یادداشت تفاهم لغو روادید با روسیه امضا می‌شود

یادداشت تفاهم لغو روادید با روسیه امضا می‌شود

ساحره چمنی
| دوشنبه, ۵ مرداد ۹۴ ساعت ۲۳:۳۲
به گفته‌ی مدیرکل کنسولی و امور ایرانیان خارج از کشور، به زودی یادداشت تفاهم لغو روادید با روسیه امضا می‌شود.
علی چگنی در جلسه‌ی هم‌اندیشی تورگردانان با مقامات دولتی اعلام کرد:
دولت روسیه باید طرح لغو روادید با ایران را به تصویب مجلس برساند‌، سپس به زودی یادداشت تفاهم در این‌باره امضا می‌شود.
وی درباره‌ی برقراری روادید فرودگاهی برای اتباع عراقی در آینده‌ای نزدیک گفت:
قرار است روادید فرودگاهی در چند فرودگاه دیگر کشور راه‌اندازی شود، بنابراین به زودی جامعه تورگردانان از چندین میلیون گردشگر که به ایران سفر کرده‌اند سخن خواهند گفت.
چگنی با تاکید بر طرح صدور روادید خانوادگی که در دستور وزارت امور خارجه قرار گرفته، افزود:
براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در این طرح ایرانیانی که همسر خارجی دارند،‌ به شرطی که جمعی و با تور سفر کنند‌، می‌توانند با یک‌سوم قیمت روادید ایران را دریافت کنند.
چگنی گفت:
چه ضرورتی دارد همه به کنسول‌گری بروند و درخواست روادید بدهند‌؟ اگر تور مطمئن باشد همان تورگردان می‌تواند این روند را طی کند. چه ضرورتی دارد همه کارها را دستی پیش ببریم می‌توانیم الکترونیکی انجام دهیم.
مدیرکل کنسولی وزارت خارجه گفت:
سامانه اینترنتی برای ردیابی درخواست‌های روادید راه‌اندازی شده است.
وی با اشاره به رفتار برخی کنسول‌گری‌ها با گردشگران که تورگردانان نسبت به آن معترض شده بودند افزود: ما بابت همه مشکلات عذرخواهی می‌کنیم، اگر همکاری تعلل یا کوتاهی کرده و اگر این مانع ایجاد شده، لطفا به ما مراجعه کنید و اطلاع دهید. چگنی گفت:
کشور ما به لطف اهل‌بیت و خون شهدا اکنون جزیره‌ای امن است که باید از این فرصت استفاده کنیم، مخصوصا حالا که امکانات صدور روادید فرودگاهی برای اتباع خارجی به غیر از ۱۰ کشور فراهم شده است. این کشورها هم به دلایل سیاسی و برخورد بدی که با اتباع ایرانی داشتند با توجه به قوانین کشور نمی‌توانند این روادید را بگیرند.
وی همچنین اعلام کرد:
ایران برای لغو روادید هیچ منعی ندارد و اعلام آمادگی می‌کند. چند وقت پیش حتی به کشوری که ۲۰۰ میلیون جمعیت داشت پیشنهاد لغو روادید دادیم. اما آنها اعلام کردند مگر امنیت کشور ما مثل شما است. ما به ارمنستان‌، روسیه‌ و یا حتی برخی کشورهای دیگر این پیشنهاد را داده‌ایم.
این مقام وزارت خارجه اعلام کرد:
تسهیلات روادید فرودگاهی فیروزه نیز به زودی در هیات دولت مصوب خواهد شد.
وی افزود:
ما با یک سوم قیمت روادید ایران، روادید سلامت را صادر می‌کنیم. این فرصت مغتنم فراهم شده و باید از آن استفاده شود.
سفیر پیشین ایران در کوبا اعلام کرد:
آخرین ماموریتم در این کشور بود آنها تا مدت‌ها به گردشگر نگاه امنیتی داشتند، اما ظرف مدت کوتاهی طبق آمارهای غیررسمی چهار و نیم میلیون گردشگر جذب کردند. حتی از منازل شخصی مردم با حداقل قیمت برای پوشش گردشگران بهره‌برداری کردند. ما هم می‌توانیم این کار را انجام دهیم. البته ما اشکال ساختاری هم داریم، بسیاری از گردشگران از نبود هتل و قیمت‌ها گلایه دارند. این مسائل دیگر به روادید ربطی ندارد، باید مسئولان مرتبط برای آن تدبیر بی‌اندیشند.
چگنی درباره محدودیت‌های موجود در وزارت خارجه نیز گفت:
ما در بخش پرسنل با محدودیت زیادی مواجه هستیم، اگر وزارت مسکن و شهرسازی در فرودگاه‌ها کمک کند می‌توان پست‌های ورودی را افزایش داد. حتی در دورترین فرودگاه‌ها اگر به ما امکانات بدهند می‌توانیم روادید فرودگاهی صادر کنیم. از زحمات آنها تشکر می‌کنیم، اما این کافی نیست. همانطور که خودمان را مقصر می‌دانیم.
چگنی گفت:
ما از اینکه فرصت‌ها جلوی چشمان ضایع می‌شود غصه می‌خوریم. سهل‌ترین روش برای درمان بیکاری گردشگری است پس باید به آن توجه کنیم.
به گفته‌ی مدیرکل کنسولی و امور ایرانیان خارج از کشور، به زودی با راه‌اندازی سامانه الکترونیکی روادید و مصوبه هیات دولت درباره روادید فرودگاهی خدمات ایران در بخش صدور روادید دو تا سه برابر افزایش می‌یابد. چگنی همچنین از تورگردانان کشور درخواست کرد انتقادات خود را مستقیم به دفتر وی انتقال دهند تا پیگیری‌های لازم صورت گیرد. منبع: ایسنا

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات