۱۰ دلیل برای سفر با قطار

سعید میرزاپور
پنجشنبه، ۱۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۳۰
۱۰ دلیل برای سفر با قطار

سفر از طریق قطار یکی از روش‌های محبوب و البته متداول در اروپا و جهان است که اغلب قشر‌های جامعه از آن استفاده می‌کنند. این موضوع در خصوص آمریکا نیز صادق است و مردم آن با قطار رابطه خوبی دارند. در سال مالی گذشته، حدود ۳۱.۶ میلیون مسافر از طریق قطار در سرتاسر این کشور جا‌به‌جا شدند و البته این میزان، یک رکورد برای صنعت حمل و نقل ریلی در این کشور بود.

با وجود اینکه شرایط اقتصادی در جهان جو مناسبی ندارد، سفر از طریق قطار برای بسیاری از افراد و مردمی که سعی دارند در هزینه‌های خود صرفه جویی کنند، بسیار مناسب است. البته مناظر زیبایی نیز در مسیر قطار‌ها وجود دارد که برای مسافران جالب هستند. با این اوصاف اگر همچنان نیاز به دلایل بیشتری برای قانع شدن در خصوص استفاده از قطار برای سفر‌هایتان دارید، بهتر است در ادامه همراه کجارو باشید تا با ۱۰ دلیل برای سفر با قطار آشنا شویم.

railway-1

۱- قیمت پایین

بدون شک قطار نسبت به هواپیما انتخاب اقتصادی‌تری  است. این موضوع در خصوص سفر‌هایی با فاصله نسبتا کم و به ویژه در خطوط برقی-ریلی شمال شرقی آمریکا بیشتر صادق است. زیرا این خطوط‌‌ ریلی بسیار سریع هستند و قطار‌های زیادی نیز در این مسیر وجود دارند. با وجود اینکه در زمینه قیمت در برخی بخش‌ها نرخ قیمت بین قطار و هواپیما رقابتی و نزدیک به یکدیگر است (هزینه استفاده از قطار بین نیویورک و بوستون ۱۰۴ دلار (۴۰۶,۷۲۸ تومان) است و این میزان در هواپیما ۱۰۸ دلار (۳۲۳۵۰۳ تومان) است، اما در بسیاری از موارد فاصله زیادی بین این دو وجود دارد و برای مثال هزینه حمل و نقل از طریق قطار برای رفت و برگشت در مسیر نیویورک و Montreal حدود ۱۳۴ دلار (۵۲۴,۰۵۴ تومان) است که قیمت این مسیر با ارزان‌ترین سفر هوایی به ۲۹۴ دلار (۱,۱۴۹,۷۹۰تومان) می‌رسد. ایران نیز یکی از کشور‌هایی است که در آن نرخ بلیط هواپیما و قطار تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند. البته باید بدین‌نکته نیز توجه داشت که سفر با قطار زمان زیادی را نسبت به هواپیما به خود اختصاص می‌دهد. اما برای مسافرانی که می‌خواهند در هزینه‌هایشان صرفه‌جویی کنند، قطار انتخاب بسیار خوبی است. در هر حال سفر به‌صرفه و مناسب است و مسیر‌های ریلی نیز اغلب خوش‌منظره هستند.

train-interior-1stClass

۲- هزینه‌های ثابت

هر فردی که از طریق هواپیما سفر زیادی داشته باشد، حتما می‌داند که هزینه‌های این سفر‌ها بسیار متغیر هستند و گاهی باعث رنجش مسافران می‌شوند و البته فعلا نیز توضیح مناسبی در خصوص اینکه چرا یک بلیط گاهی قیمت بسیار بالاتری دارد و گاهی عادی است، وجود ندارد. البته توجه داشته باشید که در ایران نرخ هواپیما‌ها ثابت است اما در مقابل شاهد افزایش این نرخ‌ها هستیم.

europe-night-train

۳- انعطاف‌پذیری

با وجود اینکه برای سفر از طریق قطار در مسیر‌های طولانی باید پیش از آن بلیط را رزور کنید، اما در خصوص سفر‌هایی با مسیر کوتاه همیشه می‌توانید به‌ صورت مستقیم وارد عمل شوید. مسافران برای سفر‌ در مسیر‌های کوتاه می‌توانند در همان روز در ایستگاه حضور یابند و با خرید یک بلیط، اقدام به سفر کنند. البته نیاز به پرداخت مبلغ بیشتر از نرخ ثابت برای اینکه بلیط دقیقه آخری خرید کرده‌اید نیز وجود ندارد. این موضوع در ایران نیز تاحدودی صادق است و مسافران می‌توانند از طریق سایت رجا و یا ایستگاه‌های راه‌آهن اقدام به خرید بلیط برای سفر‌های سریع خود بکنند.

train-station

۴- حمل چمدان‌های بیشتر

در حال حاضر اغلب مسیر‌های هوایی هزینه‌ای اضافی را برای حمل بار بیشتر دریافت می‌کنند. اما این سیاست در قطار تاحدودی منصفانه‌تر است و مسافران می‌توانند وسایل نسبتا زیادی را با خود به قطار ببرند. از طریق شرکت Amtrak (شرکتی که در خصوص خدمات ریلی فعالیت می‌کند، همانند رجا) مسافران می‌توانند تا ۲ ساک را با خود به قطار ببرند که محدودیت وزنی هر کدام از آن‌ها نیز حدود ۲۲ کیلوگرم است. برای حمل ساک‌های بیشتر باید برای هر ساک ۲۰ دلار (۷۸,۲۱۷ تومان) پرداخت کرد. شرکت حمل و نقل Amtrak برای مسیر‌های کوتاه امکان حمل ۹۰ کیلوگرم وسیله را نیز به همراه وسایل شخصی مسافر می‌دهد. البته انجام این کار نیز هیچ هزینه‌ای برای مسافران ندارد. باید توجه کرد که چنین کاری را به سادگی نمی‌توان در خطوط‌ هوایی انجام داد.

۵- سفر با خیالی راحت

شرایطی را تصور کنید که قصد سفر با هواپیما را دارید. برای انجام این کار باید در صف‌های طولانی بازرسی منتظر بمانید و سپس کفش‌های خود را برای انجام بررسی در بیاورید. عبور از گیت‌های امنیتی و مشکلاتی که در خصوص مایعات و ژل‌ها وجود دارد، تمام مواردی هستند که باعث رنجش مسافر می‌شوند. اما در دنیای قطار‌ها چنین شرایطی وجود ندارد. برخلاف قوانین فرودگاه که مسافر باید ۲ ساعت پیش از پرواز در محل حضور یابد، می‌توان تنها نیم‌ساعت قبل از حرکت قطار وارد ایستگاه شد و رسیدن به سکوی ایستگاه نیز کار بسیار ساده‌ای است. البته بررسی‌های سختگیرانه‌ای همچون فرودگاه‌ها نیز در قطار صورت نمی‌گیرد.

train-interior-1stClass-1

۶- دسترسی ساده

برخلاف فرودگاه‌ها، بیشتر ایستگاه‌های قطار در بخش‌های شهری و گاهی مرکز شهر قرار گرفته‌اند. مسافران به سادگی می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشید و نیازی نیست که همچون فرودگاه‌ها، از تاکسی‌های گران‌قیمت فرودگاهی استفاده کنید.

۷- سازگار با محیط زیست

قطار‌ها نسبت به هواپیما و اتومبیل، مصرف انرژی بسیار پایین‌تری برای هر نفر دارند و همین موضوع باعث شده است که با محیط زیست سازگاری زیادی داشته باشد. انتشار گاز کربن از قطار نیز بسیار کمتر از هواپیما محیط زیست را تخریب می‌کند و دلیل این موضوع به عدم انتشار مستقیم گاز‌های گلخانه‌ای به اتمسفر مربوط می‌شود. قیمت سوخت قطار نیز مناسب‌تر است و همین قیمت پایین سوخت، باعث شده که قطار در کشور‌هایی با اقتصاد ضعیف نیز محبوب باشد.

Russian-High-Speed-Train-Velaro-RUS

۸- حس و حالی سنتی

در بسیاری از داستان‌ها و فیلم‌های قدیمی قطار یکی از وسایلی است که برای حمل و نقل استفاده می‌شود. در حال حاضر نیز به همین دلیل قطار بین مردم محبوبیت زیادی دارد و در کنار هزینه‌ها، حس و حال خوبی را برای آن‌ها به وجود می‌آورد و مخصوصا کودکان یکی از عاشقان قطار هستند. در مسیر‌های طولانی که مجبور هستید چندین شب را در قطار بمانید، صحبت با هم‌قطاری‌ها و انجام دادن کار‌های مختلف نظیر شطرنج بازی کردن، جک گفتن و موارد مشابه می‌تواند جالب باشد و در مقابل از خستگی جلوگیری کند. البته تماشا کردن مناظر طبیعت نیز دوست‌داشتنی است.

۹- راحت و آرامش‌بخش

train-bed

هواپیما‌ها و اتوبوس‌ها اغلب صندلی‌های کوچکی دارند و در مسیر‌های طولانی بسیار خسته‌کننده هستند، اما در شرایط این چنینی، قطار یک راه نجات بسیار عالی است. در قطار می‌توانید بنشینید، دراز بکشید و راه بروید. قطار یکی از امن‌ترین و راحت‌ترین وسایل حمل و نقل است و مسافران فضای پای بسیار زیادی نسبت به اتوبوس، خودرو و هواپیما دارند.

۱۰- فراتر از حمل و نقل

railway

برخلاف هواپیما که خیلی سریع مسافران را از نقطه الف به نقطه ب می‌رساند و تقریبا مسافران جز ابرها نمی‌توانند چیز دیگری را ببنند، در قطار مسافر می‌تواند به تماشای زیبایی‌های کره زمین بپردازد. به دلیل اینکه ریل‌های قطار از بخش‌های مختلف زمین عبور می‌کنند، تماشا کردن منظره‌ها بسیار هیجان‌انگیز است. کوه‌ها، رودخانه‌ها، پل‌های بزرگی که روی رودخانه قرار گرفته‌اند و جنگل‌ها، مواردی هستند که یک قطار می‌تواند از آن‌ها عبور کند. همان‌طور که در این مقاله از کجارو مطالعه کردید، با ۱۰ دلیل برای سفر از طریق قطار آشنا شدیم. بسیاری از ما خاطرات شیرینی از سفر با قطار در دوران بچگی داریم. این خاطرات شیرین را با ما و کاربران کجارو از طریق بخش دیدگاه‌ها در میان بگذارید.

برچسب‌ها قطار

دیدگاه