ارگ کلاه فرنگی به میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی واگذار شد

ارگ کلاه فرنگی به میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی واگذار شد

تیم  کجارو
| یکشنبه, ۱۲ مهر ۹۴ ساعت ۱۷:۰۰

در حاشیه دیدار اسدالله درویش امیری، معاون مجلس، حقوقی و استانهای سازمان میراث فرهنگی کشور با استاندار خراسان جنوبی، ارگ کلاه فرنگی به میراث فرهنگی واگذار شد.

در پی درخواست "درویش امیری" از "خدمتگزار" استاندار خراسان جنوبی، ارگ کلاه فرنگی به میراث فرهنگی واگذار شد و عملیات مرمت و بازسازی آن از فردا، ۱۳ مهر آغاز می‌شود. حسن رمضانی، مدیر کل میراث فرهنگی استان با اعلام این خبر اظهار کرد:

ارگ کلاه فرنگی یکی از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری است که به نماد و نگین شهر بیرجند مشهور است و این ارگ که در مرکز شهر قرار دارد با شماره ۱۸۸۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد:

ارگ کلاه فرنگی به عنوان دارالحکومه، محل حکمرانی امیر معصوم خان بوده که در اواخر دوره زندیه احداث شده است. بنای مزبور به طور کلی از نظر فرم معماری با سایر بناهای شهری متفاوت است.

رمضانی اظهار کرد:

این ساختمان در ۶ اشکوب بنا شده، ۲ اشکوب آن فضا دار و بقیه طبقات برای تکمیل فرم نمای بیرونی بر روی گنبد حوضخانه ساخته شده است. بخش همکف آن از یک پلان مربع شکل که اتاقهای متعددی آن را احاطه کرده تشکیل شده است. در همین طبقه ۴ هشتی به شکل قرینه به چشم می‌خورد که اصلی‌ترین بخش ساختمان یعنی حوضخانه نیز در آن واقع شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی افزود:

حوضخانه دارای پلان هشت ضلعی است که طاقنما و سکوهایی آن را احاطه کرده‌اند. یک حوض در وسط و گنبد با تزئینات مقرنس، رسمی بندی و کاربندی‌های زیبا به شکوه آن افزوده است. طبقه دوم شامل یک هشت ضلعی است که چند اتاق را در خود جای داده است. بخش‌های فوقانی فقط جنبه سمبلیک و زیبایی داشته و با پنجره‌هایی کوچک و کم عرض که جهت تأمین نور حوضخانه تعبیه شده، به کلاه فرنگی موسوم شده است.

رمضانی خاطرنشان کرد:

بخش محوطه و باغ مجموعه بر اساس اسناد قدیمی آن به شکل چهارباغ بوده که به دلیل تغییراتی که در آن ایجاد شده شکل اصلی خود را از دست داده است.

ارگ کلاه فرنگی پیش از این در اختیار استانداری خراسان جنوبی بوده است. منبع: ایسنا

برچسب‌ها خبر لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات