۱۰ شهر آلوده جهان از نظر سازمان بهداشت جهانی؛ خرم آباد در رتبه هشتم

عماد جعفری
شنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۳۰
۱۰ شهر آلوده جهان از نظر سازمان بهداشت جهانی؛ خرم آباد در رتبه هشتم

از باران‌های اسیدی و گرم شدن زمین گرفته تا بیماری‌های قلبی و مشکلات تنفسی، آلودگی‌های سمی تأثیر بسیار مخربی بر سلامت انسان و محیط‌زیست کره زمین داشته‌اند. در ۱۵۰ سال گذشته میزان تولید کربن دی‌اکسید، از مجموع تولید آن از صدها هزار سال گذشته بیشتر شده، و حدود ۲۰۰ میلیون نفر در معرض آلودگی هوا قرارگرفته‌اند. برآوردهای سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد هوای آلوده در فضای باز شهرها یا مناطق صنعتی موجب مرگ زودرس ۳٫۷ میلیون نفر شده است. مه دودهای بر فراز برخی از شهرها همچون پکن، ۲۰ برابر حد مجاز اعلام‌شده توسط سازمان بهداشت جهانی است. اما کشورهای هند، پاکستان و ایران بیشترین شمار شهرهای آلوده جهان ازنظر ریز گردها را در خود جای‌داده‌اند. با کجارو همراه باشید تا ده شهر آلوده جهان ازنظر سازمان بهداشت جهانی را معرفی کنیم.

بر اساس آمارهای اعلام‌شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، که از جمع‌آوری اطلاعات ۱۶۰۰ شهر جهان بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ به‌دست‌آمده، کشورهای های هند، پاکستان و ایران بیشترین شمار شهرهای آلوده دنیا را  از لحاظ حد غیرمجاز ریز گردها در خود جای‌داده‌اند.  بر اساس معیار سازمان بهداشت جهانی، نمونه‌های هوای آزاد نباید در هر مترمکعب حاوی بیشتر از ۱۰ میکروگرم از ریز گرد با قطر کم‌تر از ۲/۵ میکرون باشند. این سازمان هرساله  پنجم ژوئن مصادف با روز جهانی محیط‌زیست ، گزارش سالانه خود را مبنی بر میزان آلودگی شهرها منتشر می‌کند، با کجارو همراه باشید تا ده شهر آلوده جهان  در سال ۲۰۱۵ را معرفی کنیم.

۱.دهلی‌نو، هند

  (میزان ریز گردها با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون در هر مترمکعب: ۱۵۳ میکروگرم) delhi-pollution آلودگی هوای دهلی، ناشی از صنایع آلوده اطراف این شهر و ترافیک اتومبیل‌های آن است که ریز گردهایی بر پایه ترکیبات مختلف همچون ترکیباتی از کربن، نیتروژن، گوگرد و فلزات را وارد هوا می‌کند. بر اساس گزارش سی ان ان حدود ۸/۵ میلیون اتومبیل در شهر دهلی تردد می‌کنند.

۲. پتنا (Patna) ، هند

(میزان ریز گردها با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون در هر مترمکعب: ۱۴۹ میکروگرم) patna-india   پنتا، دومین شهر بزرگ ناحیه شرقی هند با ۱/۶۸ میلیون جمعیت است. این شهر که دومین شهر آلوده جهان از لحاظ ریز گردها تلقی می‌شود، بزرگ‌ترین مرکز تجارت محصولات کشاورزی در هند است و بیشترین صادرات حبوبات، نیشکر، کنجد و برنج هند از این شهر صورت می‌گیرد.

۳. گوالیور (Gwalior) ، هند

(میزان ریز گردها با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون در هر مترمکعب: ۱۴۴ میکروگرم) gwalior-india   گوالیور که یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ناحیه مرکزی هند است، توسط سه ناحیه صنعتی و اقتصادی بزرگ هند، مالانپور (Malanpur) ، سیتولی (Sitholi) و بانمور (Banmore)  واقع‌شده است.

۴. رای پور (Raipur) ، هند

(میزان ریز گردها با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون در هر مترمکعب: ۱۳۴ میکروگرم) air-pollution-india رای پور که بزرگ‌ترین مرکز تولید و تجارت فولاد در هند است بخشی از اصلی‌ترین صنایع هند در بخش تولید زغال‌سنگ، برق، فولاد و آلومینیوم را در خود جای‌داده است.

۵. کراچی، پاکستان

(میزان ریز گردها با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون در هر مترمکعب: ۱۱۷ میکروگرم) karachi-air-pollution آلودگی هوا، نبود زیرساخت‌های کافی برای مدیریت پسماندها و آلودگی آب سه چالش اصلی محیط‌زیستی در کراچی هستند. تولید گازهای گلخانه‌ای در این شهر به وسلیه  اتوبوس‌ها، اتومبیل‌ها و صنایع بزرگ اطراف این شهر رو به افزایش است. همچنین گازهای صنعتی حاصل از سوزاندن زباله‌ها و آتش‌سوزی‌های زیاد در منازل بخش دیگری از آلودگی هوای این شهر را تشکیل می‌دهند.

۶. پیشاور، پاکستان

(میزان ریز گردها با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون در هر مترمکعب: ۱۱۱ میکروگرم) peshwar گازهای گلخانه‌ای تولیدشده توسط وسایل نقلیه، کوره‌های آجرپزی اطراف این شهر، سوزاندن زباله‌های جامد و همچنین استفاده از وسایل نقلیه از رده خارج، وضعیت هوای این شهر را بغرنج کرده است.

۷. راولپندی (Rawalpindi) ، پاکستان

(میزان ریز گردها با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون در هر مترمکعب: ۱۰۷ میکروگرم) rawalpindi راولپندی شهری در شمال منطقه پنجاب پاکستان است که به‌سرعت رو به توسعه می‌رود. این شهر صنایع و کارخانه‌های نساجی بزرگی را در خود جای‌داده است. ترافیک شهری یکی دیگر از علل آلودگی هوای این شهر است.

۸. خرم‌آباد، ایران

( میزان ریز گردها با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون در هر مترمکعب : ۱۰۲ میکروگرم) khoramabad بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران تنها در سال ۲۰۱۲، حدود ۴۵۰۰ نفر در تهران و ۸۰۰۰۰ در سراسر ایران، براثر آلودگی‌های هوا و محیط‌زیست به مرگ زودرس دچار شده‌اند. خرم‌آباد نیز بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، از لحاظ میزان ریز گردهای مضر، در رتبه هشتم آلوده‌ترین شهرهای دنیا قرار گرفت.

۹. احمد آباد، هند

( میزان ریز گردها با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون در هر مترمکعب : ۱۰۰ میکروگرم) ahmedabad احمد آباد یکی از مهم‌ترین مناطق صنعتی و اقتصادی هند و دومین تولیدکننده کتان در این کشور است. ساخت‌وسازهای بیش حد در این شهر چه در بخش صنایع و چه در بخش مناطق مسکونی اصلی‌ترین عامل آلودگی هوای این شهر است.

۱۰.لکنو (Lucknow) ، هند

( میزان ریز گردها با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون در هر مترمکعب : ۹۶ میکروگرم) lucknow این شهر که مرکز استان اوتار پرادش  (Uttar Pradesh) هند است  بر اساس اعلام مرکز  علوم و محیط‌زیست هند، به دلیل عدم دارا بودن زیرساخت‌های کافی در بخش حمل‌ونقل و افزایش  روزافزون تعداد اتومبیل‌ها در این شهر، از آلودگی بیش از حد هوا رنج می‌برد. منبع : ibtimes

برچسب‌ها آلودگی هوا

دیدگاه  

    تبلیغات