مجموعه میدان شهرداری رشت

مجموعه میدان شهرداری رشت

تیم  کجارو
| جمعه, ۱۰ مهر ۹۴ ساعت ۱۶:۰۰
مجموعه شهرداری مربوط به دوره پهلوی است و در رشت، میدان شهرداری واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۵۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. با کجارو همراه باشید تا تاریخچه‌ی این مجموعه را بدانید.
مجموعه میدان شهرداری رشت که در اوایل سلطنت رضا پهلوی (۱۳۰۴-۱۳۲۰ ه. ش) احداث شد، شامل کاخ شهرداری، موزه پست و ساختمان قدیمی هتل ایران است. ساختمان شهرداری و برج ساعت آن نماد شهر رشت می‌باشد هنگام وقوع زلزله مهیب و ویرانگر منجیل در سال ۱۳۶۹ آسیب دید و چندی بعد توسط روبرت واهانیان به صورت سابق مرمت شد. DSC_0001 اجرای روزانه موسیقی زنده در صبحگاه و مناسبت‌ها توسط گروه ارکستر شهرداری رشت رو به روی در شهرداری داخل محوطه میدان و در محوطه مخصوص گروه ارکستر از ویژگی‌های بی نظیر شهرداری رشت است. زنگ ساعت مجموعه نیز در هر ساعت برابر با عدد ساعت و هر نیم ساعت یک زنگ به صدا در می آید.

کاخ شهرداری رشت

شهرداری رشت یک نهاد عمومی اما غیردولتی است که در شهر رشت تاسیس شد. این شهرداری پس از شکل‌گیری مشروطیت در ایران و با تصویب قانون بلدیه در سال ۱۲۸۶ شمسی رسما تاسیس شد و در زمره اولین بلدیه‌های ایران قرار گرفت. تا پیش از تصویب قانون بلدیه اداره شهر بر عهده انجمن بلدیه رشت بود. DSC_0019 کاخ شهرداری رشت یا عمارت شهرداری رشت ساختمانی است که بین سال‌های ۱۲۸۶ تا ۱۳۰۵ شمسی به دستور اداره‌ی بلدیه رشت، در ضلع غربی میدان شهرداری در شهر رشت با الهام از معماری سن پترزبورگ توسط آرتم سرداراف معمار ارمنی-آلمانی مقیم رشت ساخته شد و از آن زمان تاکنون به عنوان ساختمان شهرداری رشت مورد استفاده قرار گرفته‌است. امروزه با تقسیم شهر رشت به ۵ منطقه، این بنا به عنوان شهرداری مرکزی شهر رشت محسوب می‌شود. ساختمان شهرداری رشت در مرکزی‌ترین نقطهٔ رشت و در مجموعه میدان شهرداری، منطقه ۱ این شهر واقع شده‌است. DSC_0017 در زمان تصدی حاج میرزا خلیل آقا، ساختمان کنونی شهرداری رشت هنوز ساخته نشده بود و اداره بلدیه در محل ساختمان «خوشتاریا» مستقر بود. اما واهانیان که مقالات بسیاری در زمینه‌های تاریخ شهر رشت در نشریات معتبر کشور نوشته در باره‌ی چگونگی ساختن عمارت تاریخی شهرداری رشت می‌گوید: «در پاییز سال ۱۳۰۲ کلنگ این ساختمان به زمین زده شد و در چهارم اردیبهشت ۱۳۰۵ ساختمان تکمیل شده به وسیله‌ی آرتم سرداراف که مهندس بلدیه‌ی رشت بود تحویل داده شد و افتتاح گردید. اداره‌ی بلدیه از اول فروردین ماه سرداراف را به سمت مهندس بلدیه رشت با ماهی هفتاد تومان حقوق استخدام کرد که هفته‌ای سه روز در بلدیه شعبه ساختمان (یعنی واحد عمران) حاضر و وظایف خود را ایفا کند.» DSC_0006 کاخ بلدیه‌ی رشت (شهرداری رشت) روز چهارم اردیبهشت ماه ۱۳۰۵ به مناسبت تاجگذاری پهلوی اول افتتاح شد و در سال ۱۳۰۸ با آگهی کردن در روزنامه‌ها برای طرح جاگذاری ساعت روی ساختمان دیده‌بانی شهرداری رشت اقدام گردید.

مقبره‌ی ابوجعفر

زمین ساختمان بلدیه پیش از ساخت عمارت، تپه بود. روی این تپه هم بقعه‌ای به نام آقاسیدابوجعفر قرار داشت که این بقعه پس از ساخت عمارت، به  حیاط عمارت شهرداری منتقل شد. DSC_0021

هتل ایران

هتل ایران مربوط به دوره پهلوی و در رشت، میدان ضلع شمالی شهرداری واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره‌ی ثبت ۳۴۹۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. عکاس: پویان شادپور تهیه شده در کجارو  

دیدگاه  

    تبلیغات