مراسم عزاداری محرم در زمان قاجار

مراسم عزاداری محرم در زمان قاجار

مینا داودی
| چهار شنبه, ۲۸ شهریور ۹۷ ساعت ۱۰:۰۰

عزاداری ماه محرم یکی از مراسم‌ مورد توجه شاهان قاجار بود و آن‌ها از این فرصت برای اثبات پایبندی خود به شرع و ارادت‌شان به اهل بیت (ع) استفاده می‌کردند.

ناصرالدین شاه قاجار که خود را به شدت شیفته معصومین و به ویژه امام حسین (ع) نشان می‌داد، بیش از دیگر شاهان قاجار خود را پایبند به عزاداری ماه محرم می‌دانست.

وی در طول دوران سلطنت خود با ساخت تکیه دولت که گفته می‌شود بر اساس ساختمان "رویال البرت هال" در لندن طراحی شده بود هر شب مراسم روضه خوانی و سوگواری برگزار می‌کرد.

تکیه دولت

نقاشی کمال الملک از تکیه دولت 

در این میان مورخان علاقه زیاد شاه به اجرای نمایش تعزیه را دلیلی بر بنای تکیه دولت در دوره او می دانند. گفته می شود مراسم ویژه عزاداری در تکیه دولت از روز اول محرم و با حضور ده‌ها روضه‌خوان که یکی پس از دیگری به منبر می‌رفتند آغاز می شد و با صدایی خوش، اشعاری در مورد امام حسین (ع) می‌خواندند؛ در ادامه با حضور ناصرالدین شاه مراسم تعزیه خوانی آغاز می شد و تعزیه‌خوان‌ها در سکوی مرکزی تکیه به نقل و اجرای مصیبت عاشورا می‌پرداختند.

در کنار مراسم رسمی‌ای که شاه هر ساله برگزار می‌کرد آیین ها و سنت‌های ویژه دیگری نیز وجود داشت که مردم پایبند به انجام آن بودند و نذر کردن از مهمترین آنها بود. گفته می‌شود در آن روزها کسانی که توانایی اطعام نداشتند هم با ریختن مشتی برنج در پلوی نذری یا تکه گوشتی در خورش، در نذر شریک می‌شدند. حتی پخش لباس سیاه بین فقرایی که توانایی تهیه لباس عزا را نداشتند نیز یکی دیگر نذرهای رایج در تهران قدیم بود که بین فقرا تقسیم می‌شد. از رسوم دیگر عاشورا مراسم قمه زنی بود که در روز عاشورا انجام می گرفت و عزاداران کفن‌پوش در دسته‌های چند نفره اقدام به قمه زنی می‌کردند؛ در این میان رسومی مانند زخم زنی، سنگ‌زنی قفل آجین و شمع آجین کردن بدن وجود داشت که اکنون منسوخ شده است. در آن زمان عکاسان دربار و غیردربار نیز مراسم و آئین‌های عزاداری را با تصویر ثبت می‌کردند. عکس‌های افرادی چون محمد حسن میرزا، آنتوان سوریوگین، عبدالله قاجار و چند نفر دیگر از عکاسان قاجار از آئین‌های عزاداری عصر قاجار گرفته‌اند امروز از منابع مستند فرهنگ عزاداری در صد سال گذشته هستند. 

 تعزیه  

منبع: asia.si.edu

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تورهای برگزیده

    تورهای برگزیده

    تبلیغات