لغو تورهای گردشگری فرانسه

تیم  کجارو
دوشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۰
لغو تورهای گردشگری فرانسه
بحران‌های پی‌درپی در پاریس، بسته شدن مرزها و فرودگاه، تعلیق ویزای شینگن به مدت یک ماه و الزام برای داشتن ویزای ملی هنگام ورود به فرانسه، موجب لغو تورهای گردشگری ایران به فرانسه نیز شده است. پاریس در سال ۲۰۱۳ پس از لندن پر بازدیدترین شهر جهان نام گرفته بود.
در روزهای اخیر پاریس صحنه وقوع ۶ حمله تروریستی بود. چند انفجار در استادیوم پاریس و گروگان‌گیری خونین در این شهر باعث شده تا گردشگران احساس ناامنی کنند. دولت فرانسه نیز اعلام کرد که توافق‌نامه شینگن را به‌طور موقت به حالت تعلیق درآورده و در مرزهای این کشور تدابیر امنیتی شدیدی اعمال می‌شود. این اقدام به‌طور موقت بوده و فرانسه  مشارکت خود در توافق‌نامه شینگن را به مدت یک ماه از ۱۳ نوامبر به حالت تعلیق درآورده است. در این مدت شهروندان خارجی که دارای ویزای شینگن هستند، نمی‌توانند بدون ویزای فرانسه وارد این کشور شوند؛ این بدان معناست که اگر کسی بخواهد وارد فرانسه شود، باید ویزای ملی فرانسه را به همراه ویزای شینگن دریافت کند. اکنون ایرانیانی که در این روزها قصد سفر به پاریس دارند نیز دچار مشکل شدند. آن‌ها می‌بایست ویزای شینگن خود را به سفارت‌خانه‌ها تحویل داده و یک ویزای ملی ویژه این کشور نیز دریافت کنند. اما بسیاری از گردشگران ایرانی اکنون از ثبت‌نام برای شرکت در تورهای گردشگری این کشور به دلیل اتفاقات رخ‌داده خودداری می‌کنند.  حتی دفاتر خدمات مسافرتی نیز این ثبت‌نام را انجام نمی‌دهند. دفاتر خدمات مسافرتی اعلام می‌کنند که به آن‌ها هنوز ابلاغ نشده که نمی‌توانند برای فرانسه تور ببرند یا نه؛ اما ازآنجاکه دولت فرانسه اعلام کرده گردشگران  باید ویزای ملی داشته باشند و این شهر ناامن شده است، از بستن پکیج تور برای این کشور خودداری می‌کنند. حتی برخی از گردشگران سفر خود را لغو کرده‌اند. دراین‌باره، محمدحسن کرمانی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اظهار داشت:
باید دفاتر خدمات مسافرتی که تور پاریس می‌فروشند برای تورهایی که تا ده روز آینده فروخته می‌شود چاره‌اندیشی کند. اکنون معلوم نیست که سیاست دولت فرانسه برای بستن مرزها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. بااین‌حال طبیعی است که در دو هفته آینده باید این سفرها را مدیریت کرد. حداقل این است که باید زمان اجرای تورهای گردشگری فرانسه را به عقب برد و یا مسیر عوض شود. البته در تغییر مسیر نیز با توجه به شرایط پیش‌آمده مشکلاتی پیش می‌آید.
وی با اشاره به قوانین دریافت ویزای شینگن گفت:
باید از هر کشوری که ویزای شینگن می‌گیرید، ورود اولتان نیز از مرز همان کشور باشد. این مورد برای کسانی که با این ویزا تردد زیاد می‌کنند، با ریسک مواجه است. حتی اگر پروازها تغییر کند و از فرانکفورت و یا رم وارد فرانسه شوند، در مرز این کشور جلوی ورودشان را می‌گیرند اما اگر با قطارهای بین‌المللی نیز وارد شوند، در آنجا بازهم مشکل ایجاد می‌شود. بنابراین همکاران ما در دفاتر خدمات مسافرتی بهتر است که تا یک ماه آینده زمان برگزاری تورهای فرانسه را به تأخیر بیندازند تا پس از این مدت ببینیم سیاست دولت فرانسه چیست. هر راهی برای ورود به این کشور ممکن است با ریسکی مواجه باشد که الان قابل پیش‌بینی نیست.
در حال حاضر ۱۱ ایستگاه مترو در شهر پاریس بسته است و بسیاری از سرویس‌های اتوبوس در سطح شهر نیز مختل شده و تدابیر شدید امنیتی نیز در ترمینال‌های مسافربری ویژه قطار و همچنین فرودگاه برقرار است. بسیاری از پروازها به مقصد پاریس با شنیدن خبر کشتار در شهر با تأخیر همراه شده است.  پاریس در سال ۲۰۱۳ پس از لندن پر بازدیدترین شهر جهان نام گرفته بود. منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاه  

    تبلیغات