مرمت خانه تاریخی قریشی کاشان

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰
مرمت خانه تاریخی قریشی کاشان

به گفته محسن جاوری رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان  خانه تاریخی قریشی در این شهرستان مرمت شد.

جاوری روز چهارشنبه با بیان اینکه مرمت خانه تاریخی قریشی با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی انجام شده است.گفت:

اجرای دیوارها و جرزهای تخریب شده زیرزمین، اجرای تویزه و طاق چشمه در قسمت های تخریب شده بنا، صندوقه‌سازی، شیب‌بندی، ایزولاسیون و آجر‌فرش نهایی در شارمی غربی حیاط از اقدام‌های مرمتی در این بنای تاریخی است.

خانه تاریخی قریشی مقابل مقبره محتشم کاشانی واقع شده، وجود سه کارگاه سنتی تولید صنایع دستی در جبهه غربی این خانه که به موازات هم قرار گرفته است، نشان دهنده این است که در روزگاری نه چندان دور تولید و عرضه صنایع دستی در این خانه رواج داشته است. خانه تاریخی قریشی با مساحتی در حدود ۸۵۰مترمربع در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی بنا شده است. این خانه دارای حیاط مرکزی در جهت شمالی- جنوبی است و بخش های اصلی بنا در جهت شمال و جنوب واقع شده و دارای یک اتاق پنج دری و دو اتاق سه دری و در بخش های غربی و شرقی این خانه نیز دو ایوان و در بخش جنوبی طاق نما و حوضخانه با دو اتاق در مجاور آن قرار گرفته است. این خانه تاریخی در تاریخ ۱۶ذدیماه ماه سال ۱۳۸۷ با شماره ۲۴۴۵۴در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. منبع: ایرنا

برچسب‌ها مرمت

دیدگاه