پرونده یک سایت؛ گشتی در سایت اینترنتی کاخ موزه سعد آباد

علی زمانی
پنجشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۳۰
پرونده یک سایت؛ گشتی در سایت اینترنتی کاخ موزه سعد آباد

سرویس جدیدی به نام « پرونده یک سایت» در سایت کجارو ایجاد شده است تا به صورت روزانه، به معرفی و بررسی سایت‌های اینترنتی فعال در عرصه گردشگری ایران و جهان بپردازیم و در این راستا، بهترین سایت‌های گردشگری، سفر و تفریح را به علاقمندان این صنعت معرفی کنیم. کجارو در این مقاله به سایت اینترنتی کاخ موزه سعد آباد می‌پردازد.

هدف اصلی این سرویس جدید، علاوه بر معرفی سایت‌های فعال در عرصه گردشگری ایران‌، ارائه توصیه‌ها و پیشنهاداتی برای تقویت ساختارهای اطلاعاتی،‌ طراحی و فنی این پرتال‌ها است که می تواند برای فعالان حقوقی عرصه گردشگری ایران نیز بسیار مفید و آموزنده باشد. نکاتی که در معرفی و تحلیل سایت های فعال گردشگری ایران در سرویس پرونده یک سایت ارائه می شود‌،‌ تلاشی است برای بهبود وضعیت اطلاع رسانی در عرصه گردشگری مجازی ایران که به زودی،‌ به عنوان یکی از قطب های اصلی گردشگری در قاره کهن،‌ مورد توجه جامعه جهانی قرار خواهد گرفت. پرتال کجارو در راستای ماموریت خود در اطلاع رسانی گسترده و چند جانبه ظرفیت‌ها و بسترهای گردشگری ایران به خصوص در فضای مجازی،‌ از طریق این سلسله مطالب روزانه می‌کوشد تا در راستای تقویت گردشگری اینترنتی ایران‌،‌به کارآفرینان و وب مسترها و فعالان این عرصه،‌ همواره نکات ارزنده‌ای ارائه کند تا شاهد گسترش بسترهای سایبر دیپلماسی ایران در گردشگری مجازی و هم چنین کارآفرینی دیجیتالی باشیم. نخستین مطلب از سلسله مطالب سرویس پرونده یک سایت را به پرتال اینترنتی کاخ موزه سعدآباد اختصاص داده ایم که یکی از پر بازدید ترین پرتال های موزه‌ایی و گردشگری پایتخت است. کاخ موزه فرهنگی و تاریخی سعد آباد تهران،‌ سال هاست که یکی از مراکز اصلی گردشگری علاقمندان سفر و گردش از ایران و اقصی نقاط جهان است. محیط دلباز و معماری جالب و چشمگیر کاخ سعدآباد که امروزه محفلی برای ارائه و نمایش برترین هنرهای دستی و تجسمی هنرمندان ایران زمین نیز شده ،‌همواره یکی از نقطه های گردشگری شهر را در شمال تهران به خود اختصاص داده است. به همین دلیل،‌ سایت اینترنتی کاخ موزه سعدآباد،‌ یکی از بهترین روش ها برای دریافت اطلاعات مختلف مالتی مدیا از ظرفیت ها و امکانات در دسترس گردشگران برای دریافت اطلاعات مربوطه از این مجموعه ارزنده گردشگری و تاریخی ایران است. 1-1 سایت کاخ موزه سعد آباد در نشانی http://www.sadmu.ir قرار دارد که روی پسوند ملی ایران یعنی .ir طراحی و راه اندازی شده است. البته این دامنه خیلی به نسبت پرتال کاخ گلستان که در نشانی اینترنتی http://www.golestanpalace.ir قرار دارد‌، حس معنی داری به مخاطب درباره پرتال رسمی کاخ سعدآباد نمی دهد و بیشتر‌،‌ اختصاری از برگردان انگلیسی کاخ موزه سعدآباد است. بنابراین توصیه می‌شود که دامنه های جایگزین دیگری نیز مانند saadabadpalace.ir برای این پرتال در نظر گرفته شود تا اگر فردی بدون ورود به موتورهای جست وجوی اینترنتی،‌ خواستار حدث زدن نام پرتال و ورود به آن شد‌،‌ بتواند در کم ترین زمان،‌ وارد ایندکس سایت شود. به هر حال این روش،‌ یکی از روش های خوب برای معرفی سایت به موتورهای جست وجو نیز است که در افزایش مخاطب پذیری پرتال نیز نقش بسزایی دارد.

کاخ سعد آباد در یک نگاه

ایندکس پرتال کاخ موزه سعدآباد به زبان فارسی است. یعنی وقتی شما وارد سایت می شوید،‌ ابتدا بخش فارسی زبان سایت را مشاهده می کنید. البته این پرتال بخش انگلیسی زبان نیز دارد که پیشنهاد می شود برای ارتقای سطح اطلاع رسانی و تعامل بیشتر با گردشگران حرفه ای خارجی،‌ بخش عربی و فرانسوی نیز به ظرفیت های اطلاع رسانی سایت سعد آباد اضافه شود. وقتی کاربر وارد صفحه نخست می شود،‌ با مجموعه ای از لینک های مرتبط به قسمت های گوناگون مواجه می شود که وی را درباره گشتن اینترنتی در کاخ یاری می کند. این لینک ها در سمت راست پرتال قرار داده شده است. بخش اخبار و نگاهی به تحولات روزانه و ماهانه ای که در ماه اتفاق می افتد،‌ موردیاهست که در وسط ایندکس در اختیار مخاطبان است. این بخش دارای مجموعه اخبار جالبی است که علاقمندان به میراث فرهنگی و گردشگری می توانند هر از گاهی به آن مراجعه کرده و در چند و چون تحولات و رویدادهای فرهنگی و هنری و نشست های تخصصی که توسط ارگان های دولتی و خصوصی کشور در کاخ انجام می شود، قرار بگیرند. مثلا چندی پیش،‌ نمایشگاه پوشاک اقوام ایرانی در کاخ موزه سعد آباد برگزار شد. چنین اطلاعات و اخباری معمولا در سایت های رسمی خبری کشور،‌ یا دیر منتشر می شوند یا به واسطه خبرهای بسیار سیاسی و ورزشی،‌ زیاد به چشم نمی آیند که البته فعالان گردشگری کشور می توانند چنین پرتال هایی را بوک مارک کرده و در موقع لزوم،‌ از تحولات آن اگاه شوند. ساعت و تاریخ و عنوان اصلی و فرعی هر بسته خبری که در سایت کاخ موزه سعدآباد منتشر می شود،‌ در پایین هر مطلب خبری نمایش داده می شود که کار ارزشمندی هست. کل اخبار سایت توسط روابط عمومی کاخ سعدآباد تهیه و در پرتال منتشر می شود. البته کل اخبار سایت سعد آباد را می توانید در نشانی اینترنتی به آدرس http://www.sadmu.ir/cat/306 دنبال کنید. یعنی اگر خواستید صفحه ای را book mark‌کنید،‌ از این صفحه استفاده کنید. در بالای ایندکس سایت،‌ لینک هایی وجود دارد که یکی از آن ها،‌ به تاریخچه کاخ سعد آباد می پردازد که جالب توجه است. در بخشی از سایت آمده:

در پهنه پر طراوت کوهپایه‌های توچال و دره سرسبز دربند, بخش دل انگیزی از شمال شهر تهران شکل می گیرد که مجموعه سعدآباد با یک میلیون و صد هزارمترمربع وسعت دراین گستره غنوده است. سعدآباد که از شمال با کوه‌های البرز, از مشرق با گلابدره, از مغرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد, در زمان قاجار, محل استقرار و سکونت تابستانی شاهان این سلسله بوده است.پس از کودتای 1299, در وسعتی تازه و الحاق باغ های مختلف, به اقامتگاه تابستانی رضاخان اختصاص یافته,کاخ و کوشک هایی به مناسبت و ضرورت های گوناگون در جای جای این پهنهء برتافته از درختان کهن و سپیدار و سرو, به فاصله ای از بازمانده بناهای قاجار سر برآورده که طی سالیان به چهارده کاخ کوچک و بزرگ, هرکدام به سبک و شیوه ای در معماری رسیده است.

