خطرناک‌ترین مسیرهای اسکی دنیا

تیم  کجارو
دوشنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۰
خطرناک‌ترین مسیرهای اسکی دنیا

اسکی کردن در مسیرهای کوهستانی، گاهی با لحظاتی همراه می‌شود که بی‌پروایی و تمایل به استقبال از خطر بر احتیاط و غریزه‌ی حفظ جان غلبه می‌کنند و افراد ماجراجو بدون لحظه‌ای تأمل، خود را به شیب‌های تند و خطرناک در دامنه‌های برف‌پوش کوه می‌سپارند تا برای مدتی کوتاه، یکنواختی زندگی را با هیجانی غیرقابل وصف و حس پرواز بدون محدودیت جایگزین کنند. در سراسر دنیا مسیرهای اسکی کوهستانی زیادی هستند که می‌توانند چنین تجربه‌ای را در اختیار ما بگذارند. در ادامه با دشوارترین و خطرناک‌ترین آن‌ها آشنا می‌شویم. با کجارو همراه باشید.

ورزش اسکی همیشه با هیجان و لذت زیادی همراه است و گاهی این هیجان با خطرات جدی نیز همراه می‌شود که البته دلیلی برای متوقف شدن افراد ماجراجو و عاشقان استقبال از خطر نیست. خطرناک‌ترین و دشوارترین مسیرهای اسکی کوهستانی دنیا به‌ترتیب زیر هستند:

۱.      La Chavanette، فرانسه

 لا شاوانت فرانسه نام مسیر لا شاوانت معروف به دیوار سویس در پیست کوهستانی Avoriaz، برای اسکی‌بازهای معمولی معنای خاصی ندارد. ولی به اذعان هر کس که تاکنون بر لبه‌ی این سراشیبی تند ۲۰۰ متری ایستاده، پایین رفتن از آن کار هر کسی نیست یا مطابق نوشته‌ی تابلویی در شروع مسیر، لا شاوانت «فقط برای حرفه‌ای‌ها» است.  لا شاوانت فرانسه 1 اسکی‌بازهای غیرحرفه‌ای‌ که این تابلو را جدی نمی‌گیرند، دیر با زود در مواجهه با شیب بسیار تند و حفره‌های وسیع غیرقابل رؤیت مجبور به توقف خواهند شد. هرگونه انحراف از مسیر، باعث برخورد اسکی‌باز با صخره‌های یخی حاصل ذوب و انجماد دوباره‌ی برف می‌شود و جان به دربردن از چنین برخوردی عملا غیرممکن است.

۲.      Delirium Dive، کانادا

دلریوم دایو کانادا دلریوم دایو، شیب‌دارترین مسیر در پیست اسکی Sunshine Village واقع در دامنه‌های کوهستان Goat Eye کشور کانادا است و محل موردعلاقه‌ی اسکی‌بازهای خطر پیشه‌ی آمریکایی محسوب می‌شود. در کنار شیب بسیار تند این مسیر، احتمال بالای ریزش بهمن در آن نیز جذابیت زیادی برای افراد ماجراجو دارد. دلریوم دایو کانادا 1 معمولا نگهبان‌های پیست، اسکی‌بازها را با تجهیزات ردیابی در زیر بهمن، امتحان استحکام لایه‌های برف و بیل مجهز می‌کنند که بدون آن‌ها رسیدن به بالابر مسیر در زیر برف غیرممکن است. گذشته از این لوازم ایمنی، در اقامتگاه اصلی پیست هیچ‌گونه تجهیزات اسکی برای اجاره دادن وجود ندارد و فقط اسکی‌بازهای حرفه‌ای که خود دارای تجهیزات لازم هستند، می‌توانند از دلریوم دایو استفاده کنند.

۳.      Grand Couloir، فرانسه

گراند کولوئیر فرانسه پیست اسکی Courchevel اخیرا به خاطر ریخت‌وپاش سیاستمدارهای میلیاردر روس، در مرکز توجه رسانه‌ها قرار دارد. گذشته از تفریحات بسیار پرهزینه‌ی این افراد که با سوزاندن اسکناس یا بذل و بخشش الماس، عده زیادی را به این محل می‌کشانند، Grand Couloir که یکی از دشوارترین مسیرهای اسکی دنیا است نیز در این پیست قرار دارد. گراند کولوئیر فرانسه 1 این مسیر از ایستگاه بالابر La Saulire شروع می‌شود و وقتی یک یا دو هفته برف نمی‌بارد، گذشتن از چند پیچ اول آن به نبرد بر سر مرگ و زندگی تبدیل می‌شود. البته ادامه مسیر هموارتر است و اسکی در آن به مهارت خاصی نیاز ندارد.

۴.      Corbet’s Couloir، وایومینگ، ایالات‌متحده

کربت کولوئیر آمریکا یک از مسیرهایی که همه‌ی دوستداران اسکی و اسنوبرد، حداقل یک‌بار در عمر باید در آن اسکی کنند، Corbet’s Couloir در پیست Jackson Hole است. بالابر جدید پیست، رسیدن به نقطه‌ی شروع مسیر را برای همه آسان می‌کند و عده زیادی فقط برای استفاده از بالابر و دیدن چشم‌اندازهای زیبای اطراف به این پیست می‌آیند. گذشته از این، اسکی کردن در مسیری با شیب ۴۰ درصدی و ۱۵ متر عرض چندان ترسناک نیست. کربت کولوئیر آمریکا 1 قسمت وحشت‌آور و خطرناک، نقطه‌ی شروع مسیر است که در بهترین حالت، نیازمند یک پرش ۳ یا ۴ متری است که بلافاصله بعد از فرود با یک پیچ تند در کنار صخره‌ای بزرگ دنبال می‌شود. عده‌ای نیز پرش ۶ متری از روی صخره را انتخاب می‌کنند که هیچ‌کدام از آن‌ها برای اسکی‌بازهای غیرحرفه‌ای، گزینه‌های امنی نیستند.

۵.      پیست St. Anton، اتریش

سنت آنتون اتریش استفاده از خطرناک‌ترین پیست اسکی اتریش، فقط بعد از قبول شدن در یک آزمون مهارت اسکی امکان‌پذیر است. خطرناک‌ترین مسیر پیست سنت آنتون که با نام مسیر پشت روستا شناخته می‌شود، شیب کمی دارد و معمولا لایه‌ای از برف نرم روی آن دیده می‌شود ولی خطر در انتهای مسیر در کمین نشسته است. سنت آنتون اتریش 1 کافی است به‌دلیل ترس، ماجراجویی یا آشنا نبودن با مسیر، آخرین پیچ را اشتباه بپیچید که ناگهان با یک پرتگاه ۷۰۰ متری مملو از صخره‌های بزرگ روبه‌رو خواهید شد.

۶.      Tortin، سویس

تورتین سویس خطرات این مسیر که در پیست Verbier قرار دارد، به نسبت شرایط جوی و ارتفاع برف آن تغییر می‌کند. وقتی برف زیادی مسیر را می‌پوشاند، اثرات دلهره‌آور شیب تند آن کاهش پیدا می‌کنند ولی در همین شرایط وقتی برف کاملا کوبیده می‌شود، اسکی‌بازها بلندتر پرش می‌کنند و به‌دلیل زیادشدن ارتفاع تپه‌ها در طول مسیر، پایین رفتن از آن با فرازوفرود ترسناکی همراه می‌شود. تورتین سویس 1 در مواقعی که برف ارتفاع کمتری دارد و به‌دقت کوبیده شده، سرعت‌پایین آمدن از مسیر به‌مراتب افزایش پیدا می‌کند و به‌خصوص در سر پیچ‌ها با جذابیت مرگباری همراه است. منبع : TravelViVi

دیدگاه