۱۵ منظره طبیعی عجیب که تاکنون ندیده‌اید

۱۵ منظره طبیعی عجیب که تاکنون ندیده‌اید

هانیه احمدی
| جمعه, ۲۴ مهر ۹۴ ساعت ۱۰:۰۰
شاید این منظره ها به قدری عجیب باشند که تصور شود از سیاره‌ی دیگری به زمین آورده شده‌اند و در واقع به گونه‌ای هستند که فقط در جلوه‌های ویژه هالیوودی می‌بینید. خوشبختانه این منظره ها بسیار دورتر از مکان‌هایی هستند که توسط توریست‌ها آسیب می‌بینند بنابراین هنوز ظاهر فرازمینی خود را حفظ کرده‌اند. با کجارو همراه باشید تا این مناظر فوق العاده را به شما معرفی کنیم:

گذرگاه ساحلی غول‌ها (Giant’s Causeway)، ایرلند

Giants-Causeway-Ireland4444 نقطه‌ی عطف زمین شناسی در شمال ایرلند یک صخره به نام "گذرگاه ساحلی غول ها( Giant`s Gauseway ) است که از ستون‌های نسبتا منظم شش ضلعی تشکیل شده است. جایی که اندازه‌ی ستون‌هایش به گونه‌ای است که مانند گذرگاهی است که کمی از سطح زمین بلندتر است. اولین بار در سال ۱۶۹۳ این مکان توسط جهانیان شناخته شد. برخی معتقدند که توسط انسانهای غول پیکر ساخته شده است ،عده‌ی دیگری می‌گویند که این جاده(Gauseway) منشا آتشفشانی دارد و حتی گروهی معتقدند که کار موجودات فرازمینی است!

موج های سنگی، آریزونا ، ایالت متحده آمریکاmoj

معمولا تصاویری که از این منظره‌ی طبیعی می‌بینید شما را به یاد تصاویری که توسط فتوشاپ تهیه می‌شود می‌اندازد. درواقع اگر کسی این مکان را از نزدیک نبیند باور نخواهد کرد که وجود خارجی دارد.  باور نکردنی است که این صخره‌های غول پیکر موج‌ دار کاملا طبیعی باشند.

دره خشک مک موردو( McMurdo)، قطب جنوب18

این دره در سرزمین ویکتوریا ، در غرب دره‌ی مک موردو واقع شده است محلی که در حدود دو میلیون سال است که هیچ بارشی در آن وجود نداشته است. اینجا خشک‌ترین نقطه‌ی روی زمین است. ماسه‌‌های تمام نشدنی، استخوان بندی‌ها و صخره‌هایی که با بادهای شدید منحنی شکل شدند، شبیه به منطقه‌ی تیراندازی فیلم‌های تخیلی یا یک سناریوی فانتزی است. مناظر و شرایط طبیعی این مکان کمی دور از مناظر زمینی دیگر است و  بیشتر شبیه به مریخ است. سازمان فضایی ناسا پیش از اینکه کاوشگران خود را به سیاره‌‌ی قرمز(مریخ) بفرستد آزمایش‌های زیادی را بر روی این مکان انجام داده بود.

ریو تنتو(Rio Tinto)، اسپانیاlife-04-00511-g001-1024

آبهای قرمز رنگ رودخانه‌ی Rio Tinto از میان سرزمین‌های کوهستانی غنی از مس می‌گذرند، و این منظره‌ی طبیعی عجیب را به وجود می آورد که هیچ شباهتی به نمونه‌ی قبلی آن که توسط انسان ساخته شده بود ندارد. در نتیجه‌ی خروجی هزار ساله این مکان، که توسط مردم کارتاژ(یک کشوربسیار قدیمی در شمال آفریقا جایی که اکنون کشور تونس قرار دارد) راه‌اندازی شد، خاک‌های این محل بسیار اکسید شده هستند و آب این رودخانه که بسیار رنگ عجیبی دارد سمی شده است.  همچنین  به علت افزایش قیمت مس و به منظور ذخیره سازی آنها استخراج فسیل‌ها نیز در چند دهه‌ی گذشته انجام نشده است.

