فستیوال‌های عجیب در مکزیک؛ از روز مرگ تا شب تربچه‌ها

هانیه احمدی
جمعه، ۲۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰
فستیوال‌های عجیب در مکزیک؛ از روز مرگ تا شب تربچه‌ها
چه کسی لباس‌های رنگارنگ و متنوع، موسیقی‌های دل‌نشین و رقص‌های محلی، جنب‌وجوش‌ و شور و اشتیاق حاکم بر فستیوال‌های گوناگون را دوست ندارد‌؟ خصوصا زمانی که کمی هم عجیب هستند. اگر شما هم از علاقه‌مندان فستیوال‌های متنوع هستید و به دنبال تجربیات جدید و اتفاقات غیرمعمول در آن‌ها، با این مقاله‌ی کجارو همراه باشید تا تعدادی از فستیوال‌های عجیب در مکزیک را به شما معرفی کنیم:
مکزیک، خانه‌ی دامنه‌ی وسیعی از فستیوال‌ها، رویدادها و جشن‌هایی است که در تمام طول سال برگزار می‌شوند. محل‌هایی که تاریخ غنی کشورشان را در آن‌ها جشن می‌گیرند و تأکید دارند که ارزش‌ها و باورهای خودشان را به اشتراک بگذارند. فستیوال‌هایی عجیب‌وغریب و غیرمعمول ازجمله:

فستیوال Dia de Los MuertosDia-de-los-Muertos-Mexico

این فستیوال که در اول و دوم نوامبر برگزار می‌شود، در مکزیک به نام «روز مرگ» شناخته شده و یکی از غیرمعمول‌ترین و درعین‌حال جالب‌ترین فستیوال‌های مکزیک است. این جشن درواقع تجدیددیدار بستگان با عزیزان ازدست‌رفته‌شان است. در طول فستیوال، در بیشتر روستاهای سرخپوستی محراب‌هایی ساخته شده و بر روی آن‌ها غذاهایی گذاشته می‌شود. این محراب‌ها با شمع، دسته‌های گل، بادام‌زمینی و ظرف‌هایی از بوقلمون و حتی برخی از وسایل شخصی آن مرحوم تزئین می‌شوند. 131101070110-01-day-of-the-dead-1101-horizontal-large-gallery لباس‌های رنگی مخصوص، انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های فستیوال که اغلب به شکل جمجمه، اسکلت، گل‌های همیشه‌بهار زرد، سیگارهای برگ، جشن‌هایی در قبرستان، آب‌نبات‌ها و پاستیل به‌صورت اسکلت جمجمه و همچنین گروه‌های ماریاچی که در نزدیکی قبرها به رقص و پای‌کوبی می‌پردازند، همه‌ی این‌ها بخشی از مراسم‌ این فستیوال است. این فستیوال ریشه در اعتقاداتی دارد که بر طبق آن‌ها، روح‌ مردگان بین تاریخ‌های ۲۲ اکتبر تا ۲ نوامبر به دیدار بستگانشان می‌آیند. «روز مرگ» یک روز هولناک نیست، این روز بیشتر برای جشن گرفتن و ادای احترام به مردگان و یادآوری خاطراتشان است.Dia-de-Muertos این فستیوال در دو بخش از مکزیک به بهترین شکل برگزار می‌شود یکی در Mixquic یک شهر کوچک در مکزیک و دیگری در Janitzia یک جزیره‌ی جذاب کوچک در ایالت میچوآکان( Michoacam ).

شب تربچه‌ها در اوآخاکا(Oaxaca)، مکزیکdownload-(3)

هرساله در ۲۳ دسامبر- یعنی تنها دو روز قبل از کریسمس- شهر اوآخاکا (Oaxaca) در مکزیک به مکان دیگری مبدل می‌‌شود. این جشن در حدود یک قرن پیش برای ایجاد آوازه برای دادوستد کشاورزان محلی شروع شد، برای نمایش خلاقیت، استعداد و توانایی‌های باغبانان اوآخاکا، شب تربچه‌ها یک مسابقه هنری محلی عجیب با تمرکز بر تربچه است. تولیدکنندگان تربچه از سراسر منطقه برای یک مسابقه بزرگ کنده‌کاری بر روی تربچه‌ گرد هم می‌آیند. محلی که در آن تربچه‌های بسیار بزرگ و غیرمعمول به طرز استادانه‌ای کنده‌کاری شده‌اند و به‌وسیله‌ی آن‌ها صحنه‌های تاریخی، نمایشنامه تولد عیسی مسیح و داستان‌های اساطیری را به تصویر می‌کشند. 1 این شب نهایتا با یک آتش‌بازی بزرگ و جالب به پایان می‌رسد. همچنین جایزه‌ی بهترین مجسمه‌ساز این است که عکس و نامش را در روزنامه‌ی محلی چاپ می‌کنند. حتی اگر شما به تربچه علاقه‌ای نداشته باشید هم، قطعا از دیدن این فستیوال عجیب‌وغریب لذت خواهید برد.

La MorismaMorismas_de_Guadalupe_(Zacatecas)

زمانی که شما از شهر کوچک ساکاتکاس دیدن می‌کنید - خصوصا در اواخر آگوست (بین ۲۵ تا ۲۸ آگوست) - به‌احتمال‌زیاد خیابان‌هایی را مشاهده خواهید کرد که مملو از سربازان ساختگی هستند؛ از مسیحیان و مورها (مسلمانانی بودند که در قرون‌وسطی در مغرب، شبه‌جزیره ایبری، سیسیل و مالت زندگی می‌کردند) که درحالی‌که موسیقی مخصوص نواخته می‌شود، در پارک Lomas de Brancho باهم به مبارزه می‌پردازند. هر گوشه‌ای از این فستیوال برای نمایش نیروها، توپ‌خانه، لباس‌ها و دیگر متعلقات است و همین امر این جشن را مملو از رنگ‌ها و سنت‌ها می‌کند. منبع:travelvivi  

برچسب‌ها عجایب فستیوال

دیدگاه  

    تبلیغات