انتخاب اصفهان به عنوان شهر خلاق جهان

انتخاب اصفهان به عنوان شهر خلاق جهان

تیم  کجارو
| یکشنبه, ۲۲ آذر ۹۴ ساعت ۱۰:۰۰

کلانشهر اصفهان از سوی یونسکو به عنوان شهر خلاق انتخاب شد و به جمع شهرهای خلاق جهان پیوست.

اصفهان به عنوان شهر خلاق جهان انتخاب شد. مهدی جمالی نژاد شهردار اصفهان با اعلام این خبر گفت:

اصفهان نخستین شهر ایرانی است که به شبکه شهرهای خلاق جهان زیر نظر یونسکو پیوسته است.

شبکه جهانی شهرهای خلاق، معتبرترین شبکه جهانی است که از سوی یونسکو تشکیل شده و اصفهان به لحاظ برخورداری از صنایع دستی و هنرهای مردمی به عنوان عضو رسمی این شبکه انتخاب شده است . برخورداری از قابلیت‌های بالا در عرصه فرهنگ و هنر از شاخصه‌های شهرهای خلاق است و این بدان معنا است که بستر مناسب و قابلیت توسعه پایدار از ویژگی‌های شهر اصفهان است. شهردار اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان در مدیریت شهری، به دنبال تغییر نگاه به شهر از رویکردی کالبدی به نگاهی خلاق است اعلام کرد:

همانگونه که در بیانیه یونسکو آمده است، خلاقیت به عنوان موتور محرک توسعه پایدار شهری به همراه مشارکت اجتماعی و چالاکی فرهنگی می‌تواند آینده‌ای متعالی برای شهر را به ارمغان آورد، لذا مدیریت شهری با پیگیری ثبت اصفهان در شبکه جهانی شهرهای خلاق و همچنین ایجاد مرکز خلاقیت و نوآوری در شهرداری اصفهان، نخستین گام‌های موثر را در این عرصه برداشته است.

شهردار اصفهان ضمن تشکر از تمامی کسانی که که در مسیر ثبت جهانی اصفهان تلاش داشته اند، گفت:

بزودی برنامه‌های مدیریت شهری برای این رخداد مهم جهانی اعلام می شود.

براساس استانداردهای یونسکو شهر خلاق، شهری است که از نوآوری و توانمندی های شهروندان در توسعه پایدار شهری استفاده می‌کند. شبکه شهرهای خلاق در سال ۲۰۰۴ توسط یونسکو پایه گذاری شد و خلاقیت مردم را در کنار صنایع دستی، معماری و طراحی، رسانه، موسیقی و غذا به عنوان شاخصه‌های شهر خلاق اعلام کرد. شهر خلاق جایی است که هنر و تنوع فرهنگی بدلیل اهمیت و توانایی خاص آن مورد تشویق قرار می‌گیرد و افراد می‌توانند در زندگی روزمره خود از فعالیت‌های خلاق بهره ببرند. ایده شهر خلاق مبحثی جدید و مورد توجه در حوزه مطالعات شهری و به ویژه مدیریت شهری است و بر بهتر شدن محیط زندگی و ارتقای کیفیت زندگی به واسطه تفکرات نو شهروندان تأکید دارد. این ایده گسترده دید و اندیشه مدیران، برنامه ریزان و شهرسازان را وسعت داده و به تنوع علایق و عقاید در پهنه شهر احترام می‌گذارد. همچنین ایجاد شهرهای خلاق باعث رونق و شکوفایی حیات شهری می‌گردد که این خود سطح مناسبات یک شهر را در پیوند با سایر شهرها در مقیاس ملی و فراملی گسترش می‌دهد. ارکان شهر خلاق شامل مردم، بنگاه‌های اقتصادی، فضاها، پیوندها و چشم اندازها است که توجه به این ارکان برای ایجاد و توسعه شهرهای خلاق در آینده حیاتی است. در تجزیه و تحلیل خلاقیت‌های شهری چهار اصل انعطاف پذیری، ابتکار، خطرپذیری و رهبری به عنوان شاخص‌های شهر خلاق مورد توجه قرار می‌گیرد. یونسکو شبکه شهرهای خلاق را با هدف کمک به بازیابی پتانسیل های اقتصادی، اجتماعی و خلاق صنایع فرهنگی که بوسیله هنرمندان محلی برپا می شد، دایر کرد تا بتوانند یونسکو را در هدف تنوع فرهنگی اش به نتیجه برساند. این شبکه متشکل از هفت زمینه بوده و هر شهر با توجه به انرژی و ظرفیتی که به صنعت خلاقانه اختصاص می‌دهد، اولویت خود را براساس ادبیات، سینما، موسیقی، مهارت و هنر فولکلور (هنرها و صنایع دستی)، طراحی، هنرهای رسانه‌ای (توسعه فرهنگی و صنایع خلاق) و تغذیه برنامه‌ریزی می‌کند. منبع: ایرنا

دیدگاه  

    تبلیغات