روستای فوشه: بهشتی کوچک در گیلان

سپهر حقیقی
سه شنبه، ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۰
روستای فوشه: بهشتی کوچک در گیلان

روستای فوشه، در مجاورت قلعه رودخان، یکی از زیباترین روستاهای کوهپایه‌ای گیلان است. باغات چای، جنگل‌های بکر و زیبا، رودخانه‌ای خروشان و مردمی خونگرم و مهمان‌نواز از قوم تالش، شاید سفر به این روستا در این فصل یکی از رنگارنگ‌ترین تجربیاتتان را رقم بزند. 

این روستای زیبا در قلعه رودخان قرار دارد و هر ساله میزبان مسافران و گردشگران متعددی است. اگر از سمت فومن به سمت قلعه رودخان به راه بیفتید، بعد از گذشت از بازار قلعه رودخان به تابلویی با عنوان روستای فوشه می‌رسید که نظر هر گردشگری را جلب می‌کند.

که دارای چشم‌انداز‌های طبیعی بسیار زیبایی است. مساحت کلی این روستا ۸۲کیلومتر مربع است که در جنوب غربی شهر فومن و در همجواری قلعه رود خان قرار دارد.

فوشه از جنوب و جنوب غربی به ارتفاعات کوهستانی وجنگل‌های زیبا و از سمت شرق به روستای حیدرآلات و قلعه رودخان ختم می‌شود. این روستا با توجه به فواصل زیاد خانه‌های مسکونی و پراکندگی آن‌ها به روستای خطی شبیه شده است.

برای رسیدن به این روستا باید از فومن به سمت قلعه رودخان رفته و با توجه به تابلوهای موجود مسیر خود را به سمت این روستا پیدا کنید. این روستا توسط رودخانه‌ای که از میان آن می‌گذرد، به دو بخش بالا فوشه و پایین فوشه تقسیم شده است.

Fousheh-10

برای دست‌یابی به مناطق جنگلی باید به بالا فوشه و انتهای محل بروید. پس از عبور از پل اول و ادامه‌ی مسیر در روستا به رودخانه برمی‌خورید.

Fousheh-2

در فصول خشک سال این امکان وجود دارد تا حتی با اتومبیل‌های سواری سبکی همچون پراید از رودخانه عبور کرده و مسیر خود را ادامه دهید. اما در این فصل از سال این امر بیشتر با اتومبیل‌های شاسی‌بلند میسر است.

Fousheh-3

گرچه می‌توانید همین‌جا نیز اتومبیل خود را پارک کرده و از یک پل چوبی که بر روی رودخانه تعبیه شده به سمت دیگر آن بروید.

Fousheh-5

بعد از عبور از رودخانه به «بالا فوشه» می‌رسید که متشکل از چند خانوار محدود و دو کافه/مغازه، برای پذیرایی از مسافران و کوهنوردان، است.

Fousheh-4

 در دل جنگل های بکر این روستا بقعه‌ای را پیدا می کنید که متعلق به آقا شیخ جمال است و در کنار تراس رودخانه ای قرار دارد، تراسی که گرداگرد آن درختان زیبای شمشاد قرار دارند. مردم دراین محل هم زیارت می‌کنند و هم برای کوهپیمایی‌های عمومی در این قسمت جمع می‌شوند.

Fousheh-6

Fousheh-9

این کافه‌‌ها مکان‌های مناسبی برای استراحت، صرف یک استکان چای مرغوب و رفع نیازهای اولیه هستند.  

Fousheh-8

Fousheh-7

در ادامه‌ی مسیر کم‌کم در امتداد رودخانه وارد جنگل می‌شوید. در صورتی که با اتومبیل خود آمده باشید کمی جلوتر باید آن را پارک کنید و با پای پیاده به مسیر ادامه دهید.

Fousheh-14

در جای‌جای این منطقه نقاط زیبا و مناسبی برای اطراق کردن و لذت بردن از زیبایی‌های اطراف وجود دارند.

Fousheh-22

همچنین در فصول گرم سال نیز می‌توان از حوضچه‌هایی که در امتداد مسیر رودخانه به‌وجود آمده‌اند، استفاده کرد و تنی به آب زد.

Fousheh-21

همچنین اگر مایل باشید می‌توانید با راهنمایی یکی از افراد محلی (می‌توانید از مسئول کافه‌ی علیزاده درخواست کنید) با حدود یک‌و‌نیم الی دو ساعت پیاده‌روی به غار «خون» «فوشه» که در دل جنگل‌های کوهستانی آن واقع شده است بروید، دیدن غاری زیبا را هم تجربه کنید. این غار با دهلیزها و دالان‌های مختلف از زیباترین غارهای گیلان است و اسم آن در لیست غارهای کشور به ثبت رسیده است.

Fousheh-20

و البته در طول مسیر از جنگل‌های بکر و آبشارهای کوچکی که در مسیر رودخانه واقع شده‌اند، لذت ببرید.

Fousheh-19

تصاویری از زیبایی های مسیر 

Fousheh-23

برای اسکان در «فوشه» (اگر می‌خواهید در نزدیکی جنگل و رودخانه اقامت گزینید) دو گزینه‌ی مناسب در اختیارتان هستند. گزینه‌ی اول: پشت کافه‌ها منزل یکی از خانواده‌های بسیار گرم و مهمان‌نواز این روستا (صاحب یکی از کافه‌ها) قرار دارد که صاحبان این خانه یکی از اتاق‌های بزرگ خانه را به همراه حمام و سایر امکاناتی که درخواست داشته باشید، برایتان مهیا می‌کنند.

Fousheh-11

همینطور در صورتی که با اتومبیل‌تان از رودخانه عبور کرده باشید، می‌توانید آن را در حیاط خانه و نزدیک به خود پارک کنید. در حیاط خانه باغ چای این خانوار قرار دارد که در فصول برداشت چای می‌توانید با همدیگر در این باغ، چای سبز مورد نیازتان را چیده و از آن‌ها خریداری کنید.

Fousheh-13

در دامنه‌های این روستا، زمین‌های سرسبز چای وجود دارد که مردم روستا بر روی آن‌ها کار می‌کنند؛ اگر در فصل چای به این محل بروید، می‌توانید چای خوش عطر و تازه را خریداری کنید و به عنوان سوغات به شهر خود ببرید. در دو طرف رودخانه، خانه‌های روستایی با بافت سنتی و قدیمی را به صورت پراکنده می‌بینید، در روستا محله‌های مختلفی وجود دارد که در هر کدام از آن جاذبه‌های دیدنی زیادی وجود دارد.

Fousheh-12

هزینه‌ی اقامت در این مکان شبی پنجاه هزار تومان است. گزینه‌ی دوم: بعد از پارک اتومبیل‌تان در انتهای جاده‌ی خاکی (بعد از رودخانه) و ادامه‌ی مسیر مال‌رو در کنار رودخانه، در دل جنگل به باغی کوچک برمی‌خورید که در آن خانه‌ای کوچک و دو‌طبقه قرار دارد و مسئول نگهبانی از آن نیز پسری جوان است.

Fousheh-15

اگر دغدغه‌ی نزدیک بودن به اتومبیل‌تان و دوش آخر شب را ندارید، این مکان با فراهم کردن فضایی مدرن‌تر در دل طبیغت، می‌تواند شبی به‌یاد ماندنی، با نمای جنگل و رودخانه در طول روز و شب، برایتان به ارمغان آورد.

Fousheh-16

هزینه‌ی اقامت در این مکان شبی صد هزار تومان است. «فوشه» یکی از بهشت‌های کوچک گمشده‌ی گیلان در دل کوهستان است که می‌تواند سفری به‌یاد ماندنی و سرشار از زیبایی را در خاطرتان ماندگار کند.

Fousheh-18

بیش از ۲۰۰ نفر در این روستا زندگی می‌کنند که بیشتر آن‌ها بر روی زمین‌های چای کار می‌کنند یا کرم ابریشم پرورش می‌دهند. با این که این روستا زیبایی‌های بسیاری دارد و با جاذبه‌های طبیعی خود می‌تواند گردشگران بسیاری را به خود جذب کند، اما امکانات چندانی برای گردشگران ندارد.

Fousheh-17

عکاس: سپهر حقیقی 

دیدگاه  

    تبلیغات