۱۲ آیین عاشورایی استان‌های ایران ثبت ملی شدند

مینا داودی
یکشنبه، ۲۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
۱۲ آیین عاشورایی استان‌های ایران ثبت ملی شدند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی آثار به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی کشور تحت عنوان آیین‌های عاشورایی محرم را ۱۲ میراث معنوی عنوان کرد.

سیدمحمد حسینی گفت:

تعزیه سیار اراک، وفس و گرکان، تعزیه تفرش، آئین نخل‌گردانی شهرهای خمین، تفرش و نراق، مراسم علم‌گردانی روستاهای هزاوه و عزالدین، آئین علم‌بران تفرش و نخل بران منطقه ترخوران تفرش، همچنین مراسم چغچغه‌زنی روستای انجدان از جمله آئین‌های عاشورایی استان مرکزی هستند که در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند.

وی افزود:

یکی از آئین‌های ویژه ماه محرم در استان مرکزی علم‌گردانی روستای هزاوه است که در میان حضور پرشور مردم از روز اول تا دهم محرم در این روستا برگزار می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی تصریح کرد:

آیین مذهبی علم‌گردانی توسط هیات سادات روستای هزاوه اجرا می‌شود. این مراسم با بیرون آوردن علم از محل نگهداری آن در امامزاده احمد(ع) روستای هزاوه در شب اول ماه محرم آغاز می‌شود.

حسینی بیان کرد:

عزاداران هیات سادات روستای هزاوه همگی با لباس‌های مشکی و شال‌های سبز در این آیین شرکت می‌کنند و علم عاشورا را به عنوان نماد رشادت علمدار کربلا در روز اول محرم آذین کرده و در میان سینه‌زنان عزادار در بین محله‌های روستا به حرکت در می‌آورند.

وی با بیان اینکه در این مراسم، عَلَم به تک‌تک خانه‌ها برده می‌شود، افزود:

مردم نذورات خود را به علمدار برای کمک به هیات داده و دستمالی به علم می‌بندند و کسانی که مشکل یا حاجتی دارند، دستمالی از آن باز می‌کنند.

به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، این عَلَم در روزهای اول و دوم محرم در محله طره‌زار، روزهای پنجم و ششم در محله سر آسیاب، روز هفتم در محله‌های پایین و میان روستا و در روز نهم محرم در محله‌های دیگر روستا به حرکت درمی‌آید و هنگام علم گردانی هزاوه توسط هیات سادات مردم محله‌های مختلف گوسفند و گاو قربانی کرده و به عزاداران این هیات نذری می‌دهند. حسینی بیان کرد:

آیین مذهبی عَلَم‌گردانی در روز عاشورا در هزاوه با بردن آن به تپه‌ای موسوم به مبارک و عزاداری و سینه‌زنی ادامه یافته و علم در میان سوگ و ماتم، دوباره به امامزاده احمد(ع) هزاوه برگردانده می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی یادآور شد:

عزاداری و سوگواری های مرسوم در مناطق مختلف ایران در ماه های محرم و صفر که برگرفته از اعتقادات و باورهای شیعیان ایران است، مخاطبان بسیاری را از فرهنگ های مختلف به خود جذب کرده است.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط:

    دیدگاه