توسعه همکاری‌های گردشگری ایران و گرجستان

تیم  کجارو
دوشنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۳۱
توسعه همکاری‌های گردشگری ایران و گرجستان
به گفته‌ی رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تعداد گردشگرانی که بین ایران و گرجستان تردد می‌کنند قابل توجه نیست، اما باید عزم و اراده‌ای وجود داشته باشد و هماهنگی‌هایی صورت گیرد تا در این بخش یک خیز اساسی برداشته شود و تعداد گردشگران بین دو کشور افزایش یابد.
مسعود سلطانی‌فر در دیدار با «گوباز سایند کیدزه»، نایب رئیس مجلس و رئیس گروه دوستی مجلس گرجستان و هیات همراه گفت:
ایران و گرجستان، فرهنگ، تاریخ و هویت مشترک تاریخی و فرهنگی دارند.
معاون رئیس جمهور ادامه داد:
همکاری با کشورهای همسایه و کشورهایی که از نظر اشتراکات تاریخی با کشور ما نزدیکی دارند، برای جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است، به ویژه در فضای جدیدی که بعد از توافق هسته‌ای به وجود آمده است، در کنار تعامل گسترده با دنیا که پس از آغاز به کار دولت تدبیر و امید به وجود آمد، اعتقاد داریم که همکاری‌های ما با تمامی کشورهای جهان باید گسترده‌تر شود.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:
دستاوردهای ایران در زمینه حفظ حقوق هسته‌ای و سایر دستاوردهای ما در عرصه اقتصادی متعلق به ملت ماست و در عین حال در اختیار سایر کشورهای دوست قرار خواهد گرفت.
سلطانی‌فر افزود:
ایران کشور بزرگی است و ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی بسیاری دارد که این ظرفیت‌ها در فضای جدید به وجود آمده می‌تواند در مسیر توسعه همه کشورهای دوست مورد استفاده قرار گیرد.
وی اضافه کرد:
ما برای فضای پس از لغو تحریم‌ها در همه بخش‌ها برنامه‌ریزی داریم تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، زمینه همکاری ایران و کشورهای همسایه را فراهم کنیم و بخش خصوصی این کشورها هم فرصت استفاده از این فضای همکاری را داشته باشند.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه ایران در زمینه گردشگری از جمله گردشگری فرهنگی، تاریخی، طبیعی، زیارتی و امکانات بهداشتی و درمانی دارای امکانات و ظرفیت‌های بسیار زیادی است، تاکید کرد:
این ظرفیت‌ها و امکانات مورد استفاده بسیاری از اتباع کشورهای همسایه قرار می‌گیرد و ما به سرعت در حال آماده کردن زیرساخت‌های کشورمان هستیم تا آمادگی پذیرایی و میزبانی از گردشگرانی که از کشورهای غربی، آسیای میانه و کشورهای اسلامی به ایران سفر خواهند کرد را داشته باشیم و امکانات خوبی را در اختیارشان قرار دهیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه کشور گرجستان هم دارای امکانات و ظرفیت‌های گردشگری و جاذبه‌های تاریخی بسیاری است، یادآور شد:
این جاذبه‌های کشور گرجستان مورد توجه گردشگران ایرانی است، اما تعداد گردشگرانی که بین دو کشور تردد می‌کنند قابل توجه نیست، باید عزم و اراده‌ای وجود داشته باشد و هماهنگی‌هایی صورت گیرد تا در این بخش یک خیزِ اساسی برداشته شود و تعداد گردشگران بین ایران و گرجستان افزایش یابد.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه، ایران یک کشور موزه است و یک میلیون بنا، سایت و محوطه تاریخی در کشورمان وجود دارد، تصریح کرد:
در حال حاضر ۱۹ اثر تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و با توجه به اینکه هر کشور، سالیانه مجاز به ثبت جهانی یک اثر تاریخی است، نزدیک به ۶۰ اثر از کشور ما در لیست انتظار ثبت جهانی یونسکو است.
وی یادآور شد:
ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی میزبان ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار گردشگر خارجی بوده و براساس برنامه ریزی‌ها بنا داریم تا سال ۲۰۲۵ تعداد گردشگران خارجی ورودی را به ۲۰ میلیون نفر برسانیم، متناسب با این هدف، ما در حال آماده سازی زیرساخت‌ها، شبکه حمل و نقل هوایی، تسهیلات صدور ویزا و آموزش نیروی انسانی متخصص هستیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه تقویت همکاری‌ها بین ایران و گرجستان در حوزه گردشگری می‌تواند دو کشور را از منافع اقتصادی این حوزه بهره‌مند کند، یادآور شد:
در بخش میراث فرهنگی، ما کارشناسان مختلفی داریم که مورد تایید کارشناسان یونسکو هستند و این توانایی را دارند که در زمینه مرمت و بازسازی آثار تاریخی به کشور گرجستان کمک کنند.
منبع: میراث آریا

دیدگاه  

    تبلیغات