۵ اشتباهی که دانشجویان هنگام تحصیل در فرانسه مرتکب می‌شوند

هانیه احمدی
پنجشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۰
۵ اشتباهی که دانشجویان هنگام تحصیل در فرانسه مرتکب می‌شوند
هرساله میلیون‌ها گردشگر از فرانسه دیدن می‌کنند. به دیدن برج بی نظیر ایفل ، کلیسای زیبای نوتردام و دیگر مناطقی که در کارت پستال‌ها دیده‌اند می‌شتابند . اما شما یک گردشگر نیستید، شما قرار است که به عنوان یک دانشجو در این کشور مشغول به تحصیل شوید و این کشور قرار است خانه‌ی دوم شما شود پس وضعیت‌تان متفاوت خواهد بود. حتی اگر برای مدت کوتاهی هم قصد تحصیل دارید می‌توانید یک تجربه‌ی بیادماندنی برای خود رقم بزنید، به شرط آنکه این ۵ اشتباهی را که اغلب دانشجویان در زمان تحصیل در این کشور مرتکب می‌شوند را تکرار نکنید. با کجارو همراه باشید تا در ادامه این اشتباهات را برایتان بازگو کنیم:

۵ . چمدان‌ها را پر می‌کنند

lyon-copyright-french-moments-presqu-ile-34 یکی از مواردی که باید به طور جدی از آن خودداری کنید، پرکردن چمدان‌ها و آوردن بار زیاد به همراه خود است. زمانی که شما برای تحصیل در یک کشور دیگر آماده می‌شوید، به احتمال فراوان می‌خواهید که تمامی محصولات آرایشی و بهداشتی، ۴۷ دست لباس مورد علاقه‌تان و تمامی عطرها و اسپری‌های خود را آن هم برای مصرف ۶ سال به همراه بیاورید، اما دست نگه دارید! اگر شما تمامی این وسایل را بیاورید حتما پشیمان خواهید شد. نه تنها به خاطر اینکه سیستم قطار پاریس یک دخمه‌ی پر پیچ و خم با پله‌های فراوان و یک راهروی طولانی است یا اینکه چون مجبورید چمدان‌های سنگین خود را در قطار از این سو به آن سو بکشید و سپس در یک قفسه‌ی کوچک در بالای سرتان جا دهید، خیر! این دلایل اصلی نیستند بلکه حقیقت این است که زمانی که شما به فرانسه می‌آیید واقعا نیاز ندارید که این همه وسیله را با خود حمل کنید. اگر شما برای ۶ هفته به این کشور می‌آیید یا برای ۶ ماه فرقی ندارد، باید با دقت و فکر بار خود را ببندید و از آوردن بار اضافی اجتناب کنید. چنانچه به وسیله‌ای نیاز داشتید که همراه خود نیاوردید هیچ اشکالی ندارد شما می‌توانید آن را به راحتی درهمین جا تهیه کنید. گاهی اوقات وسایلی که در این کشور یافت می‌شود از کالاهای کشور خودتان کیفیت بهتری دارد، گاهی ارزان‌تر از کشورتان است و البته گاهی هم بهتر و هم ارزان‌تر هستند. همچنین در داروخانه‌های فرانسوی چیزهای فوق العاده‌ای را خواهید یافت از جمله صابون‌های زیبا، محصولات محافظ پوست بی نظیر و حتی عطرها. اگر هم به لباس نیاز دارید، حراج‌های زمستانی و تابستانی فرانسه که هر ساله در ژانویه و جولای برگزار می‌شوند گزینه‌های مناسبی خواهند بود. حتی اگر موفق به خرید در این حراج‌ها نشدید باز هم مطمئن باشید خرید در فرانسه تجربه‌ی خوبی خواهد بود. نکته‌ی آخر اینکه علاقه‌مندان به کره‌ی بادام زمینی اصلا لازم نیست برای مصرف یکسالشان کره به همراه خود بیاورند بلکه با یک بار خوردن Nutella محصولات دیگر را فراموش خواهند کرد.

۴.هزینه‌ها را کامل پرداخت می‌کنند Untitled-2

فرانسوی‌ها دانشجویان را خیلی دوست دارند. اگرچه ممکن است با این ابراز علاقه بخواهند کشور وفرهنگشان را به رخ بکشند، اما با تمامی این‌ها، در واقع این رفتاها بدین معناست که آنها می‌خواهند تا جایی که می‌توانند تجربه‌ی بودن در فرانسه را برای دانشجویان به یک تجربه‌ی مقرون به صرفه تبدیل کنند. به عنوان یک دانشجو شما می‌توانید در هرجا و برای هرچیزی از تخفیف برخوردار شوید، به عنوان مثال می‌توانید از تخفیف‌های اساسی برروی بلیط‌های قطار توسط اس ان سی اف(‌SNCF ) شرکت راه آهن ملی فرانسه برخوردار شوید. حتی اگر سن شما بین 12 تا 25 سال باشد ( همینطور بین ۱۸ تا ۲۷ سال برای کارت قطار) از تخفیف‌های بلیط اتوبوس و کرایه قایق نیز برخوردار خواهید بود. اگر شما به دنبال‌ گزینه‌های ارزان‌تری هستید، استفاده‌ی مشترک از ماشین را هم مد نظر داشته باشید. یک سایت محبوب به Covoiturage وجود دارد که پیدا کردن وسیله‌ی نقلیه در فرانسه را راحت‌تر و مقرون به صرفه‌تر می‌کند. به عنوان مثال یک مسافرت از پاریس به لیون، در حدود ۶۰ یورو با قطار هزینه دارد، ولی اگر شما یه وسیله‌ی نقلیه را به صورت مشترک با شخص دیگری از Covoiturage بگیرید هزینه‌ی شما به نصف کاهش می‌یابد. همچنین در مسافرت‌ها و گردش و تفریحتان در فرانسه همیشه به خاطر داشته باشید که موزه‌های تاریخ و هنر و دیگر مناطق دیدنی معمولا برای دانشجویان( دانش‌آموزان) تخفیف‌هایی دارند. اگر یک موزه‌ی خاص تخفیف کافی را ندارد، می‌توانید زمانی که بازدید از آن رایگان است به آن مکان بروید. در سراسر کشور موزه‌ها دراولین یکشنبه هر ماه رایگان هستند. سینماها و تئاترها هم تخفیف‌ها و کارت‌هایی را به دانشجوبان پیشنهاد می‌دهند. امتحان کردن غذاهای خوشمزه‌ی فرانسوی را نیز فراموش نکنید! بسیاری از رستوران‌ها( مخصوصا رستوران‌های غیر رسمی) قیمت‌ها یا منوهایی را مخصوص دانشجویان دارند. و در آخر به خاطر داشته باشید حتی اگر قیمت‌های مخصوص دانشجویان در رستورانی مشخص نشده است هیج اشکالی ندارد که سوال کنید تا تخفیف‌ها را برایتان توضیح دهند ( برای تمرین زبان فرانسه هم شانس خوبی است).

۳. تصور می‌کنند فرانسوی‌ها خیلی مودب نیستند

شاید بسیاری از شما شنیده باشید که فرانسوی‌ها رفتار مودبانه‌ای ندارند و پرافاده هستند. احتمالا هر گردشگری یک داستان در مورد یک پیشخدمت که مودبانه برخورد نکرده یا یک فروشنده که با بی اعتنایی از کنار آن گذشته است رادارند. بله مطمئنا شماری از مردم این کشور رفتار مناسبی ندارند و گاها بی‌ادبانه برخورد می‌کنند ولی این را در نظر داشته باشید که مردمی با چنین رفتاری در هر جای این کره‌ی خاکی وجود دارند.اما زمانی که شما با آداب معاشرت فرانسوی‌ها آشنا شوید، پس از آن به سختی می‌توانید مردمی سخاوتمندتر از فرانسوی ها  بیابید. از نمونه‌های آداب معاشرت در این کشور می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در موقع ورود و خروج به یک مغازه، با فروشنده ارتباط چشمی داشته باشید و بهتر است سلام و احوال پرسی و تشکر را نیز فراموش نکنید. از صحبت کردن با صدای بلند نیز پرهیز کنید. قبل از تقاضای کمک از کسی بهتر است با او احوال پرسی کنید. به یاد داشته باشید که پس از صرف غذاییتان باید تقاضای صورت حساب بکنید و اگر کمی درآوردن آن نیز تاخیر داشتند اصلا عصبی نشوید. همچنین در نظر داشته باشید که فرانسوی‌ها مانند مردم خیلی از کشورها همیشه لبخند بر لب ندارند پس از این نوع رفتار برداشت شخصی نکنید. حتما زبان فرانسه را تمرین کنید حتی اگر درآن خیلی ماهر نیستید هم مهم نیست آنها معمولا به شما کمک هم می‌کنند و تلاشتان را برای یادگیری ارج می‌نهند.

۲. فقط با هموطنان خودشان معاشرت می‌کنند

شما بسیار خوش شانس هستید که می‌توانید در خارج از کشور و درکنارمردمی فوق العاده به تحصیل بپردازید. تجربه‌ی زندگی در یک کشور دیگر برای کسانی که دوست دارند از محیط زندگی خود فاصله بگیرند و عاشق ماجراجویی نیز هستند بسیار جذاب خواهد بود. مطمئنا این بسیار ایده‌ی خوبی است که با هموطنان خود در فرانسه همراه باشید و در مورد تفاوت‌ها و شباهت‌های میان فرهنگ‌ کشورتان و مقصد جدید بحث و گفتگو کنید اما از اینکه منحصرا با هم وطنان خود در ارتباط باشید پرهیز کنید . وقتی به عنوان یک دانشجو به یک کشور دیگر می‌روید شانس این را دارید که نه تنها با فرانسوی‌ها بلکه با افرادی از سراسر جهان رابطه‌ی دوستی برقرار کنید. دوستان جدید فرانسوی شما واقعا راهنماهای خوبی برای مقصد جدید شما خواهند بود و دوستان شما از دیگر کشورها نیز همراهان خوبی هستند!

۱.  گشت و گذار و کشف فرانسه را فراموش نکنیدBiarritz_main_O

بزرگی فرانسه تقریبا به اندازه‌ی یکی از ایالت‌های آمریکا یعنی تگزاس است. این کشور که یکی از کشورهای غنی‌ و دارای بیشترین تنوع فرهنگی در میان کشورهای جهان است،  پروازهای ارزان و همچنین سیستم گسترده‌ی قطارش دانشجویان را متقاعد می‌کند که تاجایی که می‌توانند به کشورهای اروپایی سفر کنند و این مسافرت‌ها بسیار مقرون به صرفه هستند، پس چرا شام را در ایتالیا و صبحانه را در مجارستان میل نکنید؟ درست است که سفر به کشورهای مختلف اروپایی ایده‌ی بسیار خوبی است، اما خیلی روی این موضوع تمرکز نکنید که به سراسر اروپا سر بزنید به جای آن تمرکزتان را بر روی فرانسه بگذارید. با دقت بیشتری به گردش در خانه‌ی جدیدتان بپردازید و ببنید که انواع سرگرمی‌ها و فعالیت‌ها را در آنجا می‌یابید. از شهرهای شلوغ و بین المللی تا روستاهای کوچک و جذاب شما با مواردی خاطره انگیزو مهیج روبه رو خواهید شد. اگر بازهم به انگیزه‌ی بیشتر ی نیاز دارید که در فرانسه به گردش و تفریح بپردازید در زیر چند نمونه از این تفریحات را برایتان بازگو می‌کنیم:
  • یک فستیوال در فرانسه پیدا کنید : فستیوال فیلم، موزیک یا حتی فستیوال شکلات.
  • به پیاده روی یا اسکی در کوه‌های آتشفشانی در اوورونی بروید.
  • به دیدن قلعه‌ Chenonceau  بروید و هزاران سرگرمی دیگر که قطعا شما را مجذوب خود خواهد کرد.
  • به گشت و گذار در شهر زیبای بیاریتز( Biarritz ) بروید.
برای قرن‌هاست که فرانسه به سبب فرهنگ، تاریخ، مذهب، غذاها، نوشیدنی‌ها ، سیاست و هنرش مورد توجه دانشجویان قرار دارد. تحصیل در این کشور به این سبب بسیار محبوب است که شما به سختی در این سرزمین در حال رشد می‌توانید لحظات بدی را سپری کنید اما این اشتباهاتی که در بالا اشاره کردیم به راحتی می‌توانند تجربه‌ی شما را تحت تاثیر قرار دهند. پس این نکات ساده را در ذهنتان داشته باشید که فرانسه را به خانه‌ی دوم شما تبدیل کند و تجربه‌ی بودن در این کشوربرایتان لذت بخش‌ترشود. منبع:gooverseas

دیدگاه  

    تبلیغات