتتاح شد و همزمان با آن مسابقه‌ای نیز برای انتخاب نام این جاذبه‌ی جدید گردشگری برگزار شد که جایزه‌ای ۱۰۰ هزار درهمی داشت. این جایزه بین ۱۵ شرکت‌کننده که نام فواره‌ی دبی را پیشنهاد کرده بودند، تقسیم شد.

۱۰.   فواره‌ی قاصدک، اکراین

فواره‌ی قاصدک اکراین یکی از زیباترین فواره‌های دنیا در کی‌یف پایتخت اکراین قرار دارد. در میان فواره‌های بی‌شمار این شهر، فواره‌ی قاصدک در میدان کریشچاتایک به‌نوعی نماد خوشحالی محسوب می‌شود. این فواره زیاد بزرگ نیست ولی به دلیل شکل کروی غیرمعمول آن بسیار موردتوجه ساکنان کی‌یف و گردشگران قرار دارد. منبع : Travel ViVi

دیدگاه  

    تبلیغات