حاج آقا رضا رفیع در خاطرات خود می نویسد:

من سعدآباد را از ابوالفتح سردار اعظم- پسر بانو عظمی خواهر ظلل السلطان به مبلغ چهارصد هزارتومان با مهر حاج آقا نورا… و کلباسی برای رضاخان سردار سپه خریداری کردم. ....

به هر حال کاخ سعد آباد در محیط ۱۰۰ هکتاری در شمال تهران واقع است و ده‌ها کاخ از کاخ شهوندٰ یا کاخ موزه سبز فعلی تا کاخ اشرف و کاخ غلامرضا و کاخ رضا پهلوی در آن وجود دارد که البته بخش هایی از آن ها در اختیار نهادهای دولتی است و بازدید عمومی ندارد. مثلا کاخ اختصاصی،‌ که همان موزه تاریخ طبیعی سابق است در حال حاضر در اختیار نهاد ریاست جمهوری قرار دارد. البته اگر درباره موزه هایی که در این مجموعه تاریخی و گردشگری وجود دارد،‌به دنبال اطلاعات هستید، توصیه می کنیم به نشانی http://www.sadmu.ir/cat/307 مراجعه کنید که اطلاعات کامل و جامع به صورت عکسی و متنی درباره ظرفیت های موزه های جالب این کاخ در اختیار عموم قرار گرفته است. بهتر است این بخش به صورت مالتی مدیا باشد تا گشت اینترنتی کاربران ایرانی و خارجی علاقمند به موزه های کاخ سعد آباد به آسانی و راحتی صورت بگیرد. اگر قصد دارید برای گردش در این کاخ مراجعه کنید. پیش از عزیمت به بخش امکانات پرتال که در نشانی اینترنتی به آدرس http://www.sadmu.ir/cat/51 قرار دارد مراجعه کنید. کتابخانه و مرکز سلامت و بخش های دیگری در کاخ موزه سعدآباد آماده پذیرایی از علاقمندان است.

گشتی مجازی در کاخ سعد آباد

گردشگری مجازی در وب سایت کاخ سعد آباد،‌ یکی از دلپذیرترین کارهایی هست که می توان انجام داد و قطعا مخاطبان زیادی هم در اختیار دارد. این بخش در نشانی http://www.sadmu.ir/cat/65 قرار دارد. در بخش گردشگری مجازی سایت سعد آباد، می توان بخشی از کاخ موزه های آن را به صورت اینترنتی و طبقه به طبقه مشاهده کرد. تصویری که در زیر مشاهده می کنید،‌ تصویری زیبا از اتاق خواب رضا شاه است. 2-2 یا مثلا این تصویر مربوط به اتاق نهار و تشریفات می باشد که بهتر است توضیحات تکمیلی درباره مبلمان،‌طرح اروپایی و ساختارش در اختیار علاقمندان قرار بگیرد. 3-3 البته بهتر است برای افزایش سطح اطلاعات و آگاهی مخاطبان،‌ این بخش علاوه بر قسمت تصویری،‌بخش ویدئویی هم داشته باشد که در قالب یک فیلم مستند یا زیرنویس چند زبانه،‌ مخاطبان درباره بخش های مختلف کاخ سعد آباد کسب اطلاع کنند. کاخ موزه سعدآباد دارای نشریات داخلی می باشد که اطلاعات ان از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۱ در سایت در اختیار مخاطبان می باشد و در نشانی اینترنتی http://www.sadmu.ir/cat/158 ارائه شده است. دسترسی به مقالات پژوهشی که توسط محققان درباره کاخ موزه سعد آباد و مجموعه آثار گران قدر مربوطه تالیف و منتشر شده و قریب به ۲۰۰ سند است، در نشانی http://www.sadmu.ir/cat/283 در دسترس است. پاسخ به پرسش های متداول بازدید کننده گان نیز در آدرس http://www.sadmu.ir/cat/178 معرفی شده است که باید کامل تر از وضع کنونی باشد و مجموعه گسترده تر از پرسش های مخاطب را پوشش دهد. بخش انگلیسی سایت به جای آن که طراحی انگلیسی زبان پرتال باشد،‌ از مترجم google استفاده می کند که خیلی کاربردی نیست وترجمه سلیس و مطلوبی ندارد . بهتر است به روز رسانی شود. بخش انگلیسی زبان پرتال باید دقیقا نسخه فارسی زبان باشد و البته بهتر است برای کاربردی تر شدن سایت، بخش های دیگری نیز به ان افزوده شود.

مهم‌ترین بخش‌های کاخ سعدآباد

اگر به این سایت و کاخ سعدآباد مراجعه کردید،‌توصیه می کنیم این بخش ها را از ذهن دور نکنید. کاخ های سعدآباد هیجده کاخ کوچک و بزرگ از دوره های قاجاریه و پهلوی در سعدآباد وجود دارند که چون در نظر است در شماره های آینده این نشریه , درباره هر یک از آنها به صورت مشروح , مطالبی آورده شود در این شماره فقط به ذکر نام آنها بسنده می کنیم . ۱- کاخ احمدشاهی (در اختیار بسیج خواهران) ۲- کاخ شهوند (کاخ موزه سبز فعلی) ۳- کاخ سفید (کاخ موزه ملت) ۴- کاخ اختصاصی (موزه تاریخ طبیعی سابق در حال حاضر در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری) ۵- کاخ اسود (سیاه) موزه هنرهای زیبا فعلی 6- کاخ شمس (موزه مردم شناسی) 7- کاخ اشرف (موزه ظروف و صنایع دستی) 8- کاخ غلامرضا (ساختمان تبصره 36) 9- کاخ ملکه مادر (ســــاختمان جمهوری) 10- کاخ احمدرضا (در اختیار نهاد) 11- ساختمان عبدالرضا (امور اداری سعدآباد) 12- کاخ بهمن پهلوی پسر غلامرضا (ساختمان یونسکو) 13- کاخ شهرام پسر اشرف (موزه نظامی) 14- کاخ فریده دیبا (موزه آفرینشهای هنری) 15- کاخ قدیم ولیعهد رضا پهلوی (موزه بهزاد) 16- کاخ جدید ولیعهد رضا پهلوی (موزه دفینه سابق و در اختیار نهاد) 17- کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا شاه( موزه خط و کتابت میرعماد). 18- کاخ لیلا (موزه آبکار) علاوه بر کاخ های مذکور و چندین ساختمان قدیمی دیگر , تاسیسات و امکانات دیگری همچون : سالن های مرغداری و گاوداری , موزستان و گلخانه های گوناگون , استخرهای مختلف , چشمه سارها , زمین های تنیس و سالن بولینگ , سینما و آمفی تئاتر روباز در این مجموعه 110 هکتاری وجود دارند.

