میز قهوه خوری سرامیکی قاجار بازسازی شد

میز قهوه خوری سرامیکی قاجار بازسازی شد

ساحره چمنی
| یکشنبه, ۲۵ مرداد ۹۴ ساعت ۱۴:۰۰
نمونه‌ای از میز قهوه خوری سرامیکی مربوط به دوران قاجار در پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای نخستین بار در کشور ساخته شد‌.
سعید سالکی هنرمند و پژوهشگر کارگاه پژوهشی سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای سنتی اعلام کرد:
به دلیل پیچیدگی فناوری دوران قاجار و فرآیند دشوار ساخت تاکنون کسی به دنبال ساخت نمونه این میز نبوده است.
به گفته وی چند نمونه اصلی از این میز هم اکنون در کاخ گلستان موجود است. سالکی ویژگی نمونه ساخته شده از میز سرامیکی را بزرگ بودن صفحه‌، تاب برنداشتن و ترک نخوردن در هنگام ساخت اعلام کرد و گفت که نمونه آن در هیچ جای ایران وجود ندارد. او با اشاره به اینکه نمونه ساخته شده از میز سرامیکی قهوه خوری دوره قاجار، سبکتر از نمونه اصلی آن است خاطر نشان کرد که با وجود سبکی این نمونه بسیار مقاوم و با کیفیت بالاتری ساخته شده است‌. سالکی یکی دیگر از تفاوت‌های این نمونه را با نمونه اصلی در کمتر بودن قطر آن دانست و تصریح کرد که قطر میزهای سرامیکی کاخ گلستان ۴ سانتی‌متر ولی نمونه ساخته شده تنها ۲ سانتی متر قطر دارد . هنرمند و پژوهشگر کارگاه پژوهشی سفال و لعاب پژوهشکده هنرهای سنتی گفت:
نمونه میز سرامیکی قاجار کاملا طبق نمونه اصلی اش از گلی مخصوص ساخته شده است.
او با اشاره به همکاری و همفکری سایر پژوهشگران این کارگاه در پیشبرد این پروژه تصریح کرد که تحقیق و پژوهش‌های گروهی بسیاری بر روی این گل انجام شد تا به نتیجه‌ای مورد نظر رسیدیم.   منبع: میراث آریا
برچسب‌ها قهوه قاجاریه

دیدگاه  

    تبلیغات