نمایشگاه تهران در قصر برگزار می‌شود؛ این یک فرصت تاریخی است

نمایشگاه تهران در قصر برگزار می‌شود؛ این یک فرصت تاریخی است

تیم  کجارو
| یکشنبه, ۲۵ مرداد ۹۴ ساعت ۱۰:۵۹
از یکشنبه ۲۵ مرداد جشنواره‌ای با عنوان «طهران در قصر» در باغ موزه قصر به مدت ۴۸ شب برگزار می‌شود و بازدید کنندگان می‌توانند از تهران قدیم دیدن کنند و در قضای آن قدم بزنند و به باغ موزه قصر بروند.
حسین هوشیار، رییس باغ‌موزه قصر درباره‌ی جشنواره "طهران قدیم" که با عنوان «طهران در قصر» برگزار می‌شود، گفت:
با توجه به معماری خاص باغ موزه قصر، فکر کردیم این مکان می‌تواند جایی برای رصد اصالت‌ها و سنت‌های اصیل ایرانی باشد. بنابراین تصمیم گرفتیم جشنواره «طهران قدیم» را در این مجموعه کلید بزنیم تا کسانی که دل‌شان برای آداب و سنت‌های اصیل ایرانی تنگ شده بتوانند با این بهانه به گذشته بروند و نسل جوان هم با آن آشنا شوند.خیمه‌شب‌بازی، روحوضی و سیاه‌بازی، نقالی و پرده‌خوانی، سُرنا نوازی، نمایشگاه اتومبیل‌های قدیمی، اجرای بیش از ۸۰ نمایش خیابانی با گروه‌های حرفه‌ای و آماتور و حضور تیم‌های هنری تدارک دیده شده است.
باغ-موزه-قصر12   او افزود:
این جشنواره در ۴۸ شب از ساعت ۱۷ تا ۲۴ به صورت یک جشنواره تابستانی میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. پوشاک تهران قدیم، خوراک آن دوره، تفریحات و بازی‌های قدیم، بازی‌های بومی و محلی، نمایش‌های آیینی برای فضاسازی آن دوره از برنامه‌های این جشنواره است.
هوشیار همچنین گفت:
در بخش جنبی جشنواره طهران قدیم قرار است در روزی با عنوان روز سینما از مرحوم علی حاتمی و آثار او به عنوان کارگردانی که حق بزرگی در حفظ و نشان دادن اصالت‌های تهران قدیم بر گردن ما دارد، تجلیل شود. در این روز از عوامل فیلم «مادر» ساخته مرحوم علی حاتمی نیز تجلیل خواهد شد. همچنین یاد مرحوم مرتضی احمدی به عنوان صدای طهران قدیم گرامی داشته خواهد شد.
مدیر باغ‌موزه قصر به حضور ۷۰ بازیگر با لباس‌های قدیمی در طول این جشنواره در مجموعه باغ موزه قصر اشاره کرد و گفت:
این بازیگران با لباس‌های آن دوره در مجموعه تردد می‌کنند. درشکه و شهرفرنگ و دکورهای بازارها و مغازه‌های قدیم تهران در محوطه باغ -موزه در نظر گرفته می‌شود تا مخاطبان بتوانند از آن‌ها بازدید کنند و با فضای آن دوره بیشتر آشنا شوند. این دکورها پس از پایان جشنواره در باغ -موزه نگه‌داری می‌شود. دبیرخانه دائمی این جشنواره نیز همزمان با افتتاح جشنواره برقرار خواهد بود تا هر سال این بحث نهادینه شود.
این جشنواره از ۲۵ مرداد تا ۱۰ مهرماه ادامه خواهد داشت و بازدید از آن در این ایام رایگان است.   منبع: ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات