بانجی جامپینگ زنان از بام تهران

مینا داودی
سه شنبه، ۳ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۰
بانجی جامپینگ زنان از بام تهران

تعداد دکل‌های بانجی در حال افزایش است، ‌اما سقوط برای خانم‌ها در همه‌جا آزاد نیست.

منطقه گردشگری "توچال" اولین نقطه‌ی ایران بود که دکل ۴۰ متری بانجی جامپینگ در آن نصب شد، اما از همان روزهای اول جلوی پرش و ماجراجویی زنان در آن دکل گرفته شد. چهار سال پیش سکوی پرش دیگری در بوستان "ولایت" تهران نصب شد که پرش ماجراجویانه از ارتفاعی در حدود ۴۰ متر را برای زنان آزاد کرد که حتی برای مسافرانی که به تهران می‌آمدند نیز جذابیت‌های خاصی داشت. پرش از بلندترین دکل بانجی خاورمیانه با نزدیک به ۴۵ متر ارتفاع که در مجموعه گردشگری گنجنامه همدان است نیز چنین محدودیتی را برای زنان اعمال نکرد، به طوری که این دکل با قابلیت پرش همزمان چهار نفر، جزو بانجی جامپینگ‌های محبوب در کشور به حساب می‌آید.

اکنون مدیران توچال نیز به فکر افتاده‌اند تا راه را برای سقوط آزاد زنان از بام تهران باز کنند.

مهاجری، مدیر حراست مجموعه تفریحی و گردشگری توچال که زیر نظر بنیاد مستضعفان فعالیت می‌کند، از طرح‌هایی که برای ماجراجویی‌های زنان در ارتفاعات توچال وجود دارد، می‌گوید و با اشاره به سکوی بانجی جامپینگ توچال که در حال حاضر پرش بانوان از آن ممنوع است، اظهار می‌کند:

از رییس انجمن ورزش‌های هوایی خواستیم درخواستی در این‌باره بدهد و شرایط را توجیه کند تا ما بتوانیم از بنیاد مستضعفان نامه بگیریم.

دلیل اعمال ممنوعیت برای پرش بانوان از بانجی جامپینگ توچال تا کنون رسما اعلام نشده، اما برخی دلیلش را رعایت شئونات اسلامی عنوان کرده‌اند. با این وجود سکوی پرش در منطقه گردشگری گنجنامه همدان که با ارتفاع ۴۵ متر، بلندترین بانجی جامپینگ کشور نیز به شمار می‌آید و در کنار دکل آن، بانجی بوستان ولایت تهران تا کنون هیچ محدودیتی برای زنان در این زمینه قائل نشده‌اند. محدودیت برای زنان در برخی دکل‌های بانجی جامپینگ در حالی اعمال شده که بنابر اظهارات مدیران سکوهای پرش که ورود زنان به آن‌ها آزاد است، تعداد زنان متقاضی برای جامپینگ بیشتر از مردان بوده است. امیررضا بدری، مربی بانجی در بوستان ولایت ‌می‌گوید:

حدود ۸۰ درصدِ افرادی که از بانجی می‌پرند، بانوانی هستند که میانگین سنی آن‌ها ۱۴ تا ۶۰ سال است و تاکنون پیش نیامده که خانمی به بالای سکو برود و از پریدن منصرف شود، اما آقایانی بوده‌اند که از پریدن منصرف شده‌اند.

بانجی جامپینگ در دهه ۱۹۵۰ رواج یافت و وقتی نخستین فیلم آن از شبکه‌ی BBC پخش شد، طرفداران بسیاری پیدا کرد. سال ۱۹۷۹ کلوپ ورزش‌های خطرناک انگلیس تصمیم گرفت این ماجراجویی را به شکل مدرن‌تری اجرا کند، اگرچه بانیان آن دستگیر شدند، اما بعدها این فعالیت هیجان‌انگیز را به آمریکا بردند و توجه بسیاری را به آن جلب کردند. بانجی جامپینگ در حال حاضر نه تنها یک ورزش، بلکه ماجراجویی برای افرادی است که فقط به پرش از سکوهای ساخته شده‌ی مرتفع، قانع نیستند و تمام نقاط بلندمرتبه مثل دره‌ها، پل‌های تاریخی، کوه‌ها و برج‌های مخابراتی را امتحان می‌کنند. سکوی بانجی جامپینگ چهار محال و بختیاری با ۵۵ متر ارتفاع در حومه روستای دو پلان بخش ناغان و مشرف به رودخانه کارون از جمله‌ی این مناطق مرتفع طبیعی است که با وجود ناشناخته بودن، بین گردشگران خارجی طرفداران زیادی دارد. برای رسیدن به این سکوی پرش که در نزدیکی مسیر کوچ عشایر، در مناطق حفاظت شده سبزکوه و هلن و اثر ملی لینچ قرار دارد، مسیرهای متنوعی طراحی شده تا گردشگران علاوه‌بر هوا، روی زمین هم ماجراجویی داشته باشند. منبع: ایسنا 

برچسب‌ها تهرانگردی

دیدگاه