۹ قانون مهم در عکاسی که باید رعایت شوند

سعید میرزاپور
چهار شنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۳۰
۹ قانون مهم در عکاسی که باید رعایت شوند
همان‌طور که چندی پیش Ansel Adams گفت: هیچ قانونی برای عکس‌های عالی وجود ندارد و آن‌ها تنها یک عکس خوب هستند. اما این گفته نیز باعث نشد که صنعت عکاسی از مسیر رشد باز ماند و قوانین جدیدی را برای ثبت تصاویر بهتر مشخص نکند. همراه کجارو باشید تا با قوانین مهم در عکاسی آشنا شویم.

مقاله مرتبط:

ده تکنیک مهم دوربین عکاسی برای مبتدیان راهنمای عکاسی پرتره پاییزی عکاسی خلاقانه از نوزادان عکاسی هنری چیست و چطور انجام می‌شود ۴۴ نکته ضروری در عکاسی دیجیتال(بخش چهارم) حتما با قانون یک‌سوم آشنا هستید. این قانون باعث می‌شود که سوژه در بخش مناسبی از تصویر قرار گیرد و نتیجه به‌عمل آمده نیز جالب‌تر باشد. از طریق این قانون، دیگر پس‌زمینه چندان به چشم نمی‌آید و باعث می‌شود که حواس فرد از سوژه منحرف نشود. نگهداشتن افق مستقیم و تنظیم سرعت شاتر مناسب با فاصله کانونی، قوانینی هستند که باعث می‌شوند تصویر نهایی شارپ و عالی باشد. قوانین و دستور‌العمل‌های بسیار زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند افراد تازه‌وارد بتوانند هر چه راحت‌تر عکاسی را یاد بگیرند. در این مقاله ۹ قانون و روش عکاسی گنجانده شده است که به احتمال زیاد می‌تواند راهنمای عکاسان تازه‌وارد باشد. اما توجه داشته باشید که برای حرفه‌ای بودن کافی نیستند.

۱- قانون یک‌سوم را فراموش نکنید

عکاسی در شهر قانون یک‌سوم روشی ساده و مناسب برای عکاسی از سوژه است که از طریق آن سوژه در موقعیت مناسبی از کادر قرار می‌گیرد. این قانون کمک می‌کند افراد تازه‌کار یاد بگیرند که چگونه می‌توان در تصاویر، بالانس و تعادل را رعایت کرد. رعایت قانون یک‌سوم کار نسبتا ساده‌ای است و باعث می‌شود که سوژه، موضوع اصلی تصویر باشد و ذهن عکاس به بخش‌های دیگر منحرف نشود. اما باید توجه داشت که استفاده‌ی زیاد از این روش باعث می‌شود که اغلبِ تصاویر شما شبیه به یکدیگر و هم‌وزن باشند. برای مثال زمانی که به‌ نظر شما قرار دادن سوژه در وسط کادر می‌تواند جالب‌تر باشد، بهتر است که به حرف ذهن‌تان گوش کنید و بیخیال قانون یک‌سوم شوید. گاهی‌اوقات قرار دادن سوژه در یک گوشه از تصویر نیز می‌‌تواند هیجان‌انگیز باشد.

۲- تنها تجهیزات مورد نیازتان را خریداری کنید

عکاسی در محیط باز فروشندگان دوربین و لوازم‌جانبی آن اغلب سعی دارند تا افراد را نیازمند به تجهیزات مختلف نشان دهند و از این طریق فروش بیشتری داشته باشند؛ اما توجه داشته باشید که هر عکاسی براساس تصاویری که می‌خواهد ثبت کند، به تجهیزات مربوط به آن نیازمند است و خرید تجهیزات اضافی عملا باعث هدر رفت پول می‌شود. برای مثال بسیاری از عکاسان اقدام به خرید لنز‌های مختلف می‌کنند که پول زیادی را نیز بابت آن‌ها می‌پردازند، اما نه تنها نتیجه بهتری در تصاویر دیده نمی‌شود، بلکه این کار باعث افزایش وزن دوربین نیز خواهد شد.

۳- تا زمانی که به خانه نرسیدید، دوربین را در کیفش قرار ندهید

عکاسی از طبیعت عکاسی معروف نیکون با نام Joe McNally می‌گوید:
تا زمانی که محل مورد نظر را ترک نکرده‌اید، دوربین را در کیفش قرار ندهید.
همان‌طور که می‌دانید، عکاسی ثبت لحظه‌هاست و یک تغییر نور جالب و یا اقدامی غیر معمول توسط حیوانات یا انسان‌ها تنها چند ثانیه طول می‌کشد. در صورتی که دوربین خود را در کیفش قرار داده باشید، در این صورت تا خارج کردن آن از کیف و آماده کردنش، سوژه مورد نظر از دست رفته است. همچنین بهتر است تنها زمانی محل عکاسی را ترک کنید که فکر می‌کنید در عکاسی از سوژه‌ها و نور‌های مختلف زیاده‌روی کرده‌اید و تمام مناظر را شکار کرده‌اید. شاید جالب باشد که بدانید زمانی که همه افراد به خانه خود باز می‌گردند، بهترین زمانی است که می‌‌توانید تصاویر عالی و منحصربه‌فرد را ثبت کنید.

۴- تجهیزات زیادی را با خود به محل عکاسی نبرید

تجهیزات دوربین بهتر است که قبل از رفتن به محل عکاسی، ابتدا لوازم مورد نیازتان را شناسایی کنید. بردن تمام تجهیزات عکاسی به محل باعث می‌شود که کوله‌پشتی بسیار سنگین شود. توجه داشته باشید که زمان آماده شدن عکاس برای ثبت یک تصویر، خود مسئله مهمی است و به همین دلیل باید سریع دست به کار شوید و اقدام به عکاسی از سوژه خود کنید. نصب تجهیزات اضافه برای ثبت یک تصویر می‌تواند باعث از دست رفتن سوژه شود.

۵- دوربین نیازمند تنظیم مجدد است

عکاسی از سوژه سعی کنید همیشه بعد از تغییر حالت‌های دوربین خود، آن را بررسی کنید و یا به تنظیمات اولیه بازگردانید. با انجام ندادن این کار ممکن است اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی در تصاویر شما رخ دهد یا لحظه‌های زیادی را از دست دهید. برای مثال، در نتیجه‌ی فراموش کردن تنظیم مجدد میزان نوردهی، ممکن است تصویر بعد، بسیار پرنور یا تاریک ثبت شود. این ایده خوبی است که دوربین خود را همیشه به تنظیمات اولیه بازگردانید. انجام چنین کاری باعث می‌شود که بدانید تنظیمات دوربین‌تان در چه حالتی است و در این صورت می‌توانید بسیار سریع، اقدام به عکاسی از سوژه خود کنید. برای مثال، بسیاری از عکاسان دیافراگم را در حالت نسبتا باز قرار می‌دهند و حالت اندازه‌گیری شرایط را نیز فعال می‌کنند. سپس در حالت فوکوس و ISO خودکار و میزان سفیدی پیش‌فرض، اقدام به ثبت یک تصویر می‌کنند تا به عملکرد عادی دوربین‌شان پی ببرند.

۶- قانون قرارگیری در مکان مناسب

عکاسی از طبیعت قرارگیری عکاس در مکان مناسب، یکی از اصلی‌ترین قوانینی است که می‌تواند عکاسان را در ثبت تصاویر زیباتر یاری کند. برای مثال قرار گرفتن در زیر سوژه، باعث می‌شود نور خورشید نیز حس و حال خاصی به تصویر ببخشد. اما اگر عکاس در مکان مناسبی برای عکاسی از سوژه قرار نگیرد، در این صورت (اغلب) هیچ پدیده‌ای نمی‌تواند تصویر ثبت‌شده را خارق‌العاده کند.

۷- گاهی در دست گرفتن دوربین بهتر از سه‌پایه است

عکاسی از طبیعت سه‌پایه دوربین یکی از لوازم ضروری برای عکاسی است اما این سه‌پایه‌ها نیز در هر شرایطی نمی‌توانند باعث ثبت بهترین تصویر شوند. زیرا استفاده از سه‌پایه باعث می‌شود عکس‌العمل آرام‌تری داشته باشید و در ترکیب‌بندی و انتخاب کادر با احتیاط بیشتری عمل کنید. در این شرایط، این‌گونه در دست گرفتن دوربین می‌‌تواند نتایج بهتری داشته باشد. البته در زمانی که تصمیم دارید از یک منظره (Landscape) عکاسی کنید، استفاده از سه‌پایه انتخاب بهتری است و از این طریق می‌توانید بهترین شرایط را برای عکاسی به دست آورید. انتخاب زاویه مناسب و ارتفاع، از طریق سه‌پایه ساده‌تر است و نتیجه بهتری خواهد داشت.

۸- قانون فرمت‌کردن حافظه

کارت حافظه دوربین عکاسان بهتر است هر چه سریع‌تر، تصاویر و ویدیو‌های موجود در دوربین را به کامپیوتر انتقال دهند و کارت‌حافظه را فرمت کنند تا برای عکاسی بعدی آماده باشد. این موضوع در خصوص افرادی که به‌طور مرتب عکاسی نمی‌کنند، کاربردی‌تر و ساده‌تر است. البته پاک کردن برخی از تصاویر موجود در دوربین که مناسب و جالب نیستند نیز اهمیت زیادی دارد. زیرا فضای ذخیره‌سازی یکی از مهم‌ترین قوانین در عکاسی است.

۹- قانون تهیه فایل پشتیبان

فایل پشتیبان در دنیای دیجیتالی فعلی، بک‌آپ‌گیری یا همان تهیه فایل پشتیبان یکی از نکات مهم است که هر عکاسی باید به آن توجه کند. تهیه فایل پشتیبان برای عکاسان دیجیتال بسیار مهم است و در این خصوص باید ۳ قانون را مد نظر قرار داد: ۳: سه کپی (رونوشت) از تصاویر دیجیتالی خود تهیه کنید. (یک نسخه برای مجموعه و دو نسخه به عنوان فایل پشتیبان) ۲: دو کپی را در مکان‌های متفاوت ذخیره کنید. (ذخیره کردن در هارد و سرویس‌های آنلاین یا رسانه‌های نوری نظیر CD) ۱- یکی از این کپی‌ها را به‌ خوبی نگهداری کنید. اگر این سه قانون را رعایت نکنید، ممکن است که تصاویرتان را از دست بدهید و در این صورت مجبور خواهید بود از ابتدا شروع کنید. همان‌طور که در این مقاله از کجارو مطالعه کردید، با ۹ قانون مهم در عکاسی آشنا شدیم. شما چه قوانینی را در عکاسی خود رعایت می‌کنید؟ تجربیات خود را با ما و کاربران کجارو در میان بگذارید. منبع: digitalcameraworld

دیدگاه  

    تبلیغات