راهنمای انتخاب چمدان

راهنمای انتخاب چمدان

مینا داودی
| شنبه, ۲۴ مرداد ۹۴ ساعت ۲۰:۳۰

ممکن است برای خیلی‌ها پیش آمده باشد که از خود بپرسند چگونه با این همه تنوع رنگ و اندازه و جنس، چگونه چمدان مناسب برای نیاز خود را تهیه کنیم. سوال بجا و مناسبی است، در این مقاله می‌خواهیم با توجه به نیاز و وسیله‌ی نقلیه‌ای که با آن سفر می‌کنید، راهنمایی برای انتخاب چمدان مناسب ارائه دهیم. با کجارو همراه باشید.

برای تسهیل انتخاب چمدان، ابتدا سوالات زیر را از خود بپرسید: به چه نوع سفرهایی می‌روید (مثلا هتل، اردو یا سفرهایبین المللی)؟ قصد انجام چه فعالیت‌هایی را دارید (مثلا کوه نوردی، غواصی، دوچرخه سواری)؟ می‌خواهید چه مقدار وسیله با خود ببرید؟

مواد مورد استفاده در ساخت چمدان و کیف

چرم و پارچه

پارچه طبیعی یا مصنوعی

مواد طبیعی مورد استفاده در تولید ساک و چمدان شامل چرم، کرباس (کتان) و دیگر الیاف طبیعی مانند کنف است. مواد مصنوعی به طور معمول مبتنی بر نایلون یا پلی اتیلن هستند، که مورد دوم به طور فزاینده از بازیافت بطری‌های پلاستیکی یکبار مصرف ساخته می‌شود. پارچه بر اساس ضخامت الیاف طبقه‌بندی می‌شود. مقاومت آنها در معرض سایش و پارگی به خواص مواد، نوع و ضخامت بافت پارچه بستگی دارد. در بسیاری از کیف‌ها، خصوصا کیف‌های فوق العاده سبک، پارچه‌های سبک را با مواد سنگین ترکیب، و مناطقی را که بسیار در معرض سایش قرار دارند، مانند گوشه‌ها و زیر کیف تقویت می‌کنند. بسیاری از مواد مصنوعی بر رویه‌ی خارجی دارای روکش ضدآب داخلی و روکش‌های ترکیبی ضدلکه و ضدآب هستند.

چرم

چرم اعلای دانه درشت و دانه کامل که از خارجی‌ترین لایه پوست ساخته می‌شود، از سخت‌ترین مسطح‌ترین و مطلوب‌ترین نوع چرم است.

چرم پوسته‌ی خام، لایه‌های زیری پوست است که برای شبیه سازی رنگ و طرح چرم، رویه‌ی بالایی پولیش و پرداخت می‌شود. روی چرم پرداخت شده طوری کار شده است که شبیه چرم نوع دیگر شود، مانند پوست گوساله یا طرح تمساح. چرم پیوندی و متورق نیز متشکل از پودر تکه چرم‌های ساییده است که با چسب به هم پیوند می‌خورند.

پلاستیک و فلزات

چمدان‌های سخت معمولا از پلاستیک (معمولا پلی کربنات، پلی پروپیلن یا ABS)، فلز (معمولا آلومینیوم)، یا به طور فزاینده‌ای از فیبر کربن ساخته شده‌اند. چمدان‌های سنتی جعبه‌ای در هر طرف با قاب فلزی یا چوبی تقویت می‌شدند و با چرم، وینیل یا پارچه پوشش داده می‌شدند. چمدان‌های سخت مدرن بسیار سبک و معمولا دارای دو یا چهار چرخ برای حرکت ساده هستند.

پلی کربنات‌

از خانواده پلیمرهای ترموپلاستیک است و به گستردگی در قالب‌سازی و تغییرات حرارتی کاربرد دارد. این نوع پلاستیک‌ها در صنایع شیمیایی نوین بسیار پرکاربرد هستند. از این مواد به دلیل ضدخش و مقاوم بودن در تولید انواع روکش و قاب استفاده می‌شود.

مواد تزریقی

چمدان‌های تزریقی با تزریق پلاستیک مذاب به داخل قالب برای ایجاد بدنه‌ی سخت و بدون درز تولید می‌شود. در تولید چمدان‌های خلاء از فشار خلاء برای کشیدن یک ورق پلاستیک گرم (معمولا ABS، یا اکریلونیتریل بوتادین استایرن) روی قالب استفاده می‌کنند، تا هنگامی که پلاستیک سرد شود، شکل قالب را به خود بگیرد.

وینیل

وینیل پلاستیک با قیمت متوسط است که معمولا برای پوشش و بستن درزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده با طیف وسیعی از رنگ و بافت موجود است که در برابر لکه هم مقاومت زیادی دارد. از وینیل اغلب به عنوان جایگزین چرم استفاده می‌شود. بنابراین لازم است لیبل روی محصول را چک کنید تا مطمئن شوید.

انواع ساک، چمدان و کیف

ساک‌های پارچه‌ای چرخ‌دار

هیچ چیزی مانند ساک پارچه‌ای وسایل را در خود جا نمی‌دهد، و ساکی که چرخ‌دار باشد، انتخاب خوبی برای طرفداران وسایل چند منظوره است. اگر ماجراجویی‌های شما اغلب نیاز به وسایل با اندازه و اشکال متفاوت دارد، ساک چرخ‌دار انتخاب هوشمندانه‌ای برای جا‌به‌جایی است. برای کسانی که بار زیادی حمل نمی‌کنند، کوله پارچه‌ای چرخ‌دار ۵۵ سانتی‌متری فضای کمتری در اختیارتان می‌گذارد اما از دردسر و هزینه تحویل بار نجات‌تان می‌دهد. این نوع کوله‌های برای سفرهای ماجراجویانه که نیازمند وسایل بدون شکل هستند، سفرهای خانوادگی و سفر با ماشین شخصی مناسب هستند.

چمدان چرخ‌دار

این گروه که برای مسافران سنتی طراحی شده‌ است، معمولا دارای اندازه‌ی جمع‌وجور و ساخت مقاوم است تا از صدمات سیستم حمل و نقل توشه جان سالم به در ببرد. اگر دوست دارید همه‌ی وسایل‌تان چیز سازمان یافته باشد، به دنبال چمدان با تعداد زیادی جیب و لوازم سازمان‌دهی جانبی بگردید. این نوع چمدان‌های چرخدار برای سفر تجاری، بازدید از خانواده، سفر با ماشین شخصی و سفر به مناطق شهری مناسب است.

کوله پشتی‌های چرخ‌دار

این کیف که محبوب مسافران ماجراجو است، راحتی چمدان چرخ‌دار را با تحرک کوله‌پشتی ترکیب کرده‌ است. می‌توانید به سادگی و با کشیدن دسته‌ی کیف تعداد زیادی وسیله را جابه‌جا کنید. زیاد پیاده راه می‌روید یا باید از پله‌های زیادی بالا روید؟ برای راحتی حمل، کیف را به دوش بیندازید و تسمه‌ی شانه و کمر را ببندید.

این نوع کوله پشتی مناسب سفرهای ماجراجویی و سفر با ماشین شخصی است.

چمدان کوچک

این چمدان دوست‌دار مسافر و مناسب مکان‌هایی است که در آن چمدان چرخ‌دار نمی‌تواند حرکت کند: شن، سنگ فرش خیابان، پله و سایر زمین‌های ناهموار. کوله‌ی سفری دارای قاب داخلی، مخفی‌گاه تسمه شانه و ویژگی‌های امنیتی داخلی است. چمدان‌های کوچک زنانه دارای سیستم تعلیق خاصی هستند که برای فیزیولوژی زنانه طراحی شده‌اند.

این چمدان‌ها برای مسافرانی که می‌خواهند در حرکت باشند و تمام وسایل خود را حمل کنند، مناسب هستند.

ساک پارچه‌ای

ساک پارچه‌ای سنتی (بدون چرخ و دسته) از مدل چرخ‌دار سبک‌تر است و قیمت مناسبی هم دارد. هم‌چنین دارای ظرفیت زیادی است که همه‌ی وسایل‌تان را برای سوار شدن به هواپیما در یک کیف جا می‌دهد. این ساک‌های پارچه‌ای برای کوه نوردان، دانشجویان و هر مسافر با بودجه محدود مناسب هستند.

کوله‌ی لپ‌تاپ

این کوله‌های داخل شهری دارای یک محفظه برای نگه داری لپ‌تاپ ۱۰ تا ۱۷ اینچی است. به علاوه این کوله‌ها جیب‌های سازمان‌دهی متعددی برای نگه‌داری کابل، وسایل جانبی و کاغذ دارند. برخی از مدل‌های این کیف مناسب بازرسی‌های فرودگاهی هستند، بدین معنی که نیازی به خارج کردن لپ‌تاپ از کیف نیست. از جیب‌های مخصوص لپ‌تاپ برای حمل e-book reader و تبلت نیز می‌توان استفاده کرد.

مسافران شهری و هر کسی که می‌خواهد لپ تاپ حمل کند می‌تواند از این کوله‌ها بهره ببرد.

کیف کوله‌پشتی

آیا می‌خواهید از شر هزینه و دردسر تحویل بار خلاص شوید؟ از کوله‌پشتی استفاده کنید. اکثر شرکت‌های هواپیمایی اجازه‌ی حمل کیف کوچک‌تر از ۵۵ سانتی‌متر را به داخل هواپیما می‌دهند. قوانین می‌تواند تغییر کند، بنابراین ضروری است تا قبل از خروج درباره‌ی محدودیت‌های اندازه بار (یا سایر مقررات بار) با شرکت هواپیمایی مشورت کنید.

مسافرانی که بار زیادی حمل نمی‌کنند و در تحرک هستند و می‌خواهند از زیر تحویل بار و هزینه هایش در بروند، می‌توانند از این نوع کیف کوله‌پشتی بهره ببرند.

هنگام خرید چمدان به نکات زیر توجه کنید:

امنیت

دیدن سوراخ جای زیپ چمدانتان، یا سوغاتی‌های شکسته هنگام باز کردن زیپ چمدان! هر دو رویداد‌هایی ناگوار و غیر قابل جبران هستند. اقدامات پیشگیرانه‌ای وجود دارند که باید قبل از راه افتادن به سمت مقاصد دور در نظر بگیرید.

فضای داخلی

فضای داخل چمدان‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و ببینید که کدام یک با سلیقه شما جور است. جیب و بند زیاد برای افراد منظم مناسب است. و ویژگی‌هایی مانند جیب پلاستیکی ضد آب، برای نگه‌داری مایوی خیس و بطری‌های شامپو که چکه می‌کنند بسیار مناسب است.

چمدان را امتحان کنید!

یک مقدار با چمدان راه بروید تا ببینید که آیا دسته به قدر کافی بلند است، آیا جنس پارچه را دوست دارید، آیا بندهای پشتی اذیتتان نمی‌کند، آیا بیش از حد سنگین نیست؟ آیا چمدان محکم و بادوام است؟ آیا چرخ‌ها روان می‌چرخند؟

گارانتی

اگر آنلاین خرید می‌کنید، یک ماه قبل از سفر چمدانتان را سفارش دهید تا اگر مشکلی بود، فرصت برگرداندن داشته باشید. از گارانتی محصول مورد نظرتان نیز اطمینان حاصل کنید.

تهیه شده در کجارو

برچسب‌ها خرید چمدان

دیدگاه  

    تبلیغات