تبریز نامزد شهر جهانی فرش در سال 2015 شد

تبریز نامزد شهر جهانی فرش در سال 2015 شد

ساحره چمنی
| یکشنبه, ۱۴ تیر ۹۴ ساعت ۱۸:۰۱

اعضای هیئت رئیسه شورای جهانی صنایع دستی در سفری دو روزه به تبریز پتانسیل‌های این شهر را در حوزه‌ی تولید فرش دستباف ارزیابی و تبریز را به عنوان نامزد شهر جهانی فرش در سال 2015 انتخاب کردند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف تبریز در جریان بازدید اعضای شورای جهانی صنایع دستی از تالار فرش عمارت شهرداری تبریز گفت:

500 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم از این هنر دستی درآمد کسب می‌کنند و یکی از ارزشمندترین و مهمترین هنرهای صنعت تبریز محسوب می‌شود که بیش از 80 درصد ارزش افزوده دارد.

اسماعیل چمنی با بیان اینکه فرش دستبافت تبریز فرشی منحصر به فرد و در دنیا بی‌نظیر است، ادامه داد:

فرش تبریز جایگاهی جهانی دارد و در معرفی تاریخ و فرهنگ این شهر تاثیر بسزایی دارد.

وی با اشاره به پرونده ثبت جهانی فرش دستبافت تبریز گفت:

با همکاری اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی پیگیر پرونده ثبت جهانی فرش دستبافت تبریز هستیم و امیدواریم این پرونده هر چه سریعتر به نتیجه برسد.

وی ادامه داد:

نامگذاری یک روز به نام فرش دستباف در تقویم بسیار مهم و حائز اهمیت است و امیدواریم این موضوع به زودی عملی شود.

چمنی همچنین گفت:

نبود مدیریت واحد در فرش دستبافت تبریز یکی از دیگر مشکلات این عرصه است که مدیریت فرش شهر تبریز باید به صورت واحد اجرا شود که تنها در این صورت در حوزه معرفی و صادرات این اثر برجسته به نتیجه خواهیم رسید.

وی یادآور شد:

هرچند فرش تبریز در سطح جهانی معرفی شده، اما باید به عنوان یک میراث جهانی در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو نیز ثبت شود و این سفر هیئت رئیسه شورای جهانی صنایع دستی به تبریز برای ارزیابی فرش دستبافت، معرفی فرش دستباف تبریز در سطح جهانی را محقق‌تر می‌سازد.

منبع: ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات