راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت پانزدهم: منابع علمی برای متقاضیان تحصیل در اروپا)

علی زمانی
سه شنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۳۰
راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت پانزدهم: منابع علمی برای متقاضیان تحصیل در اروپا)

همراهان عزیز سلسله مطالب راهنمای عملی تحصیل و بورسیه در خارج از کشور! امروز وارد پانزدهمین بخش از این گفتارها می‌شویم. در این قسمت، به معرفی منابع علمی‌و تحصیلی معتبر و مهم برای متقاضیان تحصیل در قاره اروپا می‌پردازیم. روزهای بعد نیز، منابع علمی و تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در آسیا و آمریکای شمالی بیان می‌شود تا در صورتی که خواهان دریافت اطلاعات مستقیم از مراکز علمی‌و آکادمیک جهان هستید، از لینک‌های خوبی برخوردار باشید. با کجارو همراه باشید.

همان طور که قبلا نیز عنوان شد، این سلسله گفتارها می‌کوشد تا با نثری ساده و روان و با ارائه لینک‌های تکمیلی اطلاعاتی، هموطنان عزیزی که قصد تحصیل و زندگی در خارج از کشور را دارند، در این فرآیند پیچیده و سخت، یاری کند. وقتی صحبت از فرآیند یا process می‌کنیم، در واقع به مجموعه‌ای از نهاده‌ها در مختصاتی مشخص اشاره داریم که ماموریتش، دریافت ورودی و ارائه خروجی برای مدت و شرایط معین است. یعنی وقتی شما به فکر تحصیل در خارج از کشور هستید، باید یک سری شرایط را رعایت کنید و حائز صلاحیت برای انجام برخی کارها جهت پیش برد برنامه‌ها در فرآیند به صورت پله پله باشید.  برای همین، فرآیند تحصیل و زندگی در خارج از کشور را باید با اطلاعات دقیق و کافی پیش برد تا فواید زیاد با کم ترین هزینه و اتلاف وقت، حاصل شود. یکی از ماموریت‌های اطلاع رسانی بلند مدت پرتال کجارو نیز، بر همین اساس استوار شده تا همواره یک راهنمای عملی و تخصصی برای علاقمندانی باشد که قصد تحصیل، کار و زندگی در خارج از مرزهای میهن اسلامی‌را دارند و می‌خواهند همچون دیگر هموطنان عزیز، افتخار آفرین باشند. در اختیار داشتن لینک‌های معتبر، همیشه یک کمک قابل توجه محسوب می‌شود که باید به آن توجه داشت. همواره به لینک‌ها و منابعی که در این مطالب ارائه می‌شود توجه کرده و پرتال‌های مربوطه را book mark کنید تا در آینده از آن‌ها بیش تر و بهتر استفاده کنید. هر لینک، دارای لینک‌های فرعی بسیار است که می‌تواند شما را در موضوعی خاص، همراهی و یاری کند. اگر همراه ان سلسله مطالب بوده باشید یا از امروز به جمع مخاطبان این مطالب که روزانه در سایت کجارو ارائه می‌شود پیوسته‌اید، در ۱۴ قسمت قبل، هدف ما بر روی این موضوع متمرکز شده بود که به طور کل، فرآیند اقدام برای پذیرش و بورسیه تحصیلی در کشورهای مختلف جهان، از چه مختصاتی برخوردار است و از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، چه انتظاری می‌رود. چه مدارکی باید آماده کنندو بهتر است برای چه دانشگاه‌هایی، در کدام قاره‌ها و به چه صورتی اپلای کنند. اما اگر فرصت ندارید به همه این ۱۵ بخش مراجعه کنید، آن چه تا کنون گفتیم به طور خلاصه این بود.

همان طور که در ابتدای مطلب عرض کردیم، این بخش به معرفی منابع علمی‌و تحصیلی معتبر برای متقاضیان تحصیل در قاره اروپا می‌پردازد. شمار زیادی از ایرانیان مشتاق به تحصیل در خارج از کشور، طبق یک رسم قدیمی‌نانوشته، کشورهای اروپایی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. فرصت‌های تحصیلی رایگان با کیفیت بالا که در کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه، سوئد، نروژ و فنلاند در اختیار ایرانیان در چند دهه اخیر قرار گرفته است، سبب شده تا ده‌ها هزار ایرانی بتوانند از مراکز علمی‌این کشورها که بعضا تحصیلات در آن‌ها بدون شهریه بوده، فارغ التحصیل شوند. برای همین، قاره سبز همواره با استقبال ایرانیان مواجه شده و برای همین مساله است که قسمتی را در این سلسله مطالب به معرفی ظرفیت‌های تحصیلی در اروپا اختصاص داده ایم.

معرفی منابع علمی‌خوب برای متقاضیان تحصیل در قاره سبز

اگر متقاضی تحصیل در اروپا هستید، توصیه می‌کنیم برخی از منابعی که در ادامه معرفی می‌شود را همواره بوک مارک کرده و در زمان مورد نیاز از آن‌ها استفاده کنید. این منبع‌ها، بخشی از صدها منبع معتبری است که متقاضیان تحصیل در قاره سبز می‌توان به آن مراجعه کنند. اگر به دنبال دکترا در اروپا می‌گردید،پرتال پی اچ دی می‌تواند راهنمای خوبی باشد که در نشانی http://www.phdportal.eu ارائه شده است. در این پرتال، فهرست جدیدترین موقعیت‌های تحصیلی، بورسیه‌های تحصیلی و فرصت‌های کارآموزی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اتحادیه اروپا در اختیار متقاضیان است.

1

اگر باز پرتال بالا شما را قانع نکرد و به دنبال اطلاعات دقیق‌تر هستید،‌ پیشنهاد می‌کنیم سری به سایت http://www.promodoc.eu بزنید و از اطلاعات مشاوران تخصصی آن بهره مند شوید.

2

در این پرتال،‌ فرصت‌های بورسیه اراسموس هم ارائه شده است که برای متقاضیان تحصیل در چند دانشگاه اروپایی به طور همزمان توصیه می‌شود. درباره اراسموس، در فصل‌های بعدی به تفصیل صحبت خواهیم کرد.پ البته سایت‌های جایگزین دیگری نیز است که می‌توان به eui اشاره کرد.

3

در این وب سایت،‌ فرصت‌های بورسیه و تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های اروپایی به تفکیک رشته و دانشگاه ارائه شده است که یک راهنمای خوب برای علاقمندان به دکتر شدن در قاره سبز است. تنها در سال آینده میلادی، بیش از ۱۵۰ فرصت تحصیل در مقطع دکترا با بورسیه کامل در این وب سایت در اختیار علاقمندان است که نمی‌توانند به راحتی آن را از دست بدهند!

4

(پرتال معرفی فرصت‌های تحصیلی در سوئیس)

اگر به صورت خاص به دنبال تحصیل در کشور سوئیس هستید، توصیه می‌کنیم پرتال تحصیل در سوئیس را ملاحظه کنید. یکی دیگر از منابع علمی‌معتبر در اروپا، اشپرینگر یا springer.com است. اشپرینگر ساینس+بیزینس مدیا (Springer Science+Business Media S.A.‎) یک ناشر بین‌المللی است که کتب آکادمیک و ژورنال‌های تخصصی علمی‌را منتشر می‌کند و مقر اصلی آن در برلین قرار دارد. اشپرینگر پس از الزویر دومین ناشر بزرگ مجلات تخصصی دنیا با نزدیک ۶۰ خانه نشر، ۲۹۰۰ ژورنال، ۲۰۰ هزار کتاب است. . دفترهای اصلی اشپرینگر در برلین،‌ هایدلبرگ، دوردرخت و نیویورک قرار دارند. 5 برای یافتن موقعیت‌های بورسیه تخصصی در اروپا نیز می‌توانید از بانک اطلاعات موقعیت‌های دکترا در اروپا استفاده کنید که در آدرس http://academicpositions.eu قرار دارد. 6 در قسمت‌های قبلی گفتیم که برای نوشتن مقاله حرفه‌ای، یکی از منابع، استفاده از بانک اطلاعات غنی و مهم علمی‌SCOPOS است.  پایگاه اینترنتی اسکوپوس  را باید یکی از معتبرترین منابع استنادی و از نمایه‌های مشهور آکادمیک اروپا و جهان دانست که بانک اطلاعاتی عظیمی‌از منابع علمی‌و آکادمیک به روز را در خود جای داده است. بیش از ۱۹ هزار جورنال مبتنی بر داوری۲  و بیش از ۵ هزار ناشر علمی  از سراسر جهان، انتشارات خود را در این مجموعه عرضه کرده‌اند. اسکوپوس همه حیطه‌های علوم که شامل علوم زیستی، فیزیک و شیمی‌و علوم اجتماعی می‌شود را در برمی‌گیرد. سایت اسکوپوس در نشانی http://www.scopus.com قرار دارد و دیتابیس عظیمی‌علمی‌است. اطلاعات ده‌ها هزار محقق و نویسنده از سراسر جهان در این پرتال عظیم در دسترس است که به نظر می‌رسد برای متقاضیان تحصیل در اروپا و آمریکا برای هر مقطع تحصیلی، یک منبع ارزشمند به شمار می‌رود. اکثر دانشگاه‌های کشور، به این بانک اطلاعاتی دسترسی دارند و در صورتی که شما این دسترسی را در اختیار ندارید، از نویسندگان مقالات یا افرادی که می‌توانند برای شما مقاله ای را دانلود کنند درخواست همکاری کنید. شرکت الزویر  هلند، مالک این بانک اطلاعاتی عظیم علمی‌است. 7

(تصویر ایندکس پرتال الزویر- مالک بانک اطلاعاتی علمی‌اسگوپوس اروپا)

  نکته ۲: بانک اطلاعات پایان نامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای کلیه دانشگاه‌های کشور سوئد در سایت پایان نامه‌ها ارائه شده است. این بانک اطلاعاتی، دسترسی رایگان به متن بیش از ۵۶۷۲۴ هزار پایان نامه به زبان‌های سوئدی و انگلیسی را در زمینه‌های مختلف علمی‌برای مخاطبان فراهم کرده است. به دلیل حضور گسترده دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های سوئد، صدها پایان نامه خواندنی و معتبر علمی‌در این بانک، توسط ایرانیان تالیف و منتشر شده است. این پرتال در نشانی  www..dissertations.se قرار دارد. از طریق این پرتال،‌شما می‌توانید صدها موضوع علمی‌که قصد دارید در ارشد و دکترا برای آن پایان‌نامه بنویسید را پیدا کنید و نمونه‌های علمی موفق خوب را مشاهده کنید. 8 (تصویر ایندکس پرتال بانک اطلاعات کلیه پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد و دکترای سوئد) نکته‌ای که باید در این بانک به آن توجه داشت، امکان دانلود پایان نامه با فرمت پی دی اف  و هم چنین انتشار آن‌ها بر اساس استانداردهای دانشگاهی در سوئد است. این بانک اطلاعاتی متنوع، بیش تر می‌تواند نمونه خوبی برای آموزش پایان نامه نویسی حرفه ای به زبان غیر فارسی برای دانشجویان ایرانی باشد. همان طور که ملاحظه می‌کنید،‌ این بانک اطلاعات ارزشمند به زبان انگلیسی و تاریخ آخرین به روز رسانی آن مربوط به اول آبان سال جاری است. اگر علاقمند به دریافت اطلاعات علمی‌از منابع سوئدی هستید، پرتال studera.se نیز انتخاب خوبی است که بعضا به تشریح این پرتال و خدماتش برای تحصیل در کشور سوئد خواهیم پرداخت. 9

(تصویر ایندکس پرتال استودرا سوئد)

این سایت به زبان انگلیسی نیز کلیه خدمات خود را دراختیار متقاضیان تحصیل در این کشور قرار می‌دهد. برای این که درباره شیوه‌های بررسی علمی‌و هوشمند تقلب‌هایی که در متون علمی‌در قاره سبز انجام می‌شود نیز اطلاعاتی داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم به پرتال urkund.se مراجعه کنید. این سایت نیز به چندین زبان، اطلاعات خود را ارائه کرده است که برای متقاضیان تحصیل به اروپا، هشدارهایی درباره plagiarism می‌دهد. این سایت به شما آموزش می‌دهد که چطور از منابع علمی‌و آموزشی در اروپا در نوشتن مقاله و کتاب استفاده کنید که بعدا،‌به دزدی اطلاعات و تبعات سنگین آن در قاره اروپا متهم نشوید. این موضوع مهمی‌است که دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا باید به آن توجه کنند. نکته ۳: اصالت منابع علمی‌را همواره بررسی کنید.  در طول دوران تحصیلی، به منابعی برخورد می‌کنید که اصالتا،‌منابع valid نیستند پس نمی‌توانند reliable باشند. همواره راستی آزمایی منابعی که قصد استفاده دارید را بررسی کنید.  این موضوع را در کورس‌های مربوط به Qualitative research course یاد خواهید گرفت. 10 نکته ۴: یکی از وب سایت‌های علمی‌و مهمی‌که می‌توانید در اروپا از آن استفاده کنید، وب سایت علمی‌دارت۷  را نیز باید یکی از معظم ترین سایت‌های اطلاع رسانی علمی‌در اروپا دانست که متن کامل بیش از ۴۰۰ هزار پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترای صادر شده در ۵۰۰ دانشگاه در ۲۷ کشور اروپایی را در اختیار علاقمندان قرار داده است. وب سایت معتبر دارت در نشانی http://www.dart-europe.eu در اختیار مخاطبان است که می‌توانند از اطلاعات آن استفاده کنند. این پرتال همانند سایت سوئدی که قبلا معرفی کردیم، می‌تواند یک منبع خیلی خوب برای کسانی باشد که دراروپا مشغول به تحصیل خواهند بود. درباره دارت در نوشتار انگلیسی زیر بیش تر بدانید و از لینک‌های ان استفاده کنید.

DART-Europe is a partnership of research libraries and library consortia who are working together to improve global access to European research theses. DART-Europe is endorsed by LIBER (Ligue des Bibliothèques Européennes de Recherche), and it is the European Working Group of the Networked Digital Library of Theses and Dissertations(NDLTD).

The DART-Europe partners help to provide researchers with a single European Portal for the discovery of Electronic Theses and Dissertations (ETDs), and they participate in advocacy to influence future European e-theses developments. DART-Europe offers partners a European networking forum on ETD issues, and may provide the opportunity to submit collaborative funding applications to achieve DART-Europe's vision for ETDs.

این پایگاه فرصت مغتنمی‌است برای افرادی که می‌خواهند به طور رایگان با شمار گسترده ای از دانشحویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مختلف علمی‌در قاره سبز در ارتباط بوده و تبادل اطلاعاتی داشته باشند. قابلیت جست و جوی تخصصی بر روی این دیتابیس عظیم را می‌توان یکی از قابلیت‌های پایگاه دارت برای علاقمندان به دانلود مقالات علمی‌و پژوهشی متنوع به زبان‌های مختلف اروپایی دانست. بیش از ۱۶۰ هزار پرتال در اینترنت درباره دارت و منابع آن، اطلاعات ارائه می‌کنند و این سطح ایندکس شدن دارت در وب، نشان دهنده میزان اعتبار این منبع علمی در فضای مجازی دارد. 11 نکته ۵: دایرکتوری ژورنال‌های دسترسی رایگان که در نشانی  https://doaj.org قرار دارد،‌یکی از منابع قابل اعتماد است. این سایت،   از جمله مشهورترین پرتال‌های علمی‌راه‌اندازی شده توسط محققان اروپایی، آسیایی و آمریکایی است که بیش از ۱ میلیون مقاله علمی‌در زمینه‌های گوناگون را از ۱۰ هزار جورنال علمی‌که در ۱۳۵ کشور جهان منتشر می‌شود، به رایگان در اختیار جامعه مخاطبان خود قرار داده است.  بیش از ۲ میلیون مقاله در این سایت در دسترس است که به نظر نمی‌آید رقم کاست. 12

(بیش از ۲ میلیون مقاله از بیش از ۱۰ هزار ژورنال تخصصی در سایت doaj ثبت شده است)

یکی از امتیازات بزرگ این ژورنال، قابلیت جست و جوی تخصصی بر روی منابع علمی‌عرضه شده به زبان‌های مختلف و بر اساس شیوه‌های علمی‌جست و جو مقالات است. شمار قابل ملاحظه ای از ژورنال‌های علمی‌و مقالات ایرانیان نیز در این دیتابیس عظیم قابل مشاهده و استفاده است.

نکته ۶: پرتال اینترنتی دواب  نیز از جمله سایت‌های علمی‌رایگانی است که در دوبلین ایرلند راه‌اندازی شده است و متن بیش از ۱۲۰۰ کتاب داوری شده در زمینه‌های مختلف را در اختیار علاقمندان قرار داده است. این سایت در نشانی http://www.doabooks.org در دسترس است. بیش از ۳۴۰۰ ژورنال از ۱۲۰ ناشر مختلف در این بانک اطلاعاتی در اختیار علاقمندان است.

دسترسی به نسخه الکترونیکی کتاب‌هایی که به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد، بهترین فرصت برای صرفه جویی در هزینه‌های مربوط به سفارش خرید کتاب در رشته‌های مختلف علمی‌است. در اینجا لازم است به خوانندگانی که همواره علاقمند به خرید کتاب‌ها از اینترنت است توصیه کنیم که می‌توانند برای کاهش هزینه‌های خود، از کتاب‌های دست دومی‌که با بهایی بسیار نازل تر از کتاب اصلی در اینترنت به فروش می‌رسند، نسبت به تهیه کتاب مورد نظر اقدام کنند.

13

نکته ۷: دانشگاه کمبریج، بخش ویژه ای به معرفی ۳۰۰ ژورنال داوری شده در رشته‌های مختلف علمی‌را در قالب پرتالی اختصاصی طراحی و راه‌اندازی کرده است که به صورت رایگان، هزاران مقاله علمی‌را در اختیار مخاطبان خود قرار میدهد.  بررسی نشریات تخصصی بر اساس عنوان و موضوع فعالیت، ماموریت بخش نشریات پرتال کمبریج است که در نشانی http://journals.cambridge.org/action/browseFreeContent قابل بررسی است.

14

(تصویر بخش نشریات رایگان قابل دانلود در پرتال دانشگاه کمبریج)

نکته ۸: جست و جو بر روی بیش از ۲۴ میلیون صفحه از کتاب‌ها، مقالات و مدارک علمی‌و غیر علمی‌در ۴۸ کتابخانه ملی  در اروپا، فرصتی مغتنم برای متقاضیان دسترسی به نمایه‌های رسمی‌و علمی‌در کتابخانه‌های مستقر در قاره سبز است. البته از طریق پرتال‌هایی مانند Google Scholar و Amazon نیز می‌توانید به اطلاعات جزیی تر مواردی که در سایت کتابخانه‌های اروپا مشاهده کردید، دسترسی داشته باشید. پایگاه‌هایی مانند وس وب۱۲  نیز، دایرکتوری جامعی از کتابخانه‌های اروپا و شیوه دسترسی و استفاده از منابع مختلف علمی‌آن‌ها را در اختیار علاقمندان قرار داده‌اند. این سایت در نشانی www.theeuropeanlibrary.org قرار دارد.

اطلاعاتی که در نکات فوق الذکر اشاره شد، بخشی از صدها منبعی بود که می‌توانستیم در اختیار مخاطبان قرار دهیم و البته در گفتارهای آینده نیز به مرور، منابع معتبر دیگری  ارائه می‌کنیم. اما اگر دنبال مقطع دکترا و پرتال‌هایی برای دانلود مقالات و پایان نامه‌های معتبر و داوری شده هستید،‌حتما لینک‌های ارائه شده در این قسمت را در نظر داشته و کل صفحه را بوک مارک کنید.

در زمانی که قصد اپلای برای رشته و دانشگاه خاص را دارید،‌چنین منابعی می‌تواند شما را در رسیدن به موفقیت یاری کند و امیدواریم پرتال تخصصی کجارو بتواند همراهان گرامی‌را در این فرآیند،‌ همراهی نماید.

سرویس تحصیل و مهاجرت کجارو آماده گی دارد تا برای عزیزانی که قصد تحصیل در خارج از کشور دارند، مشاوره اطلاعاتی ارائه کند. سوالات و نیازهای خود را به این پرتال ارسال کنید تا اطلاعات تکمیلی دریافت کنید.

همواره با سرویس تحصیل کجارو همراه ما باشید.

تهیه شده در کجارو

دیدگاه  

    تبلیغات