۸‌ رشته‌ پیشنهادی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور

۸‌ رشته‌ پیشنهادی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور

سعیده خلیلی‌صفا
| چهار شنبه, ۱۷ تیر ۹۴ ساعت ۲۳:۰۰
اکثر دانشجویان رشته‌های پرآوازه‌ای را برای ادامه تحصیل در خارج از کشور انتخاب می‌کنند. ولی بیشتر آن‌ها از سایر رشته‌ها برای ادامه تحصیل در خارج بی‌اطلاع‌ هستند. در ادامه ۸‌ رشته تحصیلی در خارج از کشور معرفی‌خواهد‌ شد که شاید در نگاه اول در لیست گزینه‌های انتخابی دانشجویان قرار‌ نگیرد ولی با شناخت بیشتر می‌توانند در ردیف موارد انتخابی قرار گیرند.
مطالعات زبان‌، رشته‌های فرهنگ و هنر، علوم سیاسی و مهندسی، پزشکی و ارتباطات، گزینه‌هایی هستند که بیشترین میزان جذب دانشجو را دارند.

۱. آرایشگری

ادامه تحصیل در رشته آرایشگری استاندارهای معروف زیبایی می‌توانند به‌سرعت تغییر‌ کنند، ولی فرهنگ هر کشوری تعریف خاصی را از مشخصه‌های زیبایی برای خود دارد. در کلیه مراکز آموزشی زیبایی لندن ،از عالی‌ترین تا معمولی‌ترین آن‌ها، همگی برای تمرین روش‌های بافت مو از مدل‌های رایج در روستاهای غنا استفاده می‌کنند تا بدین ترتیب امکان گسترش دانش و مهارت فرد را در سطح بین‌المللی ارتقا‌ دهند.برنامه‌های آموزشی رشته‌ی مطالعات آرایشگری در خارج از کشور فقط مختص به مو و آرایش نیست، بلکه سایر موارد نظیر مانیکور و پدیکور نیز در بسیاری از کشورها و در سطوح مختلف مدنظر قرار‌ داده‌ شده‌ است.

۲. ستاره‌شناسی

تحصیل در رشته ستاره‌شناسی در خارج از کشور مطالعات اجرام آسمانی که سیاره ما نیز یکی از آن‌ها محسوب‌ می‌شود، بی‌شک کار جالبی‌ است. بهترین نقطه برای شروع این کار نیز مطالعه درخصوص وقایعی است که در آسمان شب رخ‌ می‌دهد و می‌تواند تصویر روشنی از این رشته به شما بدهد.نقاط بکر بسیاری در سراسر کره‌زمین برای رصد آسمان شب وجود‌‌ دارد و جالب‌تر اینکه این نقاط صرفا در ایالات‌متحده یا انگلستان نیست. درحقیقت، در حدود نیمی از سال امکان رویت اجرام آسمانی کهکشان راه‌شیری در شب‌های نیمکره شمالی وجود‌ ندارد. بعبارت‌دیگر، ستاره‌شناسانی که در ابتدای راه قرار‌ دارند باید تا حدامکان به نقاط مختلف سفرکنند تا تجربه‌های ارزشمندی برای مطالعه بدست‌ آورند.دانشجویان نه‌تنها فرصت‌های ارزشمند و نابی را برای مطالعه بدست می‌آورند که انجام آن در خانه محال است بلکه می‌توانند از تکنولوژی‌های جدید برای انجام مطالعات استفاده‌کرده و نیز دانش خود را در خصوص ویژگی‌های فرهنگی اجرام آسمانی در سایر فرهنگ‌ها بالا‌ ببرند.

۳. مدیریت

بی‌شک همه این جمله معروف را شنیده‌اند که «مدیران ساخته‌ نمی‌شوند بلکه زاده‌ می‌شوند»، ولی تاریخ بارها دستخوش تغییر‌ شده و خلاف این جمله را ثابت‌کرده‌ است. بی‌شک مدیران برای این کار تربیت‌ می‌شوند و برای دانشجویانی که علاقه‌مند به توسعه توانایی‌های مدیریتی خود هستند ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور فرصت مناسبی است. توانایی مدیریت بویژه در صنعت بسیار حائز اهمیت است، و دانشجویان می‌توانند پیچیدگی‌های هدایت نیروی انسانی را به‌ طرق مختلف در زندگی یاد‌ بگیرند. در دنیای مدرن امروز، دو عامل اصلی هنر مدیریت شامل توانایی تشخیص  تفاوت‌های افراد و به‌کارگیری هدفمند آن‌ها در کنار یکدیگر است. فراگیری روش‌های مدیریت در خارج زمینه را برای شکوفایی استعدادها و توانایی مدیریتی دانشجویان فراهم‌ می‌کند.

۴. تصویرسازی و انیمیشن

تحصیل در رشته انیمیشن و تصویرسازی در خارج از کشور این مسئله واقعیت دارد که باب‌اسفنجی تنها برنامه انیمیشن مورد علاقه بچه‌ها در سراسر دنیا نیست. در بسیاری از نقاط جهان سبک‌های مختلفی برای تصویرسازی و انیمیشن وجود دارد که هریک از آن‌ها با توجه به روش و تکنیک خود منحصربفرد است. در بسیاری از موارد این نمودهای هنری نمایانگر جامعه‌ای هستند که در آن تولید‌ شده‌اند، بنابراین تحصیل در رشته تصویرسازی و انمیشن در خارج از کشور تجربه ارزشمندی از لحاظ کسب تجربیات فرهنگی و تکنیکی است. روش‌های مورد استفاده برای ساخت انیمیشن کاملا متفاوت است، در بعضی از کشورها از نرم‌افزارهای کامپیوتری استفاده می‌شود در حالی‌که برخی دیگر پیرو روش قدیمی طراحی روی کاغذ هستند. نکته مهم دیگر این است که، همه‌ی سبک‌های انیمیشن مختص کودکان نیست. برای‌مثال، سبک تصویرسازی کتاب‌های کمیک ژاپنی با وجود سبک بزرگسال آن‌ها، علاقه‌مندان بسیاری در سراسر دنیا دارد و خلاء میان دنیای بازی کودکان و هنر واقعی را پر می‌کند. دانشجویانی که در خارج در این رشته تحصیل‌ می‌کنند با دیدگاه کاملتری نسبت به هنر و نیز دنیای تجارت به خانه باز‌می‌گردند. مشاهده، تجربه و درک انیمیشن در ابعاد بین‌المللی باعث ایجاد موقعیت‌های شغلی از جانب استودیوها و کارفرمایان آتی برای دانشجویان شده و آن‌ها را برای ساخت محصولات ارزشمند در سطح بازارهای جهانی آماده‌ می‌کند.

۵. تربیت‌بدنی و علوم ورزشی

تحصیل در رشته تربیت‌بدنی در خارج از کشور کاملا واضح است که انواع رشته‌های ورزشی علاوه بر تاثیر شگرف بر هوادارن خود، جوامع خود را نیز تحت تاثیر قرار‌ می‌دهند. بدیهی است که ورزش‌ها عامل فرهنگ را نیز وارد کشور یا شهر خود می‌کنند ولی علاوه بر این موارد فواید دیگری نیز دربردارند. رشته‌های ورزشی منجر‌به پیشرفت در زمینه پزشکی شده و اقتصاد ورزش نیز باعث ایجاد مشتریان و مصرف‌کنندگان در سطح جهانی شده‌است. با توجه با این مسئله که مردم کشور ایالات‌متحده  بسیار ورزش‌دوست هستند ولی به‌این معنی‌نیست که در سایر کشورها هیچ‌گونه امکانی برای تحصیل در رشته علوم‌ ورزشی وجود‌ ندارد. از بین رشته‌های ورزشی مردم آمریکا  در درجه اول علاقه‌مند به فوتبال‌آمریکایی هستند و ورزش‌هایی نظیر بیس‌بال، بسکتبال و هاکی در رده بعدی و همطراز با سایر قاره‌ها قرار دارند. دانشجویانی که رویای کار در سطح لیگ‌های جهانی یا مدیریت ورزشی را در سر دارند، ادامه تحصیل در خارج از کشور بهترین گزینه برای کسب تجربیات ارزشمند است. تحصیل در رشته علوم‌ ورزشی در خارج‌ از‌ کشور زمینه را برای مشاهده نحوه اداره روزانه لیگ‌ها و نیز  یادگیری معلومات کافی در رابطه با صنعت ورزش در سطح جهانی فراهم‌ می‌کند. همچینین دانشجویان شانس ورود به یکی از محبوب‌ترین رشته‌های ورزشی در آمریکا از قبیل بوکس یا کریکت و البته ورزش پرطرفدار فوتبال (آمریکایی) را دارند.

۶. حقوق جرم‌شناسی و جزا

در هر کشوری مردمان خوب و نجیب وجود دارند ولی بی‌شک افرادی نیز در این بین هستند که مرتکب جرم و جنایت شده و زمینه را برای مطالعه و تحصیل در این رشته فراهم‌ می‌کنند. عاملان اجرای قانون ملزم به حفظ جوامع خود هستند ولی از سوی‌دیگر هر جامعه دارای ارزش‌ها و رسوم خاصی است که تعیین‌کننده خط‌مشی عملکرد آنها است. برای‌ مثال، در کشور ایالات‌ متحده، پیداکردن یک مامور بی‌سلاح نظیر دیدن یک اسب تک‌شاخ است. به‌هرحال، با سفر به سایر کشورهای پیشرفته نظیر انگلستان یا نیوزلند شما می‌توانید اسب تک‌شاخ یا همان افسر بی‌سلاح را ببینید! از جمله کشورهایی که می‌توان در آن‌ها در این رشته تحصیل‌کرد می‌توان به هلند، مقر دادگاه بین‌المللی لاهه، یا کشور سنگاپور اشاره‌کرد که در آن همراه‌ داشتن مواد مخدر دارای حکم اعدام است. تحصیل در رشته حقوق جرم‌شناسی و جزا غیرمتعارف است ولی راهی جالب برای ارتقای تحصیل و دانش محسوب‌ می‌شود بویژه باتوجه به این مسئله که قوانین حقوقی هر کشور بازتاب فرهنگی است که برای حفظ آن وضع‌شده‌اند. موضوعاتی نظیر کنترل‌ سلاح، بررسی صحنه‌جرم و سیستم‌های جزایی حقوقی گزینه‌های مناسبی برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در این رشته در خارج از کشور است.

۷. پرستاری

پرستاران مهم‌ترین عنصر هر سیستم پزشکی محسوب‌ می‌شوند و بنابراین در سراسر جهان مورد‌ نیاز هستند. البته هنوز هم پیشنهاد ادامه تحصیل در این رشته در خارج از کشور دانشجویان را شگفت‌زده می‌کند. برنامه‌های مسافرت پرستاری گزینه‌ مناسبی برای دانشجویان علاقه‌مند برای پرستاری در سطح بین‌الملل است. در این برنامه سیستم‌آموزشی بر مبنای اعزام دانشجویان به کشورهای مختلف و اجرای راهکارهای سلامت عمومی در سراسر جهان است. تحصیل در رشته پرستاری در خارج از کشور می‌تواند راهگشای تجربیات ارزشمندی برای علم‌پزشکی در آینده باشد. آموزش بین‌الملل دانشجویان را از صف متقاضیان کار جداکرده و این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا کار در محیط‌های جدید و ناشناخته را تجربه‌ و کلیه تجربیات لازم برای یک پرستار حرفه‌ای و موفق را کسب‌کنند.

۸. علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

تحصیل در رشته علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات در خارج از کشور هزاران زبان در سراسر کره‌زمین تکلم‌می‌شوند ولی زبان کامپیوترها و اعجازات تکنولوژی که توسط آن‌ها تولید‌ می‌شود می‌تواند خلائی را پر‌کند که زبان‌های رایج از انجام آن ناتوان هستند. با پیشرفت سریع و روزافزون تکنولوژی بویژه در دهه‌های اخیر در جهان، کشورهای بسیاری اقدام به مبادله، دریافت و پیاده‌سازی سیستم‌های جدید کامپیوتری کرده و این مسئله نیاز به تربیت متخصصان بین‌المللی علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات را قوت‌ بخشیده‌ است.  اما بهترین مقصد برای ادامه تحصیل در این رشته اندکی با سایر رشته‌ها متفاوت است، زیرا این امکان در هر کشوری که کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، وجود‌ دارد. برای دانشجویان انگلیسی زبان، کلاس‌های برنامه‌نویسی جهانی در انگلستان، نیوزلند و بسیاری از نقاط دنیا وجود‌ دارد. علاوه‌ بر‌ این، ژاپن وکره‌جنوبی از جمله معروف‌ترین کشورها برای تحصیل در رشته فناوری اطلاعات محسوب‌ می‌شوند زیرا آن‌ها جزو پیشگامان اختراع در این زمینه هستند. البته، در دنیای تکنولوژی، سخت‌افزار نیز از جایگاه همسانی برخوردار است ولی افراد فعال در این زمینه متفاوتند. باتوجه به‌ وجود شرکت‌های تکنولوژی علاقه‌مند به حضور فعال در بازارهای جهانی، تحصیل در رشته علوم کامپیوتر می‌تواند آینده درخشانی را برای دانشجویان این رشته رقم بزند و آن‌ها را در صدر جایگاه حرفه‌ای و فرهنگی قرار دهد. منبع: goabroad

برچسب‌ها تحصیل در خارج

دیدگاه  

    تبلیغات