۱۰ توصیه برای تقویت اطلاع رسانی سایت

در این بخش، به ارائه توضیحات و پیشنهاداتی فنی و محتوایی برای ارتقای سطح کارکرد اطلاع رسانی کاخ موزه سعد آباد می پردازیم که امیدواریم در راستای تقویت گردشگری مجازی کشور و هم چنین تقویت پتانسیل جذب مخاطب پرتال موثر باشد. ۱.بررسی ها نشان می دهد که بیش از ۱۱۷۰۰ پرتال اینترنت، دامنه کاخ موزه سعد آباد را در پرتال خود معرفی کرده اند. این به معنای اهمیت پرتال سعد آباد و شمار زیاد علاقمندانی ایرانی و خارجی هست که مشتاق به بازدید از ظرفیت های فرهنگی هنری و تاریخی این مجموعه در شمال شهر تهران می باشند. وب مستر پرتال باید تلاش کنند تا همواره معرفی بخش های مختلف پرتال به موتورهای جست وجو گر مانند گوگل و یاهو،‌ در دستور کار باشد تا شمار بیشتری از علاقمندان به گردشگری ایران، وارد این پرتال بشوند. ۲.پرتال کاخ موزه سعد آباد می بایست به عنوان یکی از سایت های پر بیننده و پر بازدید کشور،‌ بخش های زبانی متنوع داشته باشد. مثلا برخی از مخاطبان،‌عرب زبان یا آلمانی زبان و فرانسوی زبان هستند و بخش انگلیسی و فارسی کمک زیادی به آن ها برای درک محتوا نمی کند. بنابراین توصیه می شود این ۳ زبان اصلی که در واقع زبان های رسمی سازمان ملل متحد نیز محسوب می شوند‌،‌ برای غنای اطلاعاتی و سطح اطلاع رسانی پرتال،‌ در آینده نزدیک به عنوان بخش های جدید به سایت اضافه شوند. اضافه شدن بخش های زبانی مختلف،‌ فواید زیادی دارد. یکی آن که معرفی سایت به کاربران غیر فارسی زبان را تسریع می بخشد و مخاطبان بیش تری به سایت وارد می شوند. دوم آن که در جذب مخاطبان بالقوه و بالفعل که درباره ظرفیت های تاریخی و گردشگری ایران به دنبال اطلاعات در فضای مجازی هستند، به سمت خود جذب می کند. سوم آن که بخش های متنوع زبانی،‌ منجر به افزایش رتبه سایت در میان پرتال های پر بیننده ایران می شود که در معرفی سایت به کاربران اینترنت ایرانی و بین المللی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین وب مستر محترم باید به تقویت اطلاع رسانی چند زبانه پرتال نیز به خوبی توجه کند. ۳.ایندکس سایت، بهتر است به گونه ای باشد که کاربر بتواند انتخاب زبانی داشته و بعد وارد بخش های دیگر شود تا اگر یک هلندی به سایت مراجعه کرد،‌ برای آگاهی از بخش های مختلف سایت،‌با چالشی مواجه نشود. معمولا قرار دادن یک intro که با flash طراحی شده و به صورت مالتی مدیا در چند ثانیه کاخ و سایت را معرفی می کند،‌می تواند حرکت مطلوبی باشد. برخی از سایت های کاخ موزه نیز از چنین روشی برای طراحی ایندکس استفاده می کنند. ۴. برای ارتقای سطح اطلاع رسانی بخش های محتوایی پرتال،‌ توصیه می شود که سایت، بخش های اطلاعاتی خود را در قالب فایل های PDF در اختیار مخاطبان قرار دهد. چرا که برخی از مراجعان را دانشجویان و محققان ایرانی و خارجی تشکیل می دهند که درباره ظرفیت های کاخ و موزه ها و آثار آنْ‌به دنبال موضوعاتی برای تحقیق می باشند و این فایل ها می تواند کمک شایان باشد. بنابراین،‌ اگر اطلاعاتی در سایت ارائه می شود که ارزنده هست،‌ساختار اطلاع رسانی به صورت پی دی اف نیز منتشر شود. ۵.اکنون مشاهده بخش های مختلف کاخ ها و موزه ها و نمایشگاه ها،‌ ازطریق قابلیت های فناوری اطلاعات به راحتی امکان پذیر هست که این موضوع را نیز باید سایت سعدآباد در نظر بگیرد. یعنی باید مشاهده بخش های مختلف کاخ و موزه های آن،‌از طریق فایل های ویدئویی منتشر شده در آن باشد که کاربر ظرف چند دقیقه از طریق یک ویدئو،‌ بتواند بخش های موزه و کاخ را مشاهده کند. این ویدئو ها نیز می بایست در سایت های به اشتراک گذاری فایل های ویدئویی مانند یوتیوب و اپارات و امثالهم،‌ بارگذاری شوند تا از این طریق،‌شمار بیش تری از مخاطبان به این بخش ها مراجعه کنند. قرار دادن زیرنویس برای معرفی بهتر بخش های مختلفی که در فایل های ویدئویی به تصویر کشیده می شوند‌،‌ انتظاری هست که مخاطب خارجی از این بخش دارد که بهتر است به ان نیز توجه شود. ۶.ساخت ویدئوهای اطلاع رسانی از بخش های مختلف کاخ موزه ارزشمند سعد آباد تهران‌، فرصت آفرینی دیجیتالی ایجاد می کند که در دنیای شبکه های اجتماعی و دهکده جهانی،‌ اهمیت بسزایی دارد و باید به آن توجه خاصی مبذول داشت. ۷.طراحی سایت باید به گونه ای باشد که جذاب باشد و مانند سایت خبری نباشد. جذب کردن کاربران و ترغیب ان ها به مشاهده مجدد و استفاده از قابلیت های آن‌ْ‌، موضوعی هست که باید در راستای جذب بیشتر مخاطب،‌به آن توجه داشت. ۸. بخش ارتباط با ما پرتال باید حرفه ای تر از وضع موجود باشد و کاربران از طریق پست الکترونیک و فرم آنلاین که کد پیگیری و رهیابی نیز برای آن ها صادر می کند،‌با مسئولان محترم و زحمتکش کاخ موزه سعدآباد در ارتباط باشند. این قضیه در شیوه فعلی تا حدودی مشاهده می شود که بهتر است تخصصی تر تکمیل شود. ۹.اگر بخش های مختلف سایت کاخ موزه سعدآباد در سایت ها و شبکه های اجتماعی نیز معرفی و تبلیغ شود،‌ شمار کاربرانی که برای بازدید از این مجموعه مراجعه می کنند به شدت افزایش خواهد یافت و باید به این مساله روابط عمومی محترم کاخ موزه سعدآباد توجه کند. به دلیل نمایشگاه ها و جشنواره های جالبی که معمولا در طول سال در این کاخ برگزار می شود،‌ تبلیغ و معرفی این برنامه ها به قشر دانش آموز و جوان کشور در شبکه های اجتماعی خالی از لطف نیست. چرا که انتشار اخبار کاخ در سایت های رسمی خبری،‌ احتمال کم تر دیده شدن را دارد. ۱۰.یک بسته اطلاعاتی تکمیلی هم در سایت قرار بگیرد تا اگر فردی بخواهد درباره رضا پهلوی یا فرح دیبا اطلاعاتی به دست آورد،‌ این فرصت برایش مهیا باشد. چرا که این موضوع برای گردشگر خارجی که قصد دارد از طریق سایت به مرااجعه حضوری در آینده بپردازد،‌ می تواند موثر و مهم باشد و برای همین باید به آن توجه داشت. بعضی اوقات ارائه سه خط اطلاعات درباره یک نام،‌ بسیار مهم و حیاتی هست. مخصوصا برای یک گردشگر خارجی که از تاریخ معاصر کشورمان نیز چیز زیادی نمی داند. ۱۱.فروش اینترنتی بلیط در کاخ موزه سعد آباد مساله سختی نیست و می توان امروزه از طریق ظرفیت های بانکداری مجازی کشور این موضوع را انجام داد. ۱۲. پرتال تلاش کند بخش هایی که اطلاعات خوب و غنی درباره ان در اختیار ندارد و در حال ساخت می باشد،‌لینک ندهد و همواره به موضوع پرینت گرفتن محتوای اطلاعاتی و تصویری که در پرتال ارائه می کند نیز توجه داشته باشد تا برای مخاطبان علاقمند، مشکل ایجاد نشود.

سایت در یک نگاه

• نام دامنه :‌sadmu.ir • موضوع‌:‌ سایت اطلاع رسانی کاخ موزه سعد آباد • زبان سایت:‌فارسی و انگلیسی • ارتباط با ما :‌دارد • بخش خبری :‌دارد • نقشه سایت:‌ ندارد • آدرس: خیابان ولیعصر - خیابان شهید فلاحی ( زعفرانیه ) - انتهای خیابان شهید کمال طاهری • شماره تماس: 9-22752031 تهیه شده در کجارو

برچسب‌ها کاخ موزه

دیدگاه