صحرای بلک راک ، نوادا، ایالات متحده آمریکا67520-geyser-black-rock-desert-nevada

یک مکان فوق العاده و عرفانی فرازمینی با تپه‌های رنگی خشک و آبفشان رنگی همگان را مجذوب خود می‌کند. این صحرا ظاهری شبیه به آتشفشان دارد که آن نیز بسیار جذاب است، و از ظواهر امر پیداست که دلیلی که فستیوال خاصی مانند برنینگ من (Burning Man)  در اینجا برگزار می‌شود این است که کسانی را در اینجا گرد هم ‌می آورد که آنها هم انسان های متفاوتی هستند و دوست ندارند که مانند همه باشند و می‌خواهند متفاوت باشند. در طی این فستیوال و در قلمرو آن گردش پول و همچنین مسافرت با ماشین کاملا ممنوع است .

غار کریستال، مکزیکcrystalsmexico

امروزه کریستال در بین مردم بسیار محبوب است مخصوصا فرم قیمتی آن. جای هیچ تعجبی ندارد که مکانی که دارای درجه حرارت ۶۰ و رطوبت ۱۰۰ درصد است جایی است که قابل دسترس انسان‌ها نیست، اما عده‌ای از انسان‌های فداکار حاضر شدند که به این مکان بروند، تا به بررسی این سنگ گچ‌های کریستال‌ بپردازند ( به دلیل شرایط اب و هوایی بد این غار اکتشاف آن به کندی انجام می‌شود).  این کریستال‌ها که در سال ۲۰۰۰ کشف شدند بزرگترین کریستال‌ها بر روی کره‌ی زمین هستند. بزرگترین نمونه‌‌ی آنها ۱۱ متر طول ، ۵ و نیم متر قطر و بیش از ۵۰ تن وزن دارد.

دریاچه‌ی خالدار(spotted lake )، کاناداkhaldar

این دریاچه که در یک مایلی شمال بندر واشنگتن و دریاچه‌ی بریتیش کلمبیا (استانی در کانادا) واقع شده است و در میان مردم محلی به نام "klikuk "( به معنای بخار شدن در زیرآفتاب داغ) شناخته می شود، به مخازن آب کوچکی تقسیم می‌شود که هرکدام با سایه روشن‌های بی نظیری از سفید، سبزو زرد نقاشی شده‌اند. توصیفی که در مورد این دریاچه وجود دارد این است که دارای بالاترین غلظت مواد معدنی درآب است. این مکان حتما ارزش بازدید کردن را خواهد داشت. آزمایشاتی که در اینجا انجام شده نشان می دهد که دارای نمکی از تیتانیم، کلسیم، سولفور و دیگر مواد معدنی مفید است.

The mosaic pavement(پیاده روی موزاییکی) ،تانزانیا1280px-Tessellated_Pavement_Sunrise_Landscape

شاید باور کردن آنچه می‌بینید سخت باشد، اما اینها مستطیل‌های کاملا صاف هستند که در یک باریکه‌ای از تنگه شاهین واقع شده‌اند، اینها به هیچ عنوان ساخته‌ی دست بشر نیستند و یک منظره‌ی طبیعی فوق العاده مانند صخره‌های موج دار آریزونا هستند . این مکان محصول فرسایش طولانی مدت به همراه جزر و مد و ته نشینی نمک دریا است.

دریاچه نمک خشک، بولیویPiles_of_Salt_Salar_de_Uyuni_Bolivia_Luca_Galuzzi_2006_a

دریاچه‌ای از نمک‌های خشک( سالار دو اویونیSalar de Uyuni) بالا آمده که تا ده‌ها کیلومتر ادامه دارد شامل ۱۰ میلیارد تن ازنمک است و شبیه به قسمتی از یک سیاره‌ی دیگر است. این مکان جز لیست ناشناخته‌های آمریکای جنوبی است. انعکاس آسمان در پوسته‌های نمک با افق ادغام می‌شود , و منظره ی بی نظیری را پدید می آورد.

کاپادوکیا، ترکیه1330604013_Cappadocia-Turkey

منظره‌ای سنگی از کاپادوکیا با سوراخ هایش، تصاویری هک شده از هیتی‌ها بر روی سنگ‌ها تنها نمونه‌ی موجود از این قبیل مناظر است که به۳ هزار سال قبل برمی‌گردد. بیشتر از هر نقطه‌ی دیگری در دنیا دارای صخره‌های شکل‌دار فوق العاده‌ای با منشا طبیعی است که به سختی می‌توانید آنها را باور کنید.

دره ماه، برزیل58621703

زمانی که در پارک ملی  Chapada dos Veadeyrus هستید اصلا کار مشکلی نیست که تصور کنید که سیاره ی خود را ترک کرده به یک سیاره‌ی همسایه سفر کرده‌اید. این دره که در دشت بی درخت برزیل ( Brazilian savanna )  در نزدیکی شهر Chapada واقع شده است، بوسیله‌ی آب رودخانه‌ی San Miguel  شسته شده و علت نامگذاریش ظاهر غیرزمینی صخره‌هایش است.

صحرای سفید، مصرwhite-desert-in-egypt-1600x1066

تخته سنگ‌های گچی بزرگ در وسط یک صحرای بزرگ، شبیه به کوه‌های یخ هستند. دلیل اصلی به وجود آمدن این پدیده باد است. این منظره‌ی سوررئالیستی مرموز و محرمانه .

برکه خونین، ژاپن140131171532-beppu-chinoike-jigoku-blood-pond-hell-2-horizontal-large-gallery

در ژاپن ، درنزدیکی شهر بپو مکان‌های زیادی از این دست وجود دارد که مردم ژاپن به آنها جهنم می‌گویند. به دلیل درجه حرارت بالای آب که به ۹۰ درجه هم می رسد و غلظت بالای نمک آهن که رنگ آب را به صورت قرمز خطرناکی درآورده و بخار شوک آورش به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود که در این مکان از آب برای استحمام استفاده کنید. این بخار که روی آب را پوشانده است، آن را عجیب و غریب تر می کند.

جنگل سنگی، چینStone_Forest_of_Shilin_attr_10

۴۰۰ کلیومتر از سنگ‌های عجیب، که در استان یون نان چین واقع شده است یک نمونه‌ی بی نظیر از تاثیر آب بر روی صخره‌های سنگی جامد است. درختان این جنگل از سنگ آهک تشکیل شده‌اند، که در طی هزاره‌های فراوانی بوسیله‌ی عقب نشینی آب دریا که در هنگام عقب نشینی سنگ‌های نرم را شسته و فقط ستون‌های بلند را باقی گذاشته‌اند( که شبیه به درخت هستند) به وجود آمده‌اند.

غارهای Eisriesenwelt ، اتریشEisriesenwelt,-Austria1

غارهای یخی که در زالتسبورگ واقع شده‌اند، بزرگترین غارهایی هستند که بشر می‌شناسد. این غارها بیشتر از ۴۰ کیلومتر طول دارند اما تنها یک بخش کوچک از آنها را که جوانب امنیتی آن را در نظر گرفته‌اند برای بازدید عموم قرار داده شده است. شاید در هنگام ورود شما هیچ احساس غیر معمولی نداشته باشید، اما ارزش این را دارد که حتما به این مکان سری بزنید، زمانی که در اینجا هستید خود را در دنیای دیگری تصور خواهید کرد که ازآبشارهای یخ زده، استالاگمیت و فرم‌های دیگری از یخ تشکیل شده است. منبع:travelviv

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات