پنه‌لوپه‌ها تا سه هفته دیگر مهمان ایران هستند

تیم کجارو | پنجشنبه, ۳ دی ۹۴ ساعت ۱۶:۰۱

پنه‌لوپه‌های غمگین و عاشق تا سه هفته‌ی دیگر مهمان ایران هستند و پس از آن چهار مجسمه‌ی این بانوی غمگین به خانه‌های اصلی خود بازمی‌گردند.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، چهار ماه پیش و در روزهای ابتدایی هفته گردشگری چهار مجسمه «پنه‌لوپه» از ایتالیا به ایران وارد شدند و در قراری چهار ماهه در بخش گالری موزه‌ی ملی ایران به نمایش درآمدند و حالا روزهای پایانی نمایش «پنه‌لوپه‌ها» در ایران است.

جبرئیل نوکنده، مدیرکل موزه‌ی ملی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا اظهار کرد: با توجه به زمان صدور ویزای همکاران‌مان در ایتالیا که هفته آینده مشخص می‌شود، این نمایشگاه برپاست که احتمالا هفته‌ی سوم دی ماه خواهد بود.

وی برگزاری نمایشگاهی از آثار غیرایرانی در موزه‌ی ملی ایران را یک تجربه‌ی خوب برای ایران و به‌خصوص موزه‌ی ملی ایران دانست و افزود: در حال حاضر کشورهای زیادی در دنیا از جمله مکزیک علاقه‌مند به نمایش آثار با ارزش خود در موزه‌ی ملی ایران هستند. که تاکنون صحبت‌هایی نیز در این زمینه انجام شده است.

او برگزاری این نوع نمایشگاه‌ها را برقراری روابط دو طرفه و به نوعی آغاز گفت‌و‌گوی تمدن‌ها بیان کرد.

این باستان‌شناس با تاکید بر پایبند بودن کشور ایتالیا نسبت به انجام همه‌ی تعهدات خود برای نمایش این مجسمه‌ها از جمله پرداخت بیمه،‌ بسته‌بندی و حمل‌ونقل آن‌ها گفت: تا امروز و بر اساس تفاهم‌نامه‌ی امضا شده همه‌ی تعهدات به‌صورت دو طرفه انجام شده‌اند. ایران نیز ضوابط امنیتی حفاظتی در زمان انتقال، بسته‌بندی و حضور نماینده و جمع‌دار، استانداردهای متعهد شده برای حفاظت در نمایش وتعداد ورود گردشگران در هر دوره‌ی بازدید را رعایت کرده است.

وی اما آماری از تعداد بازدیدکنندگان از این مجسمه‌ها از زمان آغاز نمایش تا امروز به خاطر نداشت.

مدیر کل موزه‌ی ملی ایران همچنین درباره‌ی احتمال نمایش مجدد «پنه‌لوپه»ی ایرانی در موزه‌ی ملی ایران و پس از پایان این نمایشگاه به ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر بازنگری اشیای نمایشی موزه‌ی ایران باستان در موزه‌ی ملی ایران در دست انجام است. مشاورین تهیه کننده‌ی این طرح نیز قرار است امکان حضور دوباره‌ی «پنه‌لوپه» در میان آثار موزه‌ای را بررسی کنند.

وی ادامه داد: قرار است اوایل هفته‌ی آینده جلسه‌ای با مشاوران طرح داشته باشیم و امکان نمایش موقت «پنه لوپه» را در میان اشیای نمایشگاهی بررسی کنیم.

نوکنده همچنین از برگزاری مراسم رونمائی از کتاب «پژوهش‌های پنه‌لوپه» توسط محققان ایرانی و ایتالیایی متخصص این حوزه صبح امروز (چهارشنبه ۲ دی) در موزه‌ی ملی ایران خبر داد.

به گزارش ایسنا، البته این یکی از این مجسمه‌ها متعلق به ایران است که از ۱۸ اردیبهشت با سه «پنه‌لوپه»‌ ایتالیایی در بنیاد «پرادا» میلان به نمایش درآمده است. بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که‌ به امضای مسئولان موزه‌ی ملی ایران و بنیاد «پرادا» در میلان رسیده بود، این مجسمه‌ها پس از پایان مدت زمان نمایش در میلان، از ۳۱ شهریور برای نمایش به

ایران وارد شدند تا ۴ ماه در ایران به نمایش درآیند .

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات