راهنمای جامع عکاسی تایم لپس (بخش دوم: تجهیزات پایه)

رضا صادقی مقدم
جمعه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۳۰
راهنمای جامع عکاسی تایم لپس (بخش دوم: تجهیزات پایه)

زمان. قالبی که انسان و هر موجود فیزیکی دیگری در آن محبوس است. نه به عقب باز خواهیم گشت، نه توقف خواهیم کرد و نه می توانیم خارج از قالب زمان به جلو برویم. اما سال‌هاست با پیشرفت فن آوری مخصوصا تصویربرداری ثابت و یا متحرک می‌توانیم تصاویر و اتفاقاتی که در گذشته رخ داده را امروز و در این لحظه ببینیم. گویی که زمان در لحظه‌ای که تصویر بردار آن را شکار کرده نقشی را برای ما به یادگار گذاشته.

با به وجود آمدن فیلم‌برداری این عمل شکل تازه‌ای گرفت و انسان توانست با تصویر برداری با سرعت بالا و یا پایین، تصاویری ببیند که در قالب طبیعی زمان یا خیلی سریع بود یا آنقدر تدریجی و کند بود که چشم انسان قادر به تشخیص تغییرات نبود. در فیلم‌برداری غالبا جزئیات از دست می‌روند اما در شیوه‌ی نسبتا جدید عکاسی گاه گذشت (Time lapse  ) خصوصا پس از شروع دنیای دیجیتال، امکان این به وجود آمد که فرآیندهایی که بخاطر کندی زمان زیادشان از چشم ما پنهانند ( مانند رشد یک گیاه، جزرو مد و یا طلوع و غروب خورشید ) با کیفیت  و خلاقیت توصیف ناپذیری ثبت شوند. با مقاله‌ی اختصاصی کجارو همراه باشید تا به صورت جامع و کامل تکنیک عکاسی تایم لپس را بیاموزیم. پ.ن: این تکنیک تازگی به گاه-‌گذشت ترجمه شده که به دلیل عمومیت نیافتن آن و لزوم استفاده از تجهیزات و نرم‌افزارهای انگلیسی زبان توسط هنرمندان، ما با نام "تایم لپس" از آن یاد خواهیم کرد.

شرح اولیه‌ی تجهیزات پایه

دراین بخش شرحی اولیه ‌بر تجهیزات پایه‌ی مورد نیاز خواهیم داشت. در مقاله‌هایی جداگانه شرحی کامل‌تر بر هر یک از تجهیزات تقدیم می‌شود.

1. سه پایه

به دلیل روند بسیار طولانی عکاسی تایم لپس و سرعت شاتر که معمولا کم است، حتما لازم است دوربین در تمام زمان پروسه، ثابت و بدون کوچکترین حرکتی بماند. قطعا این مهم بدون استفاده از یک سه‌پایه‌ی محکم میسر نیست. خوشبختانه سه‌پایه‌های سنگین و فلزی قدیمی که در دنیای عکاسی به معنای قیمت کمتر است، برای این نوع عکاسی مناسب‌تر هستند. البته تجهیزات حرکتی مخصوصی برای این تکنیک به وجود آمده‌اند که با سرعت کم اما بسیار محکم و بدون لرزش دوربین را حرکت می‌دهند که کلیپ نهایی دارای Pan باشد. Timelaps Photography tripod همان‌طور که گفته شد برای این تکنیک نیازی به سه‌پایه‌ی خاصی نیست فقط باید محکم و با ثبات باشد. حتی اگر سه‌پایه‌‌ی ارزانی دارید (تولیدات ارزانتر کشور دوست و برادر‌) اصلا نگران نباشید. با آویزان کردن یک وزنه‌ی ساده به نقطه‌ی ثقل پایین سه‌پایه یا حتی گذاشتن کیسه‌ی برنج بر روی پایه‌هایش! می‌توانید سه‌پایه‌ی مناسب خود را برای این کار داشته باشید.

2. فاصله سنج زمانی ( Intervalometer )

Timelaps Photography ایتروالمتر یا همان فاصله سنج زمانی مخصوص عکاسی وسیله‌ای است برای زدن شاتر به صورت خودکار که صدها و گاهی هزاران بار در فواصل زمانی مشخص شاتر را به‌کار می‌اندازد. در حقیقت این وسیله قلب عکاسی تایم لپس است. به جای این وسیله‌ می‌توان از نرم‌افزار‌های مخصوصی استفاده کرد که می‌تواند در خود دوربین، روی رایانه‌ی شما یا روی تلفن هوشمندتان باشد که بعدا به آن‌ها اشاره می‌کنیم. معمولا این وسیله قیمت نسبتا بالایی دارد پس توصیه می‌شود در صورتی که این نوع عکاسی برای شما جنبه‌ی تفننی دارد، از نرم‌افزارهای جایگزین استفاده کنید.

3. دوربین

آیا دوربین در کیفیت عکاسی تایم لپس موثر است؟ بله. بهترین دوربین‌ها، دوربین‌های DSLR هستند. برای به دست آوردن کیفیت بی‌نظیر و بالای تایم لپس، حتی گرانترین و بزرگترین دوربین‌های فیلمبرداری از جمله‌ IMAX‌ نیز به خوبی دوربین‌‌‌های DSLR نیستند. Timelaps Photography Camera با این دوربین‌ها می‌توانیم در حجمی کم با کیفیتی بالا به هر تنظیماتی که خواستیم برسیم. امکان اتصال دوریبن DSLR به تجهیزات مختلف، امکان نصب فیلتر‌های با کیفیت، باز بودن دستمان برای تنظیمات خاص و ... از مزایای استفاده از دوربین‌های مورد نظر است. البته ناگفته نماند اگر دوربین حرفه‌ای ندارید یا نوع ارزان‌تر آن را دارید اصلا نگران نباشید چرا که تقریبا با هر وسیله‌ی دیجیتال عکاسی می‌توان تایم لپس‌های عالی گرفت. اگر نگران گران و پیشرفته‌ نبودن تجهیزاتتان هستید همیشه جمله‌ی معروف بروکس جنسن را به یاد آورید: " بهترین عکاسان تاریخ تجهیزاتی ضعیف‌تر و قدیمی‌تر از شما داشته‌اند. "

4.فیلتر ND

مثل عینک آفتابی برای چشم‌مان، فیلتر‌های ND نیز در شرایط نور شدید مخصوصا وقتی آسمان در تصویر است، شدت نور را معتدل‌تر می‌کنند. Timelaps Photographyبا این تفاوت که این فیلترها بر روی رنگ اثری ندارند. با کاهش شدت نور می‌توانیم سرعت شاتر را کمتر کنیم تا اجسام متحرک محو شوند. photography tips چرا؟ چون در خیلی از موارد مخصوصا عکاسی در شهر، حرکت عابران پیاده، پرندگان و ... از کیفیت کار ما می‌کاهد.

لوازم جانبی مفید

گریپ باتری

بیشتر دوربین‌ها امکان نصب گریپ باتری اختصاصی برای افزایش قدرت مانور و ظرفیت باتری دارند.Timelaps Photography Gripشاید برای بیشتر موقعیت‌های تایم لپس یک شارژ کامل باتری اصلی کافی باشد، اما با هزینه‌ای معقول، بین ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان، می‌شود با یک بار شارژ یک دوره تایم‌لپس گرفت، چند ساعت عکاسی کرد، چندین دقیقه فیلمبرداری و باز هم یک دوره عکاسی تایم‌لپس! ارزشش را دارد، نه؟ البته برای برخی از انواع عکاسی تایم‌لپس مثل عکاسی تایم‌لپس نجومی مجبور به استفاده از گریپ هستیم.

باتری اضافه

اگر علاقه به گریپ یا پرداخت پول برای آن را ندارید، پس یک یا دو باتری اضافه‌همیشه کمک خواهد کرد. Timelaps Photography از امتیازی که باتری‌های اضافه نسبت به گریپ دارند می‌توان به قیمت پایین‌تر، حمل آسان‌تر و البته قرض دادن آن به دوستان عکاسمان در مواقع اضطراری اشاره کرد. لازم به ذکر است در زمان خرید باتری حتما یا از برند خود دوربین خرید کنید یا از برند‌های معتبر چرا که هم ممکن است باتری بی کیفیت در زمان‌های حساس دست مبارکمان را در پوست گردو قرار دهد و هم برای کیت انرژی دوربین مضر است. باتری اضافه در هر نوع عکاسی و تصویر‌برداری مفید خواهد بود. پ‌ ن: اشاره کردیم باتری را می‌توانید به دوستان خود قرض دهید اما یک نکته را هرگز فراموش نکنید: " دو چیز را به کسی قرض ندهید: یکی اسلحه‌تان و یکی دوربینتان. اولی آینده‌‌ی شما را خراب می‌کند دومی به طور قطع دوربین عزیزتان را. "

کارت حافظه‌ی اضافه

کارت حافظه‌ی اضافه حتما به دردمان خواهد خود چرا که بسیار پیش‌ می‌آید که تعداد عکس‌های لازم بیشتر از محاسبات ما باشد. Timelaps Photography با توجه به استفاده از بافر بالا در عکاسی تایم‌لپس، حتما به کارت حافظه‌های با پر‌سرعت و پر‌ظرفیت احتیاج داریم.

کارت حافظه خوان

با توجه به تعداد بسیار بالای عکس‌ها قطعا نمی‌خواهیم آنها را با دوربین به رایانه‌ی خود منتقل کنیم. اگر کارت حافظه خوان ندارید حتما آن را در بالای لیست خرید خود قرار دهید. Timelaps Photography card reader این وسیله‌ خیلی هم گران نیست ولی خرید از برند‌های معتبر علاوه بر داشتن سرعت بیشتر، شاید به کارت بانکی‌تان فشار بیاورد ولی جلوی ضرر به کارت حافظه‌تان را می‌گیرد. در مقاله‌ی بعدی از این سری مراحل شروع عکاسی را باهم مرور کنیم. تهیه شده در کجارو

دیدگاه