از محوطه باستانی سیلک در برابر ساخت و سازهای شهری محافظت می‌شود

از محوطه باستانی سیلک در برابر ساخت و سازهای شهری محافظت می‌شود

ساحره چمنی
| سه شنبه, ۶ مرداد ۹۴ ساعت ۱۱:۰۰
به منظور حفاظت فیزیکی از محوطه‌ی باستانی سیلک کاشان و جلوگیری از انجام ساخت و سازهای بی رویه‌ی شهری، گمانه‌زنی‌های جدید صورت گرفته است.
محسن جاوری سرپرست هیأت گمانه زنی محوطه باستانی سیلک کاشان، یکی دیگر از اهداف این گمانه زنی را حفاظت هرچه بهتر از محدوده از نظر رعایت ضوابط معماری، شهرسازی و حریم منظری و ارتفاعی این محوطه ۷ هزار ساله اعلام کرد. وی گفت:
به دلیل ساخت و سازهای گسترده و معضلات خرده مالکیتی که ۲ دهه اخیر در این منطقه ایجاد شده گمانه زنی در این محوطه در دستور کار قرار گرفت.
از آنجا که محوطه سیلک از دو تپه شمالی و جنوبی تشکیل شده، در جریان انجام عملیات گمانه زنی، تعدادی ابزار سنگی، قطعات سفال و... کشف شده اما یافته شاخصی به دست نیامده است. این باستان شناس ابراز امیدواری کرد با اجرای عملیات تعیین عرصه و پیشنهاد حریم از ادامه ساخت و سازهای غیر مجاز در این محوطه تاریخی با ارزش جلوگیری شود. به گفته‌ی جاوری، پیش از این برای تعیین عرصه خطوطی ترسیم شده بود اما کار مدون و علمی که به لحاظ باستان شناسی قابل تبیین باشد،صورت نگرفته بود. محوطه باستانی سیلک در ضلع جنوب‌غربی کاشان و در سمت راست جاده کاشان به فین قرار دارد و از دو تپهٔ شمالی و جنوبی که در فاصله ۶۰۰ متری یک‌دیگر قرار دارند و دو گورستان تشکیل شده است. این محوطه باستانی که در منطقه فین کاشان واقع شده قدمتی در حدود ۷ هزار سال دارد. گمانه زنی به منظور بازنگری تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه سیلک کاشان که در تاریخ بیست و پنجم خرداد ماه امسال با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شده تا ۲۸ مرداد ادامه دارد. منبع: میراث آریا

برچسب‌ها آثار باستانی

دیدگاه  

    تبلیغات